Menü Kapat

Bursiyerler 2021

Hamide Çelik

Hamide Çelik

@Hamidecelik
Marmara Üni. - Heykel

Merhaba, ben Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Tekstil ve Moda Tasarım bölümünde Lisans eğitimi almaktayım. Aynı zamanda çift ana dal programına kayıtlı bulunmaktayım ve Heykel bölümünde de lisans eğitimi almaktayım. Kendimi sanatçı adayı olarak görmekte ve adlandırmaktayım. Bir sanatçı adayı olarak çokça okuyup araştırmaya ve  sanatın bir çok alanı ile bağ kurmaya çalışmaktayım. Çalışmalarım ve okumalarım genellikle sanatı anlamaya, anlamlandırma, geliştirmeye, farklı bir bakış açısı yakalamaya yönelik. Aynı zamanda sanatın farklı disiplinler ile bağı üzerinede okumalar ve çalışmalar  yapmaktayım. Bu çalışmalarıma henüz yeni başladım denebilir.

 Her okuduğum bir kitapta beni başka bir kitaba yönlendiren bilgiler bulunmakta . Her Bit kitap yeni bir yol gösteriyor bende bu yolları takip etmek ve kendimi birikimli entellektüel bir kimse olarak yetiştirmek istiyorum.

Karşıma çıkan kitapları almaya çalışıyorum fakat bu gibi kitapların çoğu zaman fiyatları yüksek oluyor ve ailem karşılamakta zorlanabiliyor ve istediğim her kitaba ulaşamayabiliyorum.  Bazı kitapların PDF ’ leride bulunamayabiliyor. 

Aynı zaman da aktif olarak kültürel etkinlikleri takip etmek ve bizzat şahit olmak istiyor. Çoğu zaman özel tiyatroların, konserlerin biletlerinin yüksek fiyatından ve öğrenci bileti bulunmamasından dolayı bu deneyimleri tecrübe edemiyorum.

Aktif olarak kültürel etkinliklere katılmak, okumalarımı düzenli ve aksama olmaksızın gerçekleştirmek istediğimden dolayı bu bursa başvurmaktayım.

 

Teşekkür ederim. Saygılarımla…

Göktürk Günhan

Göktürk Günhan

@gokturkgunhan
İstanbul Üni. - Hukuk

Eğitim, ”bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenilen değişiklikleri meydana getirme süreci” olarak tanımlanır. Bu tanımdan yola çıkarak eğitimin temel unsurları belirlenebilir:

1) Bireyin davranışlarını değiştirmesi beklenir.

2) Davranışların belli bir amaç doğrultusunda değişmesi beklenir.

3) Bu değişikliğin belirli bir süreç içinde olması beklenir.

Ülkemizde zorunlu eğitim süreci 12 yıl olarak belirlenmiştir ancak esas olan yaşam boyu öğrenmedir. Zorunlu eğitim sürecinin yükü daha çok eğitimi veren tarafta, bu bağlamda devlette, olmasına karşın yaşam boyu öğrenmenin tüm yükü bireyin omuzlarındadır. Çünkü burada hem eğiten hem de eğitilen kişi, bireyin kendisidir. Burada söz konusu olan yük, maddi ve manevi yüktür. Maddi yükten kasıt, bu öğrenmeyi gerçekleştirmek adına yapılacak olan harcamalar; manevi yükten kasıt ise bireyin öz disiplinidir.

Lise döneminden bu yana kendimi ifade etmek için çeşitli etkinliklere ve yarışmalara katıldım; yazılar yazdım, sunumlar yaptım, arkadaşlarımla beraber şiir ve müzik dinletileri hazırladım, tiyatro oyunları sahneledim. Bunların her biri benim için ”yaşam boyu öğrenme” faaliyetinin birer parçasıydı. Bunları yaparken edebiyattan, müzikten, sinema ve tiyatrodan bir şeyler öğrenerek hayatımın bir parçası haline getirme amacı taşıdım ve bu konuda başarılı olduğuma inanıyorum. Lisans eğitimim başladığından bu yana faaliyetlerim daha bireysel bir hâl aldı ancak öğrenme sürecim devam ediyor. Hukuk eğitiminin yanı sıra edebiyat, müzik ve sinema ile yakından ilgileniyorum.

