Menü Kapat

+3 Yaş, 50 Dakika

İki arkadaşın dillere destan sevgi masalı…

1800’lü yıllardan günümüze kadar ulaşan Hans Christian Andersen’nin nefis masalını çocuklarımız için müzikal olarak günümüze taşıdık. Bütün metin şiirsel bir anlatımla kaleme alındı. Özlem Kaveller, oyunun tamamına yakını için nefis müzikler ve şarkılar besteledi. Şarkılar sahnede canlı olarak söyleniyor. Fabrika Sanat olarak bu kez özgün dekor ve kostüm tasarımlarımızla, keyifli bir müzikal ile seyircimizi selamlıyoruz.

Üç kamera ile gerçekleştirdiğimiz çekimlerimizde ses kalitesine de çok önem verdik. İncelikle çalışılmış kurdu ve montaj aşamasında çocuklarımızın ekran karşısında dikkatlerini ve ilgilerini diri tutabilmek adına ses ve görüntü efektlerini oyunumuzun dokusunu bozmayacak düzeyde kullanmaya özen gösterdik.

Videomuz için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Dijital Oyun Projesi kapsamında destek aldık. Ayrıca Ataşehir Belediyesi kamera, sahne ve çekim ekibi desteğinde bulundu. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Gerda ve Kai arasındaki sevgi o kadar güçlüdür ki 1800’lü yıllardan günümüze kadar anlatılagelmiştir. Andersen’nin masalı, Karlar Kraliçesi’nin kötülük yayan buzdan aynasının kırılıp, parçalarının dünyaya yayılmasıyla başlar. Ve en küçük parçası dahi aynanın gücündedir. İşin güzel tarafı, asıl, Andersen’in başlarda sadece kendi çevresinde anlattığı bu sevgi masalının destanlaşarak bütün dünyaya yayılmasıdır. Gerda ve Kai’nin sevgisi çocuklarımıza rehber olsun…

Sevgi kavramının sözlük anlamı “insanı bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu” olarak biliniyor. Sadece sözlük anlamına bakarak, bir toplumun varlığı için bu kavramın ne kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sevgi merhamet, şefkat ve fedakarlık kavramlarıyla birlikte var olmaktadır. Bu yüzden birlikte yaşayabilmenin tek koşulu sevgidir.

Yazan: Hans Christian Andersen Uyarlayan-yöneten İnan Ambarkütük, Müzik Özlem Kaveller, Kostüm Pınar Akgüney, Dekor İnan Ambarkütük, Fabrika Sanat Ekibi Işık Coşkun Yel, Oynayanlar  Özlem Kaynarca, Emsal Yeşilbingöl, Eylül Başoğlu, Özge Erdemir, İnan Ambarkütük

Tiyatro

Fabrika Sanat Logo
Don`t copy text!
Whatsapp Hattı
Whatsapp Hattı