Menü Kapat

Bursiyerler 2022

Hazal-Oğuz

Hazal Oğuz

@Hazaloguz
Aydın Adnan Menderes Üni. - Tıp

 

Kitap okumayı, sinemaya gitmeyi seven biriyim tiyatroyla da yeni tanıştım. Her ne kadar daha yolun çok başında olduğumu hissetsem de içimdeki yaşam arzusunu ve kendimi bilme yolculuğumda kitaplar, filmler, oyunlar bana çok şey katıyor.

Öğrencilere bu şekilde bu kadar faydalı burs sağlayan bir kurum olduğunu bilmek bile içimi ısıtmaya yetti. Dünyayı güzelleştiren insanlar olduğunu bilmek bana güç verdi. 

Bu bursu da içimdeki bu arzuyu hiç yitirmeden ömrümün sonuna kadar devam etsin diye, bana bu güzellikleri hatırlatsın diye almak istiyorum umarım bu aileye alınırım ve mesleğime başladığımda ben de öğrencilere böyle güzel bir burs verilmesi için katkıda bulunabilirim.

Emre-Açıkgöz

Emre Açıkgöz

@emreacikgoz
İstanbul Üni. - Tıp

Merhaba ben Emre Açıkgöz İstanbul Tıp Fakültesi 2.sınıf öğrencisiyim. Bilindiği üzere tıp eğitimi çok ciddi ve zor bir süreç, en nihayetinde insan hayatıyla ilgileneceğim için hiçbir dersi kaçırmamaya, her hocamı dikkatli bir şekilde dinleyerek gelecekte memleketime en iyi şekilde hizmet etmek istiyorum. Çünkü ben bu memleketin her santimetre karesine ayrı ayrı aşığım, seviyorum.

Bu noktada bir sorun çıkıyor. Hani insan bazen daralır, adeta nefes alamaz, kalbi sıkışır, her şeyden uzaklaşmak ister, imdat ya kurtarın beni der (bu durum bizlerde çok daha şiddetli olmakta); heh işte tam o anda sanat yetişir imdadıma. Tiyatroya, sinemaya gidersin zaman durmuştur sanki, Kitaplar? Elime bir kitap alayım zaman adeta geriye doğru akar. Gençleştim resmen bu kadar mı fark eder?

Böyle akciğerlerin sanki tüm İstanbulun havasını içine çekecek kadar güç verir sana, kalbin aşık olduğun kadını görmüş gibi kan pompalar, elin ayağın titrer ya. İşte tam da böyle olur bana da.

Sahi bir insana aşık olmak nasıl bir şeydir ?
Size nasıl anlatayım böyle küçük bir oda düşünün içinde yüzlerce kitap, hani o kitapların bir kokusu olur ya böyle içine çekersin, sanki böyle binlerce hayatı içine çekmişsin gibi, Türk romanlarını düşün mesela Attila İlhan’ı düşün Ahmet Hamdi’yi ordan Oğuz Atay’a, Orhan Pamuk’a geldin mi, işte orda bir dur , bir mola ver öyle bir şey işte uzaktan bakınca normal biri dersin ama yakından bakınca akıllını çıldırırsın.

Hah sanat da bunun aynısıdır işte. Hatta belki fazlasıdır. O kitap dolu odaya girmek için , orada tek bir nefes almak için nelerden vazgeçersin ?

Pek çok şeyden ve dahi paramdan vazgeçerim ama yetiyor mu yetmiyor işte. Öğrencisin bir kere zaten tıp kitapları bir dünya para ama pes etmek yok. Soruyorsunuz ya “neden burs almak istiyorsunuz ?” diye işte tam da bu sebeplerden. “Okumak iptiladır, müptelalara selam olsun.”

Ne diyor Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk : “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Siz bir de biz gençleri düşünün. Gençlik sanatsızlıktan can çekişiyor, gençlik kan kaybediyor, elinizde fazladan “0Rh+ sanat” var mı ?

SeherKızılşeker

Seher Kızılşeker

@Monarosa
İnönü Üni. - Hukuk

Sevgili ve çok değerli Kumbaravan ailesi,

Niyet mektubuma başlamadan önce biz öğrencilere her ay tiyatro, sinema gibi sosyal etkinliklere ücretsiz katılımı sağlayacağınız bu burs imkanı için teşekkürlerimi borç bilirim.

Bir ülkenin gelişmişliği o ülkenin kültür temelli okuma düzeyi ile doğrudan ilgilidir. Maalesef ki Türkiye’de kitap okuma oranı oldukça düşüktür ve bu durum ülkemiz için bir tehdit oluşturuyor. Bu konuda biz gençlere çok fazla iş düşmektedir. Kumbaravan ailesi olarak ülkemiz için güncel gereksinimleri takip ederek ve bu doğrultuda kültür politikası oluşturarak aydınlık bir geleceğe taşımak, demokratik ve bilinçli bireyler yaratmak adına biz gençlere rehber oldunuz. Ve sadece kitapla sınırlı kalmayıp pek çok sosyal aktivitelerle bunu süslediniz ben de Kumbaravan ailesinin bir parçası olmak için sabırsızlanıyorum.

Hukuk fakültesinde okuyorum ve günümün neredeyse tamamını derslerimle baş başa geçiriyorum. Hafta sonu için tiyatro, sinema bileti olsa da gitsem diyorum. Lakin KYK dahil olmak üzere hiçbir kurum veya kuruluştan burs almamaktayım, bu yüzden ailemi daha fazla sıkıntıya düşürmemek için tiyatro ve sinemayı hep erteledim. Fakat sizi keşfettikten sonra umut tohumlarım yeniden yeşerdi diyebilirim. Sinema ve tiyatroyu bir eğlence aracı görmekten çok İnsanları, toplumu yorumlama mekanizması olarak görmekteyim. İyi bir sinema, tiyatro izleyicisi veya iyi bir okur karşılaştığı sorunlara daha bilinçli yaklaşır ve derinlemesine algılar.

Film izlemek bir yaşam biçimi ya da bir tutku, merak, ilgi, hayatın içinde olmak, sosyal bir birey olmakla eşdeğerdir. Sosyo-kültürel bir aktivite olarak görülen sinemaya gitmek benim için eğlence, boş vakit geçirme, dinlenme, rahatlama yeri değildir. Film seyretmek; sanatsal ve kültürel bir etkinlik olarak algılanmalıdır. Sizler bu algıyı biz öğrencilere aşıldığınız ve bu yolda emin adımlar attığınız için tekrardan teşekkürlerimi sunarım. Saygılarımla..

CemGündoğdu

Cem Gündoğdu

@cemgundogdu95
Dokuz Eylül Üni. - Drama Yazarlığı ve Dramaturji

Ben sahne sanatları bölümünün drama yazarlığı ve dramaturji anasanat dalında öğrenim gören bir öğrenciyim. Hayallerim arasında çağdaş Türk tiyatrosuna iyi eserler bırakabilmek isteği var ancak bunu yapabilmek için sadece okuduğum bölümde olmam yetmiyor. İyi bir oyun yazarının çok okuması ve çok izlemesi gerektiğini herkes söylüyor, bense çılgınlar gibi okumak ve izlemek gerektiğine inanıyorum. 