Nihayetinde ”Neden burs almak istiyorsunuz?” sorusunun cevabını şu şekilde verebilirim: Örgün eğitim sürecim devam ederken yeni şeyler öğrenme fırsatını değerlendirmek ve öğrendiklerimi başkalarıyla paylaşmak adına manevi yükü omuzluyor, maddi yükümü hafifletmek istiyorum.

Oben Özgür

Oben Özgür

@obenozgur
İTÜ - Bilgisayar Mühendisliği

Bursun verilme amacını gördüğümde oldukça mantıklı buldum çünkü kültür-sanat faaliyetlerine bir lisans öğrencisi olarak bütçe ayırmak zaman zaman çok zorlayıcı oluyor ve bir kurum veya kuruluştan burs alıyor olsaydım çok daha rahat hareket edebilirdim.

Ülkemizde birçok öğrenci mevcut eğitim sistemi dolayısıyla üniversite yıllarına yeterli entelektüel birikime sahip olarak başlayamıyor ve ben de bu öğrencilerden biriyim. Entelektüel birikimimi geliştirmek adına Kumbaravan bursunun bana büyük bir fayda sağlayacağına inanıyorum.

Emine Ülkü

Emine Ülkü

@emineulku89
İst. Yeni Yüzyıl Üni. - Mütercim Tercü.

Merhaba. Hepimizin bildiği gibi, ülkemizde kültür ve sanat etkinlikleri, diğer ülkelere nazaran çok daha az yapılıyor. Yapıldığı zaman da ücretleri maalesef ki çok yüksek olabiliyor. Biz de öğrenciyiz ve haliyle kendimize bir şeyler katmak, kendimizi geliştirmek istiyoruz. Ama maalesef, yaşamsal ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra kültür ve sanata ayıracak bütçeyi bulamıyoruz. Kimilerimizin ailesinin maddi durumu olmuyor, kimimiz part time çalışıyor ama o maaşla ailesine yardım ediyor, kimimiz iş bile bulamıyor. İşte maalesef ben de bunlardan biriyim. Bence kültür ve sanat da yaşamsal bir ihtiyaç ve kendini geliştirmek sadece üniversite bitirmekle olmuyor. Ben de kendimi kültür ve sanat alanında geliştirmek istediğim için ve maalesef çoğu öğrenci gibi buna bütçe ayıramadığım için bu bursa başvuruyorum. İlginize teşekkür ederim.

Uzay Akkaya

Uzay Akkaya

@uzayakkaya
Anadolu Üni. - Sosyoloji

Anadolu’nun asıl sorununun toplum ve tarım olduğunu fark ettim ve kendimi keşfetme yolculuğumda toplumbilimi okumaya karar verdim. Açıköğretim sayesinde benliğimi tamamlamam için yeterli zamanı elde edebildim ve sosyoloji lisansımın yanı sıra tiyatro eğitimi almaya başlayacağım. 

Toplumun, sorunun kaynağı olmasına rağmen çözümün en büyük parçası olduğunu biliyorum ve topluma inat, toplum için anlayışıyla sahnede savaşım vermek istiyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” sözünü ilke edinmiş biri olarak, bireysel çabamın yanında sizin desteğinizi görmek beni mutlu edecektir. Saygılarımla,

Hasret Bayram

Hasret Bayram

@hasretbayram
Bayburt Üni. - Sınıf Öğretmenliği

Merhabalar 🙂

Öncelikle bu bursu almak istememdeki en büyük neden kendimi geliştirmek istemem. Farklı faaliyetlere katılım sağladıkça eminim ki düşünce tarzım, hobilerim, hedeflerim, önceliklerim bile değişecektir. Sınıf öğretmenliği bölümünü okuyorum. Bir öğrencinin ilk öğretmeni olma düşüncesi beni çok etkiliyor. kendimi sadece bir üniversite öğrencisi olarak değil bir öğretmen adayı olarak da geliştirmek istiyorum. Daha açık olmak gerekirse kültürel bir zenginlik kazanmak istiyorum diyebilirim. Bayburt’ ta okuyorum ve hem okuduğum şehirden dolayı hemde maddi yetersizlikten ötürü sosyal etkinliklere katılım sağlayamıyorum. Umarım kendimi anlatabilmişimdir. Teşekkürler. 🙂

