Menü Kapat

Bursiyerler 2020, Kumbaravan’da tüm bursiyerlerin üniversitesi, bölümü ve niyet yazılarını okuyabilir, ayrıca inceleme yazılarına göz atabilirsiniz; inceleme yazıları

Bursiyerler 2020

Zuhal Güler

Zuhal Güler

@vctora
Kırıkkale Üniversitesi - Tıp

Bu sene sonuçlar açıklanınca tıp yazacağım dediğimde herkes yazma bak pişman olursun, kendine ayıracak vaktin olmaz, hiçbir sosyal kültürel etkinliğe katılamazsın; tabir-i caizse “Ot gibi yetişirsin” gibi söylemlerle karşılaştım.

Bursa başvurmamın iki sebebi var: İlk olarak eğer olur ki ben kendimi bu yoğunlukta kaybedersem kültür sanat bursuyla beraber gene de kendime vakit ayırıp ruhumu dinlendirecek olmak 

ikincisiyse bu yaşıma kadar kitap, sinema, tiyatro gibi sanatsal/kültürel etkinliklere ayırabilecek yeterince paramın olmaması. Gerçekten geriye dönüp baktığım zaman söylediklerinin doğru olmamasını ot gibi yetişmemiş olmayı istiyorum.

İrem Özer

İrem Özer

@iremozer
Marmara Üni. - Beden Eğitimi ve Spor Öğret.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde okuyorum fakat bunun yanı sıra sanata ve bilime karşı da meraklıyım. Akademisyen olmak istediğim için okulda fazlaca vakit harcıyorum ve bu nedenle okul zamanı bir yerde çalışma fırsatım olmuyor. Deneyim kazanmak için ise Spor Gönüllüleri ile beraber spor organizasyonlarında gönüllü olarak görev alıyorum.

Devlet okulunda okusam da branş derslerimde gerekli malzemeleri veya kitapları bana sağlayan aileme bir de tiyatro bileti ve kitap için yük olmak istemiyorum. Çünkü küçük bir de kardeşim var. Harçlıklarımdan biriktirdiğim miktarlar ile müsait olduğum zamanlar uyuşunca bir sanat faaliyetine katılıyorum.

 

 

Çekilişleri kaçırmayışımın ve bu bursa başvuru yapmak istememin asıl nedeni bu olsa da başvurma isteğimi arttıran birkaç ufak sebep daha var, belki ufak olmasa da uzak sebepler.. Bunlardan birisi hayalimdeki bir merkezi oluşturmak için de kendimi geliştirmek ve eğer olursa çevre edinmek. Özellikle tiyatroya olan ilgim nedeni ile bir Oyunculuk Okulu’na katıldım ve şu an düzenli olarak tiyatroya gidememek beni oldukça üzmekte. Ayrıca kitap okumayı ve deneyimlerimi/düşüncelerimi paylaşmayı seven biri olarak burs için yazı ve fotoğraf şartını seve seve yerine getireceğimi bilmenizi isterim.

Son olarak, beni öğrenci kısmı ilgilendirse de, halkın yanında olan tüm Kumbaravan Ailesine ve destek verenlere özellikle biz gençlerin umudunu yeşerttiğiniz için teşekkür ederim.

Büşra Güzel

Büşra Güzel

@bussraguzell
İst. Gelişim Üni. - Mimarlık

Bir mimarlık öğrencisi olarak diğer birçok öğrenciden daha çok okumamız, daha çok gezmemiz gerekiyor. Bunun sebebi aslında işimizin sorunlar üzerine olması… Yani çizdiğimiz her projede farklı bir sorunla karşılaşıyoruz ve inanın bu çözümler bazen okuduğunuz bir romanda, gittiğiniz bir sergide, izlediğiniz bir tiyatroda saklı olabiliyor.

Bunun yanı sıra toplumda bilinenin aksine tek yaptığımız konut tasarımı değil mimarlar olarak. Bazen bir tiyatro sahnesi, bazen bir opera binası, bazen bir müze. Bunların hiçbirini görmeden içinde yer almadan çizmemiz beklenemez.

Tüm bu sebebleri de görmezden gelirsek; ben ileride vizyonu geniş, kültürlü bir birey olmak istiyorum. 

Sanat her ne kadar bizim ülkemizde ”lüks ” kategorisine girse de aslında hepimizin ihtiyacı..

Buse Sezen

Buse Sezen

@busesezen
İst. Ticaret Üni. - Hukuk

Ben Buse, 2. sınıfı henüz bitirmiş bir hukuk öğrencisiyim. Güncel ekonomik kaygılar içinde boğulduğumuz bir dönemde, üniversite hayatını hem okuyup hem çalışarak yaşamak zorunda kalan binlerce gençten sadece biriyim. 