Türkiye’de yaşayan bir öğrenci olarak çoğu zaman ihtiyaç boyutunda olan masraflarımı karşılamaya bile gücüm yetmezken hayallerim ve isteklerimin getirdiği masrafları karşılamak imkansızlaşıyor.

İhtiyacım olan şey tamamen sanatla iç içe olmak, bolca okumak ve izleyebilmek. Bu anlamda verdiğiniz bursu çok kıymetli buluyor ve önemsiyorum. Bursun bana sunacağı katkının çok büyük olduğunu bildiğim için de bu burstan yararlanmak istiyorum.

AleynaSunay

Aleyna Sunay

@aleynasunay
İstanbul Üni. - Hukuk

 

Bursa başvuru amacıma gelirsem eğitim hayatım boyunca kendimi hep geliştirmek istedim ve istiyorum. Hem sosyal hem kültürel bir zenginlik katmaya çalışıyorum kendime. Bunun için de belli bir bütçeye ihtiyacımız oluyor haliyle. Ailem her ne kadar temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için ellerinden gelenin fazlasını yapsa da kültürel zenginleşme için ayırabileceğimiz bütçeye sahip değiliz. Ben de bu bütçeyi karşılamak için her öğrencinin kadim dostu olan burs başvurularına bakıyordum. Birden karşıma Kumbaravan’ın bursu çıktı. Ben daha önce hiçbir bursu görünce bu kadar heyecanlandığımı hatırlamıyorum. Amacınız, verdiğiniz burs o kadar güzel ki bunları yazarken bile çok heyecanlıyım ve ilk defa bir bursu kazanmayı bu kadar çok çok istiyorum.

Bu bursu kazandığımı düşününce bir sürü sahne canlanıyor aklımda. Kitaplar okuduğum, tiyatroya, konsere gittiğim ve bu güzel anları yazıya döktüğüm ve sizlerle paylaştığım sahneler.. Kütüphaneden aldığım kitaplar benim birer parçam oluyordu onları geri verirken sanki bir parçamı geri veriyordum. Şimdi o kitapların benimle beraber kalacağı düşüncesi o kadar güzel ki..

 

Umarım hayallerim gerçek olur ve bu bursu kazanırım. Ama her şeyden önce böyle bir imkan, böyle bir fırsat sunduğunuz için sizlere çok teşekkür ederim. ileride nasıl bu bursu gördüğümde heyacanlandıysam ben de meslek sahibi olduğumda benim gibi gençleri heyecanlandırmak için aynı özveriyi paylaşacağım.

Japonca bir kelime vardır 仲間. Nakama diye okunur. Arkadaş, yoldaş demektir. Kitaplar da benim için öyle. Yoldaşlarımla bir arada olmak için bu bursu çok istiyorum.

Her şey için teşekkürler. İyi ki varsınız

Yalçın-Yıldıran

Yalçın Yıldıran

@voilaa
Dokuz Eylül Üni. - Film Tasarımı ve Yazarlığı

 

Hayallerimi gerçekleştirmek ve alanımda yetkinlik kazanmak için çok fazla birikim ve gelişim gerekli. Bu birikimi sağlamak için elbette daha çok sanatsal faaliyete katılmam gerekiyor. Fakat maddi yetersizlikler bu faaliyetlere katılmamı engelliyor.

Okuduğum kitapları, izlediğim filmleri arkadaşlarımla paylaşmayı; bunlar üzerine düşünmeyi ve sohbet etmeyi seviyorum. Herhangi bir fikri, olayı yazarak insanlara anlatmak istediğim için Film Tasarımı ve Yazarlığı bölümünü tercih ettim. Pek çok tiyatro oyununu ve sinema filmini seyretmeyi, okuyamadığım pek çok edebi eseri okumayı istiyorum. Katıldığım bu sanatsal faaliyetler hakkındaki duygu ve düşüncelerimi, yorumlarımı yazarak insanlara aktarmaktan keyif duyarım ve bunu yapmayı gönülden isterim.

İlknurBarin

İlknur Barin

@ilk1251
Ankara Hacı Bayram Veli Üni. - Hukuk

Merhabalar, Ben Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. Sınıf öğrencisiyim. Bursa Nuri Nihat Aslanoba Anadolu Lisesi’ni birincilikle bitirdim. Bunun öncesindeki eğitim hayatımda da hedeflediğim başarılara ulaşarak verimli eğitim yıllarımı geride bıraktım. Ancak kendi içimde; bu eğitim sürecini başarıyla tamamlamanın ülkemizin kalkınması, insanlığa daha faydalı olabilmek için ileride yapacağım meslekte, işte elimden geleni yaparak kendimi her manada donatmayı, yetiştirmeyi planladım. 

Yani sadece kendi mesleğime, hedefime giden yolda ders çalışıp başarılı olmak benim için daha ilkel ve çıplak hedefler. Ben hep daha fazlasını istedim ve bunun için elimdeki imkanları en iyi şekilde kullanmaya çalıştım. Mesela üniversite sınavına hazırlanırken hiçbir özel kurumdan, özel dersten destek almadım. Hem maddi imkanlarım kısıtlıydı hem de inanırsam başarabileceğime emindim. Sadece, devletin okulun ücretsiz kurslarına gidip ders çalıştım. Bulabiliyorsam daha çok 2. El test kitapları alarak üniversite sınavına hazırlandım. Bu benim için kârlıydı çünkü çok pahalı olan sıfır kitaplara vereceğim para yerine 2.el alarak kalan paralarla okuma kitapları, şiir kitapları aldım.Çünkü bir robot gibi sadece ders çalışmanın yalnızca benim meslek hayatıma giden yolda katkısı olacaktır. Ancak birbirinden değerli, özel birçok duyguyu, durumu paylaştığım kitaplar bu yolculukta bana arkadaş olduğu gibi kendimi, zihnimi geliştirmemi; hayal dünyamı genişletmemi, bambaşka insanlar tanıdığım kitaplarda önyargılarımı kırmayı, tanımadığım kitap karakterleriyle derin empati kurmamı sağlayarak ufkumu genişletti, genişletmekte…  

Belki Rusya’ya gitmedim, belki Rus bir arkadaşım olmadı ancak onların kültürlerini, hassasiyetlerini, değerlerini anlayabilmeyi ülkelerinde romanlarda keşfettim mesela… Üniversitede ise okuduğum bölüm gereği zaten kitaplarla hemhal olmam dışında,  üniversitemizin öğrenci topluluklarının kitap okuma kritiklerine, film analizlerine hep dahil olmaya çalıştım. Okuduğum kitaplar, izlediğim filmler üzerine arkadaşlarımla mülahaza ederek; okuduklarıma, izlediklerime farklı perspektiflerden bakmaya çalışıyorum. Lisede okul sonrasında devam eden okul kursu etütlerimle sınırlı bırakmadığım eğitim hayatımda özellikle de sınav yılımda kendimi sadece ders çalışmakla sınırlamadım. Kendime bu haksızlığı yapamazdım. Planlı olarak derslerimi ilerletirken harçlıklarımdan biriktirerek tiyatrolara, sinemalara gitmeye çalıştım. Ancak bu kitap okumaktan daha maliyetliydi, hâla da öyle… Okuma kitaplarını arkadaşlarımdan, kütüphaneden ödünç alarak dijital ortamda okuyarak halledebilirim ancak zaten şehir dışında okumanın maddi problemleri yanında sinema ve tiyatro ne yazıkki benim için lüks statüsüne haiz.