Mücahit Ece

Mücahit Ece

@mucahitece
Afyon Kocatepe Üni. - Psikoloji

Bir psikoloji öğrencisi olarak hep okumalı, dinlemeli ve gözlemlemeliyim. Kendimi bu alanlarda geliştirmek içinde hayatımızın her alanında bulunan sanatlardan uzak kalmamalıyım. Çünkü benim edindiğim her şey kitaplara, sahnelere konu olmakta. Görmeliyim ve anlamalıyım ki ders çıkarabileyim. Ayriyeten müzik dinlemeye bayılıyorum ama sorsanız en son ne zaman konsere gittiğimi bile hatırlamıyorum. Şu an tek maaşla geçinen bir ailenin çocuğu olduğumdan ötürüde sosyal  ve sanatsal faaliyetlere katılmam zorluk üstüne zorluk demek benim için. Ben dışında 2 kardeşim daha var. Evde toplam 3 öğrenci olması ve ev kredisi ödememiz dolayısıyla tek çalışan babamdan tiyatro, sinema, konser vb. şeyler için para istemekte açıkçası çekinmeme sebep oluyor. Umarım çok eksiklik hissettiğim bu yanımı sizin yardımınızla doldurabilirim.

Sinan Duman

Sinan Duman

@snn6262785
Bayburt Üni. - Reh. Psiko. Dan.

Biliyorum ki ve dahi bana verilen nasihatlerden anladığım kadarıyla sadece üniversite okumakla insan kendini geliştiremez. İnsanın gelişmesi, yeni ufuklar keşfetmesi, kendine güvenmesi gerekir. Bunları da ancak başka ortamlara girerse, kitap okursa vb. etkinliklerle bunu yapabilir. Kendini geliştiren insanın sadece kendisine yararı dokunmaz vatanına, milletine, çevresindekilere de yararı dokunur. Atalarının bıraktığı mirasları kendisi de biraz bir şey katarak bir sonraki nesil için hazırlar. Bir insan önce kendi benliğini gerçekleştirmesi gerekiyor ki bu mirası taşıyabilsin. Ben de bu yolda sizin bana destek verip gelecek nesiller için bir miras bırakmama yardımcı olmanızı istiyorum.

Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ylmzae
Ege Üni. - Özel Eğitim Öğret.

 

Var olan dünya düzeninde sadece teorik eğitimin insanın kendini gerçekleştirmesi ve geliştirmesi için yeterli olmadığına ve kişinin kültürel, sanatsal faaliyetler ve kendini gelişime acık hale getirecek ve yeniye  motive edecek yegane uğraşlar ile kaynaklara erişerek bu gelişime kendinin yön vereceğine inanıyorum ve bunu kendi imkanlarım ile çok sınırlı gerçekleştirebileceğimi ve desteğinize ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.

Onurcan Okay

Onurcan Okay

@onurcan
ODTÜ - Makine Müh.

Gözümün test kitaplarından başka bir şey görmediği, zorlu bir sınav senesini atlattım. Bu sene boyunca kültür ve sanat etkinliklerinden uzak kaldım. Bu yüzden robot gibi geçirdiğim bu sınav senesini üniversitede telafi etmem gerektiğini hissediyorum.

Aynı zamanda bölümümün getireceği yorgunluğu atmak; sayılardan, hesaplardan birazcık uzaklaşmak ve ruhumu doyurmak istiyorum.

Fakat bildiğiniz üzere sinema bileti ve kitap fiyatları arttıkça artıyor. İnsan her seferinde “Bu parayla kaç öğün yemek yiyebilirdim?” diye sormadan edemiyor.

Bu yüzden burs almak istiyorum ve biz gençlere değer kattığınız için teşekkür ediyorum.