Part time çalışarak sağladığım ekonomik bağımsızlık, genç bir kadın olarak beni bir çok baskıdan kurtarmış olsa da maalesef sanata olan ilgimi doyurmama yetmiyor. Sanatın her alanına ama özellikle tiyatroya dair ilgim yeni insanlar, yeni oyunlar, yeni duygularla tanışmaya çağırırken maddi imkansızlıklar çoğu kez beni ötelenmiş bir merakla baş başa bırakıyor.

Sanat bize dayatılan kalıpların hepsini silkeleyip atar. İnsana bir şaşkınlık, bir sevinç, bir umut ve bir aydınlık sunar. Gülümseyen insanlarla, meraklı – şaşkın çocuklarla dolu bir dünya yaratır. Benim de “bir yer biliyorum, her şeyi söylemek mümkün” dediğimiz yere, ekonomik endişelerimden sıyrılmış bir şekilde; kendini ve fikirlerini her oyunla, her şarkıyla, her şiirle birlikte yeniden üretmek için hazır bir genç olarak gitmeye ihtiyacım var. Bu bursun bana bunu sağlayacağına inanıyorum.

Türküleri seviyoruz çünkü  içinde insanın güzelliği var. Heykelleri, resimleri, oyunları, şiirleri, mimariyi seviyoruz çünkü inceliğinde yaşama övgü var. İyi bir hukukçunun da her şeyden önce insanı ve yaşamı anlaması gerektiğini düşünüyorum, bunu da sanattan bağımsız bir şekilde gerçekleştirebilmemin mümkün olmadığını biliyorum. Kumbaravan bursundan bu sebeple de faydalanmak istiyorum.

Bana burs verilsin yada verilmesin; gençliği geleceksizlik kaygısı, ekonomik sıkıntılar ve baskı düzeni içinde yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim.

Berfenur Karabulut

Berfenur Karabulut

@berfenurkarabulut
İzmir Katip Çelebi Üni. - Tıp

Ben tıp fakültesinde okuyan bir öğrenciyim.

Bizim bölümü okuyan insanların asosyal olduğunu söylerler ama bunun sebebi zamanımızın olmaması değil kitaplara, dershanelere ve slaytlara döktüğümüz paradan kaynaklanıyor.

Maddi imkanımız kısıtlı. Bazen o kadar bunalıyoruz ki bir tiyatroya gitmek bile keyfimizi yerine getiriyor ve mutlu oluyoruz.

Derslerden yorulan beynimizi bu şekilde sanatla dinlendirebiliyoruz.

Umarım burs çıkar ve bu sene sosyal anlamda daha aktif bir öğrenci olurum.

Aysu Ayten

Aysu Ayten

@aysuay
Yalova Üni. - Hukuk

Sanatla iç içe olmaktan mutluluk duyan biri olarak Türkiye şartlarında öğrenci olup düzenli olarak kültürel etkinliklere katılmakta çok zorlanıyorum. 

Eğer bu bursu alırsam hem kendimi entelektüel anlamda daha çok geliştirebileceğim hem de katıldığım etkinlikler hakkındaki düşüncelerimi yazarak diğer insanları da bursiyer olmak için başvurmaya teşvik edebileceğim.

Büşra ok

Büşra Ok

@bussraok
Dokuz Eylül Üni. - Çalışma Eko. Endüstri. İliş.

Kitap okumak benim için bir hobiden ve gözle yapılan salt bir eylemden çok daha fazlası. Bir kitabın kapağını açmak sonsuz bir evrene açılan bir kapı gibi. Kitabın satırları göz önünden kayıp giderken, okuma eyleminden uzaklaşıp insanın kafasının içinde kendi dünyasını oluşturduğu muhteşem bir kayboluştur kitap okumak. 

Bazen kitaplarda yaşar, kitaplardaki insanları sokaktakilerden daha çok severiz. Bir kitap üzerine düşünmeyi farklı evrenler keşfetmeyi; yeni insanlar, ideolojiler, fikirler tanımayı seviyorum.

Kültür ve sanata sizler gibi önem insanları ve girişimcileri gördükçe geleceğe ve insanlığa dair umutlarım daha da yeşeriyor. Bu ülkenin  sanatsever ve kitap okumaya aşık bir genci olarak bu olanaklara kolay erişemediğimden dolayı bu bursu almak istiyorum. Teşekkürler..

Bensu Müldür

Bensu Müldür

@bensu
Gaziantep Üni. - Endüstri Müh. İngilizce

”güzel bir şeye başla ama hep güzel olsun,her insan ölecek yaşta geç kalmayasın..” 

demiş Şems Tebrizi.