KYK yurdunda kalıyorum, annem ev hanımı, babam inşaat sektöründe çalışıyor. Benim dışında en az benim kadar başarılı, eğitim hayatına devam eden 3 kardeşim daha var. Bu konjonktürde tiyatro ve sinemaya düzenli gitmek benim için lüks durumunda, ne kadar böyle olmaması gerekse de. Ben imkanlarım ne kadar kısıtlı olsa da sahip olduklarıma hep iyi yönüyle bakarak mutlu olmanın yanında sadece akademik kariyerime odaklanmanın beni gerçek, asıl, ideal başarıya mutluluğa götüreceğine inanmıyorum. 

Benim gerçek başarı idealim, hedefime giden yolda akademik kariyerime verdiğim uğraşlar kadar zihnime, ruhuma vereceğim uğraşlarla bezeli. Bunun yolu; sizlerin de böyle değerli bir alanda verdiği burs muhtevasında olduğu gibi kitap okuma, tiyatroya, sinemaya gitme, müzikle ruha takviye yapmaktan geçiyor. Bunları kendi başarı ve mutlu hayat profilimden, hedefimden ziyade mutlak bir biçimde bana kendimi, benliğimi hissettiren; kendimi bilme, keşfetme yolculuğunun hazineleri olarak görüyorum.

Dünyanın gelişmiş bazı ülkelerinde genç nüfusa yönelik, devlet tarafından sadece kültür sanat alanlarından faydalanabilmeleri için politikaları mevcut. Bu durumun mevzubahis ülkelerin gelişmesinin en büyük etkenlerinden olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir ülkenin her yönden gelişebilmesi; genç nüfusun kendini geliştirerek, donatarak ülkesinin geleceğine pırıl pırıl yetişmesine bağlıdır. Mevcut konjonktürde var olan kültür sanat faaliyetlerinde etkin rol alan, faydalanan biz gençler kendi alanlarımızdaki çalışmalarımız dışında mental sağlığımızı kültür sanat aktiviteleriyle koruyup daha da  iyileştirerek kendimizi gelecek yarınlarımızın aydınları, düşünürleri, entelektüelleri olarak yetiştirmek istiyoruz, istiyorum. 

Ben her genç arkadaşım gibi değerliyim, bu ülke için hazineyim. Bu hazineyi işlemek istiyorum. İstiyorum ki o da ileride kendi gibi, bu bursa başvuran arkadaşları gibi; kültür ve sanatın,  hayatın vazgeçilemez parçaları olduğunun bilincinde olan, bu bilinçle kendine ve gelecek, aydınlık yarınlara yatırım yapmak isteyen gençlerin hayatlarına dokunabilsin. Onlara kültür ve sanat faaliyetlerinde maddi imkanları sağlayabilecek ekonomik güce ulaştığında bunu sağlayabilecek özveriyi, hassasiyeti kaybetmesin. Tüm bu nedenlerden ve daha nice benim için kıymetli nedenlerden ötürü bu bursu çok istiyorum. Belki de bu burs sayesinde hayatımdaki ilk konserime giderim! 🙂 

BoranCemGürel

Boran Cem Gürel

@Boran
Ege Üni. - Diş Hekimliği

 

Çünkü sanat benim gibi insanların ulaşabileceği bir şey olmaktan çıktı. Okul açıkken fakültem gereği birçok masrafım oluyor, ulaşım, barınma beslenme derken elime çok az bir para kalıyor. Erişebildiğim tek sanatsal alan kitaplar ona da üniversitenin kütüphanesi sayesinde ulaşabiliyorum. 

Hal böyleyken ben nasıl kendimi yetiştiriyim? Sinema biletleri 25 lira olmuş, önceden ayda bir kez gidebiliyordum bağımsız sinemaya. Şimdi nasıl gidiyim bu fiyatlarla? Müzik derseniz klasik müziği çok severim ama bir piyano resitalinin fiyatı bana kalan para kadar. Böyleyken kimse gençleri kültürel aktivitelere gitmiyor diye kınamasın, nasıl gidelim  sanat böylesine pahalıyken.  Kusura bakmayın yazım fazla kaba olmuş olabilir ama gerçekten sıkıntımı anlatmam lazımdı, keşke sizin gibi burs veren birçok kuruluş olsa da sanatı gönlümüzce yaşayabilsek.

Bana burs çıkıp çıkmaması önemli değil, beni dinlediğiniz ve ihtiyacı olanlara burs verdiğiniz için tüm sanat sever gençler adına gönülden teşekkürler.

SenaDuygu

Sena Duygu

@sdinvisible
Ege Üni. - Gıda Mühendisliği

 

Dünyada yaşayan her bireyin kendi hayatını asgari şartlarda devam ettirebilmesi için belli ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar barınma, yemek ve  giyecek olarak sıralanabilir. Fakat gerçekten yaşadığı hayatı anlamlı kılmak isteyenlerin diğer insanlardan farklı olarak bir asgari ihtiyacı daha vardır, o da sanat ihtiyacı. Hayatım boyunca kitaplar en büyük yoldaşım oldu. Kitap karakterleriyle birlikte yaşayıp onları yaşadığım son güne kadar unutmamak için kafamın içine hapsettim.

Ekonomik şartların bizleri bu kadar zorladığı bir zamanda kitaplara, sinemaya ve tiyatroya ayırdığım paradan kısmak kalbimi çok kırıyor. Çünkü bu benim yaşamaya devam edebilmem için bir ihtiyaç. Burs başvurusu önüme ilk çıktığı anda kendimi uzun süre sonra ilk defa tekrardan umutlu hissettim.

Bursun bana çıkıp çıkmamasının bir  önemi yok. Önemli olan bu sanat açlığının gerçek anlamda karın guruldattığının fark edilmiş olmasıdır. Umarım ülkede böyle girişimler artar.