Samet Ünsal

Samet Ünsal

@sametcan
Ankara Üni. - Hukuk

 

Kitap okumayı,eleştirel bir gözle film izlemeyi ve okuduğun,izlediğim filmler hakkında araştırma yapmayı seviyorum. Sizin bursunuz diğer burslardan daha farklı ve bence çok güzel bir gelişim. İnsanın kendisini geliştirebileceği,kendisine bir şeyler katabileceği bir burs. Zaten para veren bir burs olsa da bursumun çoğunu kitaplara,barınmaya harcamam gerekecekti. Bunun yerine bana kitap verip bu kitap hakkında ne düşündüğümün sorulması,tiyatro gibi etkinliklerde ne hissettiğinin sorulması ve bunun cevabının yazıyla da isteniyor olması yazmak için de insana bahane oluyor. Yazmaya,kendini yazarak ifade etmeye güzel bir teşvik. Hem okuyor,kültürleniyor hem de yazma becerimiz gelişiyor. Bu kazanımları edinmek istiyorum.

Merve Adıgüzel

Merve Adıgüzel

@madameblanc
Marmara Üni. - Siyaset ve Kamu Yön.

Bir insanın kendisini gerçekleştirmesi ve geliştirmesi için sadece lisans eğitimini yeterli bir kıstas olarak görmüyorum. Sosyal ve zihinsel aktiviteler ile kişinin kendi “bilinmezler diyarını” keşfetmesi gerekmektedir. Bir insanın, yeni insanlar ile tanışmak, belirlediği belli bir entelektüellik seviyesine ulaşmak, her ay 3-4 kitap satın alabilme seviyesinde olmak için -elbette ki-bazı ekonomik problemler ile karşılaşması durumunda motivasyonuna, iradesine ket vurmaması gerekir. Benim esasında gönülden isteğim, durumu her ay zorunlu masraflar dışında kitap, tiyatro ya da konser bileti alamayacak öğrencilerin kendi potansiyellerini keşfetmeleri için bu tip bursları almasıdır. Ben de bu öğrencilerin içine dahilim. Böyle bir oluşum içinde yer aldığınız ve insanların mutlu olabilmesine katkıda bulunduğunuz için sizlere ayrıca teşekkür ederim.

Mustafa Saygınel

Mustafa Saygınel

@Hythloday1
Dicle Üni. - Tıp

Kitap, dergi, gazete okumayı çok seven ve çok fazla okuyan aynı zamanda tiyatro, sinema ve diğer kültür sanat etkinliklerine de katılmayı çok seven birisiyim . Bu sebeple bu konuda öğrencilere yardım etme hevesinizi görünce çok heyecanlandım ve sizinle gurur duydum . Çok fazla kitap okuyan birisi olduğum için öğrenci olarak aylık harçlığımın çoğunu kitap, dergi ve gazete gibi şeylere harcıyorum ve bu beni zaman zaman zorlasa da bu alışkanlığımdan vazgeçmiyorum . PDF bulduğum zaman çok seviniyorum ama çoğu zaman PDF kitap bulamayınca satın alıyorum ve eğer böyle bir yardım alırsam galiba tam sizin düşündüğünüz yerlere yatırım yapacak öğrenci tipiyim diyebilirim. Ben de Tıp 2. sınıf öğrencisiyim ve doktor olduğum zaman tam olarak Kültür-Sanat konusunda yardımcı olmak amaçlı bir projem içerisinde olmayı da düşünüyorum çünkü bence bir insan için en önemli şey okumak ve kendini geliştirmek, öğrenmek ve aynı zamanda öğrenmeyi öğrenmek diye düşünüyorum. Umarım ben de doktor olduğumda Kumbaravan gibi bir kuruluş adına öğrencilere burs verebilme fırsatına sahip olurum. Sizlere tekrar çok teşekkür ederim.