Hayatıma yol gösteren bu söz sayesinde hiçbir şeye geç kalmamak için çaba gösteriyorum her gün. Eğitim hayatımda kendi bölümümün (Endüstri Mühendisliği) yanında Gıda Mühendisliği bölümünde yan dal yaparak ve Anadolu Üniversitesinde İşletme Bölümünü okuyarak kendimi farklı alanlarda geliştirmeye ve kendimi keşfetmeye çalışıyorum.

Kendi sesimi dinlemeye çalıştığım hayatımda bilimle zihnimi geliştirirken edebiyatla, sinemayla, tiyatroyla ufkumu açmaya çalışıyorum. Kitaplar sayesinde farklı şehirlerde geziyorum, sinema ve tiyatro sayesinde başka insanların hayatını, düşüncelerini anlayabiliyorum. Farklı bir şehirde okuyorum bu yüzden bütçem temel ihtiyaçlarımı karşılamama yetiyor kendimi keşfetme yolumda bu bursa ihtiyaç duyuyorum.

Edanur Kaya

Edanur Kaya

@edanurkkya
Zonguldak Bülent Ecevit Üni. - Psikoloji

Bülent Ecevit Üniversitesi psikoloji 3. sınıf 2. öğretim öğrencisiyim. Elimden geldiğince kültürel aktivitelere katılıp, kitap okumaya çalışıyorum. Kültür sanat aktiviteleri hayatımda çok önemli bir yer kaplıyor. Fakat maalesef bulunduğum şehrin konumundan ötürü bu tür aktiviteler çok fazla olmuyor. Zonguldak’ta haftada bir devlet tiyatroları oluyor ve onlara da bilet bulmak bile yoğunluktan ötürü çok zor oluyor. Gelen özel tiyatrolar oluyor, seviniyoruz ve maalesef baktığımızda fiyatlarının çok fazla olduğunu görüyoruz. Konserler zaten genelde nadir oluyor… En kolay erişim sağlayabildiğimiz etkinlikler sinema oluyor. Bazen sinemada da istediğimiz film vizyona girmiyor ya da çabuk vizyondan kalkıyor ama, genelde istediğim filmlere gidebiliyorum. Ben tiyatro çok seven birisi olarak tiyatro bursuna başvuramayacağım, takdir edersiniz ki tiyatro bu bölgede çok zor… İstediğim kitaplara da erişmem çok zor olmuyor. Bu nedenlerden ötürü sinema bursu istemekteyim. Sizin gibi bir oluşumun bizleri düşünüp kültür sanat bursu vermesi inanılmaz güzel. Umarım böyle oluşumlar artar, birçok kalbe, birçok öğrenciye dokunur. Bursu alsam da almasam sizlere çok teşekkür etmek istiyorum. Öğrencileri destekleyen bir oluşum, bizlere böylesine katkı sağlayan bir topluluk olduğunuz için… Sizlerle geç tanıştım, fakat umarım bursiyeriniz olarak tanışıklığımızı devam ettiririz. Her şey için çok teşekkürler. Saygılarımla…

Gülbahar Demirhan

Gülbahar Demirhan

@gulbahardemirhan
İstanbul Medipol Üni. - Hukuk

Üniversite eğitimi yanında kişinin kendini kültür sanat vb. alanlarda geliştirmesi gerektiğine inanıyorum bunun için öğrenciyken zamanımız varken maddi olanağımız daha kısıtlı, sınırlı olmakta. 

Bu durumun kişisel gelişimin önünde bir engel olmasını istemiyorum en azından maddi eşitsizliğin azaltılıp daha dengeli ve sürdürülebilir olmasını istiyorum. 

Ben de alacağım bursla kendimi kültürel anlamda geliştirmek istiyorum. 

Bu yüzden kazanmasam da bu aileye çok teşekkür ediyorum biliyorum ki ihtiyacı olan birilerine ulaşacaklar.

Duygu Avcu

Duygu Avcu

@duyguavcu
Marmara Üni. - Reklamcılık ve Tanıtım

Kendimi bildim bileli elimden kitabı,günlüğümü hiç eksik etmedim.

İlkokul maceram köy okulu ile başladı gerek ailemin maddi anlamdaki yetersizliği gerek konum olarak okul kütüphanesindeki birkaç çocuk kitabını defalarca okuyarak geçirdim bu süreci. 

Sinemaya gitmek, tiyatroya gitmek sadece hayalden ibaretti. Lise eğitimime başlayınca ilçe kütüphanesi bana sihirli bir kutu gibi geldi ve en nihayetinde üniversite bana sizin sayenizde muhteşem kapılar açtı. 