DilaraKızıldağ

Dilara Kızıldağ

@di.lara
İstanbul Arel Üni. - Moleküler Biyoloji ve Genetik

Merhaba, İstanbul’da yaşıyorum ama hayat pahalılığından dolayı neredeyse 1,5 yıldır bir kitap bile alamadım, kaç yıldır sinemaya gitmediğimi hatırlamıyorum bile.
Her şey gibi kitaplarda teknoloji devrinde elektronikleşti, bende bu süreçte kitapları satın almak yerine pdf olarak okumaya yöneldim. Ne yazık ki istenilen hissi karşılayamıyor. Satın almayı düşündüğümde ise ikinci el satışlarda bile fiyatların uçuklaşmasıyla karşılaşıyorum.

Sonuç; fazla telefona bakmaktan artmış göz numaraları! Kumbaravan ile karşılaştığımda kısa sürede olsa bu konudaki sıkıntımı giderebileceğim düşüncesi hoş geldi.

Bunun ötesinde artık kültürel/sosyal bir etkinliğe katılmama alışkanlığım oluştu sanırım, ekonomik sebeplerden ötürü! Çok uzun zamandır sinemaya veya tiyatroya gidemediğimi fark ettim. Bu etkinliklere katılmak bana lüks gibi geliyor, ki gelmemesi lazım. Bende bu olumsuz alışkanlığı sizinle birlikte olumlu bir alışkanlığa dönüştürebileceğimi düşünüyorum.

22 yaşında bir genç olarak sosyal hayatımın ne kadar kısıtlı olduğunu fark ettim. Kendimi geliştirmek ve bu sırada küçük kardeşlerime de bu sosyal alışkanlıkları kazandırmak istiyorum. Onların farkındalıklarının artmasına yardımcı olmak istiyorum. Kazanacağım bu burs ile sadece ben değil; kardeşim ve arkadaşlarım da olumlu etkilenecek.
Biz öğrencilere bu şansı tanıdığınız için teşekkür ederim.

TuğbaYılmaz

Tuğba Yılmaz

@tugbaylmzzz
Gazi Üni. - Tıp

Ben Tuğba Yılmaz. Tıp fakültesi 4.sınıf öğrencisiyim. Yoğun derslerim ve ardından gün boyu ders çalışma ile geçen bir yaşamım var. Ama benim hayatım sadece ders çalışmak ile kalsın istemiyorum. Kendime okul eğitimim dışında da bir şeyler katmak istiyorum ama kendimi geliştirmek, hayata bakış açıma çeşitlilik ve vizyon katmak adına yapmak istediğim ne varsa hep maddi yetersizlik engeliyle karşılaşıyor. Hep asgari düzeyde yetecek şekilde ay sonu geliyor benim için. Ekstra bir şey yapmak istediğimde ya diğer aylarda bunalıyorum ya da bir şeylerden fedakarlık etmem gerekiyor. 

Bir öğrencinin konser, tiyatro, sinema etkinliklerine katılması bir lüks değil herkesin ulaşabileceği bir fırsat olsun isterdim. Sadece tiyatro ya da konser değil tabi. Kitap okumayı da çok seviyorum. Okuduğum her kitabın bende bıraktığı etkiyi not ederim ki yıllar sonra kitabın konusunu unutsam bile bende hissettirdiklerini unutmayayım diye. Haliyle kitap okurken de aynı maddi durum söz konusu benim için. Bu etkinliklerin ve kitap okumalarımızın hepsi ilerideki bizi haliyle de ülkemizin geleceğini belirliyor. 

Bu bursa bu yüzden çok ihtiyacım var. Bir duyuru gördüğüm zaman aklıma gelen ilk soru “Acaba biletleri ne kadardır gidebilir miyim?” olsun istemiyorum. Uzun bir yazı oldu belki bilmiyorum ama hep üzerinde düşündüğüm bir konuydu bu başlık. İçimi dökmek gibi oldu biraz benim için. Burs başvurum kabul olur mu olmaz mı bilmiyorum ama böyle bir imkanı bizlere sunduğunuz için çok teşekkür ederim. Bu eksiği görmüş olmanız birilerimizin faydalanıyor olması çok mutluluk verici.

BeyzaYıldırım

Beyza Yıldırım

@theBeyz
Eskişehir Teknik Üni. - Endüstriyel Tasarım

Merhaba, Üniversite yılları bir insanın kendini geliştirebileceği, entelektüel birikim sağlayabileceği en güzel yıllar. Hayatın çok başındayız; gidilecek çok yol, görülecek çok yer var. Fakat zaman işliyor ve biz hepsine yetişemiyoruz. İşte sanat ve edebiyat bize bu noktada yepyeni dünyaların kapılarını açıyor. Yalnız kaldığımızda bir kitap karakteri bize dost, bir şarkı sözü söyleyemediklerimize tercüman, bir film karesi bize ilham oluyor.

Güzel sanatlar fakültelerinde her ne kadar meslek eğitimi, sanat dersleri verilse de özgün bir sanatçı olmak bizlerin kendimizi ne kadar geliştirdiğine, ne kadar disiplinler arası çalıştığımıza kalıyor. Ben de kendimi geleceğin başarılı bir tasarımcısı olarak görmek istediğim için okumaya, müziğe, tiyatroya önem veriyorum. Çünkü en yaratıcı çalışmalar hayatın içinden olup, bize dokunabilenlerdir. Sanat da hayatın ta kendisidir aslında.


Maalesef ailemizden uzak başka bir şehirde öğrenciyken ve bölümün masrafları bu kadar fazlayken benim gibi pek çok öğrenci kişisel gelişimi için pek fazla bir bütçe ayıramıyor. Bu bursu almak istiyorum çünkü pek çok olumsuzluk yaşasak da gene sanatın bize nefes olacağına inanıyorum. Umarım burstan faydalanıp, deneyimlerimi insanlarla paylaşabilme fırsatını yakalayabilirim. Bana vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

CansuAyvaz

Cansu Ayvaz

@cansuayvaz
Yıldız Teknik Üni. - Kimya Mühendisliği

Merhaba. Öncelikle öğrencilere böyle bir burs imkanı sağladığınız için teşekkür ederim. Ülkemizde kültür ve sanat faaliyetlerinin ücretleri maalesef giderek arttı. Özellikle biz öğrenciler için bu durum sanattan uzak kalmamıza neden oldu. Bir etkinliğe katılmadan önce uzunca hesap yapıp cidden buna ihtiyacım var mı diye sorgulamaya başladık. Çoğunlukla barınma ve beslenme ihtiyaçlarımızın giderlerini karşılamak için kültür ve sanat ihtiyacımızın giderini kestik.


Bir insanın sadece üniversitede bir bölüm bitirerek kendini geliştirebileceğini düşünmüyorum. Kültürel etkinliklere katılarak, bunlar hakkındaki duygu ve düşüncelerimizi arkadaşlarımızla tartışarak yeni fikirler edinebiliriz.

Belki hakkında daha önce hiç düşünmediğimiz bir konu bu sayede hayatımızda önemli bir değişiklik yaratabilir. Ben de yeni şeyler öğrenerek, yeni fikirler duyarak kendimi hem sosyal hem kültürel anlamda geliştirmek istediğim fakat yeterli maddi imkanım olmadığı için bu bursu almak istiyorum.

