Menü Kapat
Savaş ve Barış

Savaş ve Barış

Tolstoy’ un Savaş ve Barış ‘ını çok okumak istememe rağmen okumam Kumbaravan vasıtası ile oldu. İlk olarak Kumbaravan’a çok teşekkür ederim. Okumalıyız çünkü bir yazarın da  dediği gibi “Okumadığın gün karanlıktasın.”

Kitap hakkında ilk olarak çeviri konusunda bir kaç şey söylemem gerekir. Özellikle ilk kısımda diyalogların çevirisinin metin içerisinde değil de dipnot şeklinde sayfanın alt kısmında verilmiş olması bütünlüğü ve anlaşılabilirliği olumsuz etkilemiştir. Metnin bölünmesi romanın akışını kesmektedir. Kesinlikle daha iyi çeviri yapılabilirdi.

İçeriği konusunda ise romanın dört cilt olması ve elimde bulunanın dördüncü cilt olması dolayısı ile romanı algılamak ve içerisine girmek konusunda  ilk yüz sayfa zorluk çektim sonrasında karakterleri tanıdıkça romanı anlamaya başladım. Roman 1800 yılların başında başlayan ve 20 yıl süren Rusya ve Fransa arasındaki savaş ve barış dönemini anlatmaktadır. Eser savaş konusunu ele almakta birlikte asıl üzerinde durduğu konu insanların yaşayışlarıdır. Romanda oldukça fazla kahramana yer verilmiş fakat olaylar genel olarak birkaç karakterin çevresinde şekillenmiştir. Piyer, Andre, Sonya, Nikola ve Nataşa romana yön veren önemli karakterlerdir. Savaş vardır ve fakat  savaş hayatı durdurmaz insanlar sevmeye, aşık olmaya, kıskanmaya, nefret etmeye devam ederler. Yani insanlar yaşamaya devam ederler. Andre’ nin ölmüş olması savaşını kaybettiği anlamına gelmez.

Tolstoy’ un oldukça etkili bir şekilde ele  almış olduğu roman, okuyucuya bittikten sonra üzerinde düşünme fırsatı vermiştir.

Yazımı Tolstoy’un Savaş ve Barış vasıtası ile bize sorduğu soruyu yineleyerek bitirmek istiyorum.

Elma olgunlaşınca düşer. Peki Neden düşer?

yer çekimi yüzünden mi,

sapı inceldiği için mi,

rüzgar salladığı için mi,

altında duran çocuk onu yemek istediği için mi?

Diğer Bursiyer yazılarına gitmek için tıklayınız

Ana sayfaya gitmek için tıklayınız

Kategori Bursiyerler, Edebiyat

Benzer Yazılar

WhatsApp WhatsApp