Menü Kapat
Mavi Burun Afiş

40 Dakika, +4 Yaş 

Gerçek hazine nedir? Hazine deyince bir çoğumuzun aklına altınlarla, paralarla, mücevherlerle dolu bir sandık gelir. Oysa sömürgeciler Avustralya kıtasına ilk çıktıklarında, yerliler onlara topraklarından gitsinler diye, en değerli altın kaplarını hemencecik vermişlerdi. Hem de anlayamamışlardı, neden bu adamlar altın gibi değersiz bir şey için denizler aşıp, oralara kadar gelmişlerdi. Henüz modernleşmemiş, ilkel bir yaşantı içindeki bu insanlar için bu olan biten çok anlamsızdı. Aslında nadir de olsa, biz de onlar kadar saf düşünebildiğimizde bizim için de anlamsız bütün bu madenler.

İşte bizim oyunumuz da bunun üzerine kurulu. Parası olmadığı için bilimsel çalışmalar yapamayan bir bilim adamı ve onun sersem asistanı, bilim yoluyla zengin olmaya çalışırlar. Artık çalışmaları sadece para üzerine yoğunlaşmıştır. Bunun için bir zaman makinesi geliştirirler. Bu makineyle istedikleri zamandan, istedikleri insanı getirebileceklerdir. Amaçları kendi zamanında zengin olan kimseleri getirip, üstündeki altınları, mücevherleri alıp geri göndermek. Fakat işler, hiç de düşündükleri gibi gelişmez.

Zaman makinesinin arızalı çalışmasından dolayı, zengin bir kral yerine, eski çağlardan ilkel bir adam gelir. Adı Mavi Burun. Bizim para düşkünü Profesör tam umutsuzluğa kapıldığı sırada, Mavi Burun kabilesinin hazinesini aradığını söyler. Profesör de ona dost görünüp, hazineyi bulmasında yardım etmek istediğini söyler. Böylece Mavi Burun ve Profesör, maceralı bir yolculuğa çıkarlar. Hazinenin yerini ise sadece hazineyi ormanda bulan Aslan ve doğadaki her şeyin anası olan Doğa Ana bilmektedir. Aslan, hazineyi onlara nasıl kaptırmayacağını hesaplarken, Doğa Ana da doğaya verdikleri zararlar yüzünden, insanlara yardım etmeme kararı almıştır. Yani bizim maceracıları zorlu bir yolculuk beklemektedir.

Bu yolculuk esnasında Profesör, Mavi Burun’un saf düşüncelerinden etkilenir ve içsel bir değişimin temelleri atılır. Tabi ki hazine sandığını Aslandan geri alırlar. Fakat sandık da öyle kolayca açılmayacaktır. Bu macera sonunda ve sandığın içinden çıkan şey yoluyla, Profesör yaşamda en önemli olan şeyin, insanın kendisinin olduğunu kavrar. Böylece para kazanmaya yarayan ve doğaya zarar veren çalışmalardan uzak durmaya karar verir.

Sandığın içinden çıkan şey ise….

Don`t copy text!
Whatsapp Hattı
Whatsapp Hattı