SemanurTerzi

Semanur Terzi

@Sematrz
İstanbul Üni. - Diş Hekimliği

Geçmişten bugüne baktığımda tarihimde gördüğüm birçok ibretlik olay var. Bu çeşitliliğin içinde tek bir sonuca varmamız gerekse bu eğitim ve ardından gelen mantıksal, entelektüel düşünmenin gerekliliği olurdu. Hayatımın merkezine koymaya çalıştığım temellerden işte bu sürekli eğitim olmuştur.

Öğrendikçe büyüyeceğime, büyüdükçe yanımdakileri teşvik edeceğime inanmaktayım. Yaşamın güzelliklerine atlayacak, görmediğim, tatmadığım duygulara şahit olacağıma inanmaktayım. Gençliğime verebildiğim imkanlarla gurur duyacağıma inanmaktayım. Ama en önemlisi ülkem için ben, sen, o gibi aynı amaç, aynı sevgi, aynı bağ ile birbirine tutunan insanlarla yükseleceğime inanmaktayım.

İnancımın gerçekleşebilmesi adına geçmişimden öğrendiğim yegane dersin üzerine bugün güzel nakışlar işlemek  için burs başvurusunda bulundum.

YaseminTavacıoğlu

Yasemin Tavacıoğlu

@yaseminaries
Anadolu Üni. - Çizgi Film

Kültür sanat etkinliklerini çok severek takip ediyorum. Güzel sanatlar fakültesinde öğrenciyim. Sanatla iç içe olmamız gerekirken malesef ki fiyatların artışlarından dolayı bu etkinliklerden geri kalıyorum. Daha önceden ailecek her ay tiyatroya giderdik ama son yıllarda bu etkinliğimizi dahi gerçekleştiremiyoruz.

Bu burs ile tekrardan önceki katılımlarım gibi etkinliklere katılmak istiyorum. En sevdiğim de okuduğum bir kitap üzerine veya tiyatro sahnesi üzerine konuşmaktır. Kumbaravan Bursu bizden yazı yazmamızı istiyor olması beni heveslendiriyor. Sorumluluk duygusuyla etkinlik sonrası ‘konuşma’ artık sözlerde kalmayıp yazıya dökülecek olması ve önemle okunacak olması mutlu ediyor.

Burs benim sanattan geri kalmamamı, sosyalleşip kültürel anlamda gelişimime katlı sağlayacak hem de bizden istenilen yazılarla eleştirel fikrimi ve yazı yazabilme yeteneğimi de geliştirecek.

BerkeHangültekin

Berke Han Gültekin

@berkehan
Kocaeli Üni. - Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetemi

Efendim, sizlerin de bileceği üzere günümüz Türkiye’sinde belki de en az destek gören ancak normal şartlarda hayatın eşsiz bir kolu olan ”sanat”, destek görmemesi bir kenara dursun; destek vermek isteyenlerin de sadece bazılarının gerçekleştirebildiği bir noktaya geldi. Ben kitap okuma alışkanlığı fazlasıyla olan, meraklı, öğrenmeye aç, keşfetmeyi seven bir Türk vatandaşıyım. Ancak bugün ki memleketimizde, benim bu merakımın daha da üstüne gitmek için fazlasıyla maddi olanak gerekiyor. 

Şahsım ”KYK” bursu alıyor olmakla beraber, inanın iki ayda bir kitap alabiliyorum ve bu durum inanın hiç mi hiç hoş bir durum değil benim için. Bir de okumak istediğim bazı kitaplar var ki, fahiş fiyatlarda olmakla beraber, yalnızca ”okumak istediğim” olarak kalıyor ve bu süreç yakın gelecekte ek bir kaynak bulamazsam değişmeyecek gibi. Sizlerden beklentim de inanın nakit maddi olanak değil, bana içerisinde bazen kendimi bulacağım veya bazen aksine kendimi asla bulamayıp, yeni bir kimse tanıyacağım; gerektiğinde farklı tarihlere karışabileceğim ve hatta bazı zamanlar sıkıcı da olsa ”birilerinin” hayatlarını okuyabileceğim, olanak istiyorum. 

Raflarda değil, akıllarda kalmalı metinler ve yeri geldiğinde önder olmalı bireye. Ben de sizden aklımda kalacak veya karşı tez üretmek için düşünebileceğim olanak talep ediyorum. Bu talebimi yazıya dökmeme dahi izin verildiği için teşekkür ederim. Ben, Berke Han GÜLTEKİN. Saygılarımla…

BernaGenç

Berna Genç

@bernagenc
İzmir Bakırçay Üni. - Biyomedikal Mühendisliği

Merhaba. Ben İzmir Bakırçay Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. 3.sınıfa kadar maalesef ki sadece yarım dönem okula gidebildim sebebi bildiğimiz üzere bu güne kadar görmediğimiz ve deneyimlemediğimiz pandemi dönemine girmiş olmamız. Pandemi döneminden önceki süreçte iki yıl üniversite sınavına hazırlandım dolayısıyla hiçbir sosyalleşme ortamım oluşamadı. Bu nedenle kültürel ve sosyal anlamda kendimi eksik hissetmekteyim.

Bu bursu gördüğümde ise bu yaşadığım dönemi kalan iki yılımda dolu dolu  geçirip telafi edebileceğimi fark ettim. Ben de buradaki tüm arkadaşlarım gibi sadece teknik veya teorik becerilerle değil, sosyal becerilerle de donanmış ve kendini her anlamda yetiştirebilmiş , hem hizmet vereceğim sektöre hem topluma faydalı bir birey halinde mezun olmayı hedefliyorum. Bunun yanında uzun zamandır özellikle pandemi dönemi boyunca kendime okuma alışkanlığı kazandırmaya çalıştım büyük oranda başarabildiğimi söyleyebilirim. Umarım bu burs benim için yeni bir adım ve düzenli okumam konusunda güzel bir motivasyon kaynağı olur. 

Bu bursta kendimi buluğum bir diğer konu ise gördüğüm, gezdiğim, araştırıp okuduğum her şeyi birileriyle paylaşmaktan büyük bir keyif alıyor olmam. Bu burs sayesinde edindiğim tecrübeleri daha geniş kitlelerle paylaşabileceğimi bilmek bile beni şimdiden heyecanlandırmaya yetiyor. Bu burs bana çıkmasa bile şimdiden böyle bir imkanı tıpkı benim gibi gelişime, eğlenceye, yeni deneyimlere ve özellikle bilgiye açık olan diğer üniversiteli arkadaşlarıma sağladığınız için ve sanata böylesine değer verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Saygılarımla.

ÖzgeTanrıkulu

Özge Tanrıkulu

@ozgetanrkl
Boğaziçi Üni. - Türk Dili ve Edebiyatı

Merhabalar! Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı lisans öğrencisiyim. Kendimi yazma ve sözcüklerle bir şeyler üretmek konusunda çocukluktan beri yetenekli ve istekli bulduğum için bu konuda yeteneğimi geliştirebileceğim bir lisans eğitimi sürdürüyorum. Bunu yaparken de bir yandan yazmaya, okumaya ve kültür sanat etkinliklerine katılmaya çalışıyorum.