Murat Han Kurt

Murat Kurt

@murathankurt
Ondokuz Mayıs Üni. - Tıp

 

Ülkemiz geleceğinin ihtiyaç duyduğu sanattan beslenmesini bilen yetişmiş gençlerdir diye düşünüyorum. Bu ruh inceliğini edinmek adına bilim ve sanatla yoğrulmamız sanatın yeni renkleriyle tanışmamız gerekiyor ve şimdiye kadar yaşadığım yerde buna pek fırsat bulamadım.

Bu burs bana hayalini kurduğum genç olma yolunda çok yardımcı olacak. Beni Tıp öğrencisi hayatının zorluklarından sıyırıp farklı hayatların pencerelerinden baktırabilecek bir nefes olacak. Sayenizde izleyeceğim ilk oyunu sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Her şeyden öte bu oluşum için çok teşekkür ediyorum.

2020 Yılından Bursu Yenilenen Öğrenciler

Edanur Kaya

Edanur Kaya

@edanurkkya
Zonguldak Bülent Ecevit Üni. - Psikoloji

Bülent Ecevit Üniversitesi psikoloji 3. sınıf 2. öğretim öğrencisiyim. Elimden geldiğince kültürel aktivitelere katılıp, kitap okumaya çalışıyorum. Kültür sanat aktiviteleri hayatımda çok önemli bir yer kaplıyor. Fakat maalesef bulunduğum şehrin konumundan ötürü bu tür aktiviteler çok fazla olmuyor. Zonguldak’ta haftada bir devlet tiyatroları oluyor ve onlara da bilet bulmak bile yoğunluktan ötürü çok zor oluyor. Gelen özel tiyatrolar oluyor, seviniyoruz ve maalesef baktığımızda fiyatlarının çok fazla olduğunu görüyoruz. Konserler zaten genelde nadir oluyor… En kolay erişim sağlayabildiğimiz etkinlikler sinema oluyor. Bazen sinemada da istediğimiz film vizyona girmiyor ya da çabuk vizyondan kalkıyor ama, genelde istediğim filmlere gidebiliyorum. Ben tiyatro çok seven birisi olarak tiyatro bursuna başvuramayacağım, takdir edersiniz ki tiyatro bu bölgede çok zor… İstediğim kitaplara da erişmem çok zor olmuyor. Bu nedenlerden ötürü sinema bursu istemekteyim. Sizin gibi bir oluşumun bizleri düşünüp kültür sanat bursu vermesi inanılmaz güzel. Umarım böyle oluşumlar artar, birçok kalbe, birçok öğrenciye dokunur. Bursu alsam da almasam sizlere çok teşekkür etmek istiyorum. Öğrencileri destekleyen bir oluşum, bizlere böylesine katkı sağlayan bir topluluk olduğunuz için… Sizlerle geç tanıştım, fakat umarım bursiyeriniz olarak tanışıklığımızı devam ettiririz. Her şey için çok teşekkürler. Saygılarımla…

Bensu Müldür

Bensu Müldür

@bensu
Gaziantep Üni. - Endüstri Müh. İngilizce

”güzel bir şeye başla ama hep güzel olsun,her insan ölecek yaşta geç kalmayasın..” 

demiş Şems Tebrizi.

Hayatıma yol gösteren bu söz sayesinde hiçbir şeye geç kalmamak için çaba gösteriyorum her gün. Eğitim hayatımda kendi bölümümün (Endüstri Mühendisliği) yanında Gıda Mühendisliği bölümünde yan dal yaparak ve Anadolu Üniversitesinde İşletme Bölümünü okuyarak kendimi farklı alanlarda geliştirmeye ve kendimi keşfetmeye çalışıyorum.

Kendi sesimi dinlemeye çalıştığım hayatımda bilimle zihnimi geliştirirken edebiyatla, sinemayla, tiyatroyla ufkumu açmaya çalışıyorum. Kitaplar sayesinde farklı şehirlerde geziyorum, sinema ve tiyatro sayesinde başka insanların hayatını, düşüncelerini anlayabiliyorum. Farklı bir şehirde okuyorum bu yüzden bütçem temel ihtiyaçlarımı karşılamama yetiyor kendimi keşfetme yolumda bu bursa ihtiyaç duyuyorum.

Don`t copy text!
Whatsapp Hattı
Whatsapp Hattı