İlk sinemaya gidişim 18 yaşındaydı bugünün çocukları daha iki üç yaşında 3D gözlükler ile tanışıyor. Tiyatroya ilk gidişim 20 yaşındaydı ve sanırım hayatım boyunca beynimin susup anı yaşadığı tek andı.

Emre Baran

Emre Baran

@brnnemre

İstanbul Cerrahpaşa Üni. - Tıp

Altı yıl sürecek tıp eğitiminin üçüncü yılındayım. Neredeyse sadece ders çalışmak ve textbook okumaya dayalı bir süreçle baş başayız. Bu süreçte ara ara bir soluk alıp ortamdan uzaklaşmak benim ve diğer öğrenci arkadaşlarım için bulunmaz bir nimet. 

Tiyatro oyunları düşünme, muhakeme etme gibi yanlarımı güçlendirecek; başka zamana, dünyaya kolayca geçebilmemi sağlayacak. Benim için derin bir soluk olacak. Kısıtlı bütçelerimiz ve yüksek bilet fiyatları bizlerin sinema, tiyatro gibi alanlardan uzaklaşmasına neden oluyor. İnsan ömrünün en güzel vakitlerinden olan öğrencilik günlerimiz monotonlaşıyor. 

Tiyatro için başvurduğum bu bursun beni bu tekdüzelikten kurtaracağı ve ufkumu genişleteceği kanaatindeyim. Bu sebeple bu bursu almak istiyorum. Biz öğrenciler için böyle bir platform kurulmasında ve bunun sürdürülebilmesinde emeği geçen herkese teşekkürler.

Sümeyra Yılmaz

Sümeyra Yılmaz

@sumeyrayilmaz

Afyon Karahisar Sağlık Bilim. Üni. - Tıp

Sinema, tiyatro ve kitap… 

Eğitim hayatımın vazgeçilmezi (tiyatroya gitme imkanım az olsa da var olana sıkı sıkıya sarılıyorum)

Özellikle de kitap benim için bir hayat tarzı. Açıp bir iki kitap sayfası karıştırmadığım gün eksik kalıyorum. 

Okulumun masrafı ve ailemin durumu nedeniyle istediğim bütçeyi ayıramıyorum. 

Ve bu bursun bana çıkması beni çok mutlu edecek. 

Yaptığınız tüm güzellikler için teşekkürler. 

Sevgiler…

2019 Yılından Bursu Yenilenen Öğrenciler

Gökçe Yılmaz

Gökçe Yılmaz

@gokceyilmaz
Selçuk Üni. - Bilgisayar Mühendisliği

Öncelikle Kumbaravan ailesinin bursiyeri olmanın beni çok mutlu ettiğini belirtmek istiyorum.

Kültür sanat bursumla her ay elime geçen çok güzel kitaplarla güzel bir dönem geçirdim. Kitabı okuyup sonra o kitabı sizin gibi kitapsever biriyle paylaşmak da paha biçilemez. Kumbaravan’a bunu bize sunduğu için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. 

Daha önce okunmuş bir kitabı okumak , okurken “acaba okuyan kişi de benimle aynı yerde aynı şeyi düşünmüş müdür?”ün verdiği heyecan da bir başka. 

Yeni dönemde bu heyecanı yine yaşamak istiyorum tabi ki. Öğrenci olarak daha çok okuyabilmeye fırsat tanıyan Kumbaravan ailesinin üyesi olmak bana yeni dünyaların kapılarını açmaya da fırsat tanıdı. Umarım daha çok öğrenci de faydalanabilir. Çünkü okudukça güzelleşecek dünya 🙂

Melisa Karataş

Melisa Karataş​

@mlskrts
Ege Üniversitesi - Felsefe

 

Neden bu yıl kültür sanat bursuna devam etmek istiyorum? 

Çünkü kültüre ve sanata verilen değerin giderek azaldığı, hatta “kültür” ve “sanat” kavramlarının tanımlarının dahi özde anlamlarını kaybettiği günümüzde, daha çok okuyarak, daha çok sanata destek vererek, sanat yaparak, öğrendiğimiz doğru bilgileri etrafımıza yayarak bu değerleri yaşatabileceğimizi ve dünyayı güzelleştirebileceğimizi düşünüyorum. 

Bu nedenle kültür sanat bursuna bu sene de devam etmek ve ufak da olsa dünyayı güzelleştirmeye bir katkım olsun istiyorum. 🙂 

Ayça Çoşar

Betül Ayça Çoşar

@betulayca
ODTÜ - Psikoloji

2018 dönemindeki 8 aylık tiyatro bursumun, bana maddi olarak kendim sağlayamayacağım nice farklı ve heyecan verici kapılar açtığına, burs sürecimi anlattığım yazımda da değinmiştim. 