Bu burs aracılığıyla okuduğum ve izlediğim şeyler üzerine konuşmak ve yazmak, ayrıca bu platform üzerinden kitaplar, filmler, konserler, sahne sanatları hakkında fikir sahibi olmak benim için eşsiz bir fırsat ve kültürel birikim oluşturabilme alanı olacak. Şehir fark etmeksizin henüz üniversite öğrencisiyken kültür sanat alanında kendinizi geliştirmeniz, katılım sağlayabilmeniz maddi açıdan sizi kısıtlayabiliyor. Ben öğrenimimi devam ettirirken aynı zamanda çalışmak ve benim gibi öğrenimini sürdüren küçük yaştaki kardeşlerime destek olmak zorundayken kendi adıma bir kitap ya da bilet almak istediğimde yetersiz kalıyorum. Bu sebeple Kumbaravan bursu, biraz olsun hayatımı değiştirecek ve bana çok şey katacak.

EnesYalçın

Enes Yalçın

@ylcin.enes
Sakarya Üni. - Hukuk

Bir üniversite öğrencisi olarak, belki de ülkemizde en önemli eksiklerden birinin öğrencilerin özellikle üniversite öğrencilerinin kültür, sanat ve okuma faaliyetlerinde neredeyse hiç bulunmaması olduğunu düşünüyorum. Kültürel etkinliklerde bulunmak kişiye farklı bakış açılarından bakmayı sağlayacağı gibi aynı zamanda estetik bir kavrayış yeteneği de kazandırır. Keza okumak başlı başına hayata yeni bir pencere açmak, zekayı hem kibarlaştırmak hem de geliştirmektir. Ne yazık ki bu unsurların eksikliğini belki öğrencilik zamanlarında olmasa bile özellikle mesleki hayat, aile hayatı ve toplumsal hayatta en acı şekilde hissediyoruz. 

Burs ilanınızı gördüğümde oldukça heyecanlandım. Çünkü böylesi bir bursa ilk defa denk geldim. Görür görmez de bu bursa başvurmalıyım dedim. Çünkü okumaya ve kültürel faaliyetlere düşkün bir insanım. Maddi durumumun yeterli olmaması da yeterli düzeyde kitaplara ulaşmama ve kültürel faaliyetlerde bulunmama engel olmakta. Tüm bu nedenlerden ötürü özellikle kibar bir zeka, estetik bir anlayış ve kavrayış gücü yüksek bir akla sahip olmak için bu başvurunuza özellikle maddi olarak da ihtiyacım olduğunu düşünüyor, bu yüzden bursunuza başvurumu yapıyorum.

ZeynepS

Zeynep Sinoğlu

@ZeynepS
Kocaeli Üni. - Bilgisayar Mühendisliği

 

Merhaba ben Zeynep, böyle bir bursun varlığından haberdar olmak beni çok heyecanlandırdı. Özellikle sanatın lüks olduğu şu dönemde kendimizi geliştirmeye maddi, manevi imkan sağladığınız için teşekkürü borç bilirim. Ben hem yaşadığım yer hem de kısıtlı gelire sahip bir birey olarak ruhumu besleyecek beni benzerlerimden bir tık ileri götürecek olan sanattan uzak kaldım istemeden de olsa.

Kendimi geliştirmeye çalıştığım bu yolda farklı sanat dallarıyla ilişkimi artırmanın, görüşlerimi bildirmek ve görüş almanın gelişimim üzerine etkisi olacağına inanıyorum. Evet bu bursu kalben istiyorum daha berrak bir zihin için, insanın beyninde de kocaman bir dünya yaratabileceğine inanabilmesi için ,daha farkında olmak ve bir şeyleri fark ettirmek için.

Serap-Afşar

Serap Afşar

@buzmavisilgim
ODTÜ Üni. - İngilizce Öğretmenliği

Hayata bir takım tecrübelere sahip olmadan gelir, biraz en yakın çevremizden biraz da kendi hatalarımızdan yaşamayı öğreniriz. Fakat hayat o kadar kısadır ve yapılabilecek hataların o denli çok çeşidi vardır ki alınabilecek derslerin her birini yaşamayı bir ömre sığdırmak mümkün olmayacaktır. Oysa sanat başkalarının hatalarını, deneyimlerini, fikirlerini, duygularını anlamayı, olaylara, yaşama farklı perspektiflerden bakmayı, insanın aslında kendisini de daha iyi tanımasını sağlayan yegane bir mükemmelliği içerisinde barındırır. Sanatçının yaratıcılığı ve onun özgün biçimiyle ortaya koymuş olduğu eseri aslında eserin türünden bağımsız olarak eserle ilgilenen kimseleri daha önce bulunduklarından bambaşka noktalara taşıyabilecektir. Örneğin, bir resim sergisinde renkleri, renklere aktarılmış olan duygu ve hayal dünyasını, bir tiyatro eserini izlerken ses tonu, jest ve mimikleri, farklı karakterleri, bu karakterlerin vermiş olduğu tepkileri, olay örgüsünü, bir konserde seslerin ahengini, eseri icra eden kimselerin birbirleriyle olan etkileşimlerini hisseder, öğrenir aslında dünyayı, hayatı ve doğayı tanırız. Mesela bir şiirin okunmasında her defasında her bir kimsede değişen olaylar mevcutken şairin bahsetmiş olduğu olay , kullandığı kelimeler hep aynıdır aslında ve bu çoğunlukla büyük bir anlam zenginliğine tekabül eder.

Bu noktadan yola çıkarsak mutluluğu da hüznü de, sevinci de acıyı da, ölümü de yaşamayı da, sağlığı ve hastalığı, umudu ve ümitsizliği de ve benzer bir çok duyguyu sanatın içerisinde barındırması, tarih, kültür, psikoloji, sosyoloji ve zamanın değişen bakış açılarıyla birlikte teknoloji gibi unsurların izlerini taşıması sanat eserlerine hayatımızda ne denli önem vermemiz gerektiğini gözler önüne seren ve insanı insan yapan temel sebepleri oluşturan unsurlardan sadece bir kaçı değil de nedir ki? İnsanları tanıyabilen, hayal dünyası, empati ve muhakeme yeteneği, duyusal haz ve yetenekleri gelişen bir insanın hem kendi hayatı hem de içerisinde bulunmuş olduğu toplum için önemi sanıyorum ki pek de tartışmaya açık bir konu olmayacaktır.

