Menü Kapat

+3 Yaş, 40 Dakika

Birisinin ismi Salça, diğerinin Pırasa olan iki clown, arkadaşlık ve paylaşma olgusu üzerine kurulu sıcacık hikayeleriyle iki bavul dolusu kahkaha saçıyor… 

Üç kamera ile çekilmiş ve ince ince kurgulanıp montajlanmış video kaydını izlerken ailece keyifli zaman geçirebilirsiniz. Nedim Buğral’ın yazdığı oyun, Devlet Tiyatrosu repertuarına girmiş, orada sahnelenmiş ve birçok uluslararası festivale katılmıştır.

Bir sirkteki gösteriye yetişmeye çalışırken istasyonda treni kaçıran iki kafadar clown, bir sonraki treni beklerken prova yapmaya karar verir. Salça’nın Pırasaya büyük bir hayranlığı vardır. Pırasa sahip olduğu popülerlik ve Salça’nın hayranlığı sonucunda biraz şımarmaya başlamıştır. Salça’nın çekingenliği ve Pırasa’nın böbürlenmeleri, aralarında birtakım sorunların çıkmasına neden olur. Çocukların da yardımıyla sorunlarını çözüp hayatlarının en güzel ve özel gösterisini hazırlamaları an meselesidir.

Sosyal ilişkilerde, arkadaş çevresinde popüler olan çocuklar karşısında, diğer çocukların çoğu zaman bocaladığını görmekteyiz. Aynı şekilde bazı çocuklarımız da ailesinden, öğretmenlerinden veya kendi arkadaş çevresinden gördüğü aşırı ilgi nedeniyle, kendilerini diğer çocuklardan üstün görebilmektedir.

“Çocuklarımızın arkadaşlık ilişkilerinde dengeyi sağlayabilmeleri çok önemlidir. Herkesin bir diğerine göre aynı şekilde değerli olduğunu ve ne olursa olsun, sahip olunan farklı özelliklerle, birlikte hareket ederek başarı kazanmayı keşfetmeleri açısından “İki Bavul Dolusu” oyununun çocuklarımıza yol gösterici olacağını düşünüyorum. Basit ve eğlenceli anlatımı, çocuklarımızın rahatlıkla takip edebileceği olay örgüsü ile belki de kendi hayatlarından kesitler bulabilecekleri oyunun, çocuklarımıza çok şey katacağına inanıyorum.”

Uzm. Psikolog Şadıman BEGİK

 Yazan: Nedim Buğral

Yönetmen: İnan Ambarkütük

Oynayanlar: Nedim Buğral, İnan Ambarkütük

Müzikler: Zafer Aslan

Kostüm/Aksesuar/Kukla: Pınar Akgüney

Kurgu ve Montaj: İnan Ambarkütük

Tiyatro

Fabrika Sanat Logo
Don`t copy text!
Whatsapp Hattı
Whatsapp Hattı