Sonuç olarak, bu bursu almak istememin temel nedeni yukarıda da bahsetmiş olduğum sanatın güzelliklerinden olabildiğince huzurlu bir şekilde yararlanmak, ruhsal ve zihinsel bir zenginliğe ulaşmak ve bunları yaparken maddi olarak herhangi bir zorluğa girmek zorunda kalmamaktır. Sayfaları arasında gezinmek ve büyülü dünyasına dalıp karakterleriyle bir an önce özdeşleşebilmek varken bir kitabın fiyatı temel yaşam gereksinimlerinden kısmamı gerektirmemeli oysa. Bir tiyatroya ya da konsere gitmek, bir orkestrayı gönül rahatlığıyla dinleyebilmek varken maddi elverişsizliklerin bu zevklere ket vurması ne yazık ki çok kötü. Dahası zaman o kadar hızlı geçiyor ve hayatı bir şekilde bir yerlerden yakalamak ve her bir saniyesini dolu dolu zengin bir şekilde yaşamak gerekiyor ki geçmişe baktığımızda hiçbir pişmanlık kalmasın.

GülhanAvcı

Gülhan Avcı

@glhn.avci
Selçuk Üni. - Resim

Türkiye koşullarına rağmen iyi, donanımlı, kalifiye sahibi birey olma yolunda; sanata edebiyata düşkünlerin önünde ki muğlaklaşan taşları engelleri itina ile temizlemek adına Kumbaravan desteğini alıp sırtımızdaki yükü biraz olsun hafifletmektir asıl gerekçemiz, gerekçem. 

Şu anki koşullarda nefessiz kalıp can çekişen sanatı ve edebiyatı, hayatın içinde var etme çabasıyla, öksürmeye çalışıp var olan olumsuz koşulları atmak istememdir.

Ve Emile Zola’dan alıntı yapıp bitirmek isterim kısa tutmaya çalıştığım gerekçe listesini: “Pırlantadan alınmayan vergi kitaptan alınıyordu. Çünkü pırlanta alandan değil kitap okuyanlardan korkuyorlardı.” (Klasik bir alıntı fakat klasikler yaşamda büyük bir öneme sahiptir benim nezdimde.)

DoğaYıldırım

Doğa Yıldırım

@dogayildirim
İhsan Doğramacı Bilkent Üni. - Uluslararası İlişkiler

Burs almak istiyorum çünkü maalesef günümüzde insanın hayatını devam ettirebilmesi, sağlıklı olabilmesi ve gülümseyebilmesi için gerekli olan her şey lüks haline geldi. Sunduğunuz burs imkânlarını ve içeriğini duyunca gerçekten çok heyecanlandım. Zaten bir burs alma şansım olsa harcayacağım yerlerde kullanmak üzere burs veriyor olmanız gerçekten beni çok mutlu etti. Ayrıca gittiğim etkinlikler ve okuduğum kitaplar hakkında yazmak, paylaşmak, konuşmak, bana çok büyük keyif veriyor ve bunu daha da fazla yapmak isterim.

Ayrıca bu toplumun bu tür paylaşımlara doyasıya ihtiyaç duyduğuna inanıyorum. Bilkent üniversitesinde burslu olarak okuyabiliyorum ve sadece yemeğime ve ulaşımıma para yetirebildiğim şu günlerde buna gerçekten çok ihtiyacım var. Kültür ve sanat etkinlikleri de temel ihtiyaçlar bence ve bunlara ulaşmanın bile bu ülkede zor olması içimi çok acıtıyor. Kapanma sürecinde her türlü kültürel etkinlikten bu kadar uzak kalmak beni psikolojik olarak da çok yaraladı ve hala maddi sebepler dolayısıyla çok az katılabiliyorum. Kitapçılara girmek üzüyor beni bu kadar okumayı sevip, bakıp kitaplara asla alamamak yaralıyor.

Umuyorum ki bu bursu alma şansını yakalayabilirim. Olmaz ise de gerçekten bu ülkede üniversite öğrencilerine bu kadar içten bir hediye sunduğunuz için çok teşekkürler bu bile şu umutsuz günlerde iyi hissettirdi. Hepimizin bir yudum dumanı tüten kahve içip kitapların arasında kaybolarak, sayfalarını koklayarak evine yeni bir dünya götürebildiği, tiyatro salonlarını kalplerindeki sevgi ve coşkuyla beraber tıklım tıklım doldurabildiği güzel günler olması dileğimle…

YesimKorkmaz

Yeşim Korkmaz

@yesimkorkmaz
İstanbul Medipol Üni. - Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Merhaba, Öncelikle ihtiyacı olan öğrencilere bu imkanı tanıdığınız için teşekkür etmek istiyorum. Kendimi, ileride mesleğimi iyi bir şekilde yapmak için akademik olarak; sosyal ilişkilerimde ise başarılı olabilmek için kişisel olarak geliştirmek istiyorum. Bunun dışında sanatın, insanın ayrılmaz bir parçası olduğuna inanan bir gencim.

Ancak bir üniversite öğrencisi olarak günümüzde sanata, edebiyata, müziğe ulaşma imkanlarım çok azaldı ve ben bunlardan mahrum kalmak istemiyorum, bu nedenle bursunuzu almak istiyorum. Sanatın, edebiyatın, müziğin; insana estetik bir haz vermesi dışında insanın bakış açısını genişletmesi, özgür düşünceyi tetiklemesi, insanların birbiri ile iletişim halinde olmasını yani toplumun birlik ve beraberliğini daim tutması açısından insan için yani başka bir deyişle toplum için faydası her ne kadar sanatın faydalı olması gerektiğine inanmasam da göz ardı edilemez. Bununla birlikte toplumun yapı taşı olan insanın sanatsız kalması demek kendi benliğini, varlığını yok etmesi demektir. Tıpkı ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi: “Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”. Topluma ait, onu oluşturan genç bir yapı taşı olarak ben yazımı yine gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü ile bitirmek isterim: “Biz her şeyi gençliğe bırakacağız… Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.”

2021 Yılından Bursu Yenilenen Öğrenciler

Murat Han Kurt

Murat Kurt

@murathankurt
Ondokuz Mayıs Üni. - Tıp

 

Ülkemiz geleceğinin ihtiyaç duyduğu sanattan beslenmesini bilen yetişmiş gençlerdir diye düşünüyorum. Bu ruh inceliğini edinmek adına bilim ve sanatla yoğrulmamız sanatın yeni renkleriyle tanışmamız gerekiyor ve şimdiye kadar yaşadığım yerde buna pek fırsat bulamadım.

Bu burs bana hayalini kurduğum genç olma yolunda çok yardımcı olacak. Beni Tıp öğrencisi hayatının zorluklarından sıyırıp farklı hayatların pencerelerinden baktırabilecek bir nefes olacak. Sayenizde izleyeceğim ilk oyunu sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Her şeyden öte bu oluşum için çok teşekkür ediyorum.

Hamide Çelik

Hamide Çelik

@Hamidecelik
Marmara Üni. - Heykel

Merhaba, ben Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Tekstil ve Moda Tasarım bölümünde Lisans eğitimi almaktayım. Aynı zamanda çift ana dal programına kayıtlı bulunmaktayım ve Heykel bölümünde de lisans eğitimi almaktayım. Kendimi sanatçı adayı olarak görmekte ve adlandırmaktayım. Bir sanatçı adayı olarak çokça okuyup araştırmaya ve  sanatın bir çok alanı ile bağ kurmaya çalışmaktayım. Çalışmalarım ve okumalarım genellikle sanatı anlamaya, anlamlandırma, geliştirmeye, farklı bir bakış açısı yakalamaya yönelik. Aynı zamanda sanatın farklı disiplinler ile bağı üzerinede okumalar ve çalışmalar  yapmaktayım. Bu çalışmalarıma henüz yeni başladım denebilir.

 Her okuduğum bir kitapta beni başka bir kitaba yönlendiren bilgiler bulunmakta . Her Bit kitap yeni bir yol gösteriyor bende bu yolları takip etmek ve kendimi birikimli entellektüel bir kimse olarak yetiştirmek istiyorum.

Karşıma çıkan kitapları almaya çalışıyorum fakat bu gibi kitapların çoğu zaman fiyatları yüksek oluyor ve ailem karşılamakta zorlanabiliyor ve istediğim her kitaba ulaşamayabiliyorum.  Bazı kitapların PDF ’ leride bulunamayabiliyor. 

Aynı zaman da aktif olarak kültürel etkinlikleri takip etmek ve bizzat şahit olmak istiyor. Çoğu zaman özel tiyatroların, konserlerin biletlerinin yüksek fiyatından ve öğrenci bileti bulunmamasından dolayı bu deneyimleri tecrübe edemiyorum.

Aktif olarak kültürel etkinliklere katılmak, okumalarımı düzenli ve aksama olmaksızın gerçekleştirmek istediğimden dolayı bu bursa başvurmaktayım. 

Teşekkür ederim. Saygılarımla…

Mücahit Ece

Mücahit Ece

@mucahitece
Afyon Kocatepe Üni. - Psikoloji

Bir psikoloji öğrencisi olarak hep okumalı, dinlemeli ve gözlemlemeliyim. Kendimi bu alanlarda geliştirmek içinde hayatımızın her alanında bulunan sanatlardan uzak kalmamalıyım. Çünkü benim edindiğim her şey kitaplara, sahnelere konu olmakta. Görmeliyim ve anlamalıyım ki ders çıkarabileyim. Ayriyeten müzik dinlemeye bayılıyorum ama sorsanız en son ne zaman konsere gittiğimi bile hatırlamıyorum. Şu an tek maaşla geçinen bir ailenin çocuğu olduğumdan ötürüde sosyal  ve sanatsal faaliyetlere katılmam zorluk üstüne zorluk demek benim için. Ben dışında 2 kardeşim daha var. Evde toplam 3 öğrenci olması ve ev kredisi ödememiz dolayısıyla tek çalışan babamdan tiyatro, sinema, konser vb. şeyler için para istemekte açıkçası çekinmeme sebep oluyor. Umarım çok eksiklik hissettiğim bu yanımı sizin yardımınızla doldurabilirim.

2020 Yılından Bursu Yenilenen Öğrenciler

Edanur Kaya

Edanur Kaya

@edanurkkya
Zonguldak Bülent Ecevit Üni. - Psikoloji

Bülent Ecevit Üniversitesi psikoloji 3. sınıf 2. öğretim öğrencisiyim. Elimden geldiğince kültürel aktivitelere katılıp, kitap okumaya çalışıyorum. Kültür sanat aktiviteleri hayatımda çok önemli bir yer kaplıyor. Fakat maalesef bulunduğum şehrin konumundan ötürü bu tür aktiviteler çok fazla olmuyor. Zonguldak’ta haftada bir devlet tiyatroları oluyor ve onlara da bilet bulmak bile yoğunluktan ötürü çok zor oluyor. Gelen özel tiyatrolar oluyor, seviniyoruz ve maalesef baktığımızda fiyatlarının çok fazla olduğunu görüyoruz. Konserler zaten genelde nadir oluyor… En kolay erişim sağlayabildiğimiz etkinlikler sinema oluyor. Bazen sinemada da istediğimiz film vizyona girmiyor ya da çabuk vizyondan kalkıyor ama, genelde istediğim filmlere gidebiliyorum. Ben tiyatro çok seven birisi olarak tiyatro bursuna başvuramayacağım, takdir edersiniz ki tiyatro bu bölgede çok zor… İstediğim kitaplara da erişmem çok zor olmuyor. Bu nedenlerden ötürü sinema bursu istemekteyim. Sizin gibi bir oluşumun bizleri düşünüp kültür sanat bursu vermesi inanılmaz güzel. Umarım böyle oluşumlar artar, birçok kalbe, birçok öğrenciye dokunur. Bursu alsam da almasam sizlere çok teşekkür etmek istiyorum. Öğrencileri destekleyen bir oluşum, bizlere böylesine katkı sağlayan bir topluluk olduğunuz için… Sizlerle geç tanıştım, fakat umarım bursiyeriniz olarak tanışıklığımızı devam ettiririz. Her şey için çok teşekkürler. Saygılarımla…

Bensu Müldür

Bensu Müldür

@bensu
Gaziantep Üni. - Endüstri Müh. İngilizce

”güzel bir şeye başla ama hep güzel olsun,her insan ölecek yaşta geç kalmayasın..” 

demiş Şems Tebrizi.

Hayatıma yol gösteren bu söz sayesinde hiçbir şeye geç kalmamak için çaba gösteriyorum her gün. Eğitim hayatımda kendi bölümümün (Endüstri Mühendisliği) yanında Gıda Mühendisliği bölümünde yan dal yaparak ve Anadolu Üniversitesinde İşletme Bölümünü okuyarak kendimi farklı alanlarda geliştirmeye ve kendimi keşfetmeye çalışıyorum.

Kendi sesimi dinlemeye çalıştığım hayatımda bilimle zihnimi geliştirirken edebiyatla, sinemayla, tiyatroyla ufkumu açmaya çalışıyorum. Kitaplar sayesinde farklı şehirlerde geziyorum, sinema ve tiyatro sayesinde başka insanların hayatını, düşüncelerini anlayabiliyorum. Farklı bir şehirde okuyorum bu yüzden bütçem temel ihtiyaçlarımı karşılamama yetiyor kendimi keşfetme yolumda bu bursa ihtiyaç duyuyorum.

Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ylmzae
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üni. - Sinema TV

 

Var olan dünya düzeninde sadece teorik eğitimin insanın kendini gerçekleştirmesi ve geliştirmesi için yeterli olmadığına ve kişinin kültürel, sanatsal faaliyetler ve kendini gelişime acık hale getirecek ve yeniye  motive edecek yegane uğraşlar ile kaynaklara erişerek bu gelişime kendinin yön vereceğine inanıyorum ve bunu kendi imkanlarım ile çok sınırlı gerçekleştirebileceğimi ve desteğinize ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.

Don`t copy text!
Whatsapp Hattı
Whatsapp Hattı