Sahne tozu yutmak deyimi, sahneye çıkan kadar sahnedeki oyuna bizzat şahit olan için de kullanılmalı bence; bir tiyatro izleyicisi olarak sahne tozu yuttukça naçizane bir kişisel gelişim gösterdiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Sadece bir hobi olmaktan öteye gidiyor Kumbaravan sayesinde bende oluşan tiyatro alışkanlığı, her bir yeni biletin heyecanını, her defasında yeni ayrıntılar keşfederek tatmin etmeye çalışıyorum kendi içimde. 

Kumbaravan ailesinin bir üyesi olduğumu hissediyorum, “iyi ki varsınız”la biten mesajları aldıkça. Siz iyi ki varsınız asıl! Umarım bu seneye de bursiyeriniz olarak devam edebilirim. 

Her şey için teşekkür ederim. 

Halil Gökçe

Halil Gökçe

@halilibrahimgokce
İstanbul Üniversitesi - Tıp

Merhaba öncelikle, ben 19 yaşında 2. sınıf tıp öğrencisiyim. 1 yıldır Kumbaravan’dan kültür sanat bursu alıyorum. Bu burs kapsamında birçok sanatçının konserine gitme imkanı buldum ve üniversite hayatımın ilk yılında sanattan bir nebze pay kaptım.

Bu yıl bu bursa tekrar başvuruyorum çünkü gelip geçen üniversite hayatımın ilk yılında bu burs sayesinde hatırlayabileceğim birçok güzel anı biriktirdim. Ayrıca görmeyi istediğim bazı sanatçıların canlı performanslarını görme imkanını da buldum.

Bir şekilde üniversite hayatım son bulacak  bu yüzden üniversite hayatımı böyle dolu dolu sanatla iç içe geçirerek bitirmek istiyorum. Kültür sanat bursunun bir üniversite öğrencisi için ne kadar değerli olduğu kolaylıkla tahmin edilebilir. Tüm Kumbaravan ekibine çabaları için teşekkür ediyorum. 

Emine Genç

Emine Genç

@eminegenc
TOBB Ekoo. Tek. Üni. - İç Mimar. Çevre Tas.

Öncelikle edebiyat bursunu kazandığımı öğrenince kendimi çok şanslı hissetmiştim. Kitaplara olan düşkünlüğüm ve okumaya olan hevesim beni bu bursa başvurmamı sağlamıştı. Çok güzel bir burs dönemi geçirdim. Yeni kitaplar okudum, kitaplar hakkında fikirlerimi yazdım, yazılarım profilimde yayınlandı. Diğer insanları da okumaya teşvik ettim. 

Yeni burs döneminde yeniden bu edebiyat bursuna devam etmeyi istiyorum. Çünkü bu kültür bursunu hem faydalı hem de farklı buluyorum. Ben çok sevdim, umarım tekrar o şanslı insanlardan biri olurum. 😇

Eyüp Utku Akçay

Eyüp Utku Akçay​

@eyuputkuakcay
İst. Aydın Üni. - Gast. Mutfak Sanat.

Güzel Sanatlar Fakültesinde, Gastronomi ve Mutfak Sanatları 3.sınıf öğrencisiyim.  Bu birlikte, oluşumda, emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Kitap okumanın bambaşka bir şey olduğunu düşünüyorum. Hani bazı kitaplar yaşanır derler ya, bana kalırsa her kitap yaşanır. Ben okuduğum her kitabı yaşarım, hissederim. Hani hayal gücünüz aşırı gelişmiştir okuduğunuz kitaptaki karakterleri gerçeğe yansıtır, kafanızda canlandırırsınız ya o bana büyük bir haz veriyor. Ve bu güzel şeyleri yaşarken maddiyattan uzak olmak inanılmaz hoş bi’şey.

İnsanların maddiyatı düşünmeden etkinlik yapabilecek olması çok güzel bir duygu. Geçen sene bazı olumsuz durumlar olduğundan dolayı bursum bu sene tekrar yenilendi, buna çok mutlu oldum. Her toplulukta olumsuzluklar olabilir bu hayatın bir parçası zaman önemli değil niyet önemlidir. Şöyle bir amacım var tabi; ölmeden önce okunacak 100 kitap listem var bana özgür kitaplar. Kıyıda köşede kalmış kitapları okumayı çok severim. Bunu gerçekleştirmek için burası çok güzel bir oluşum. Tabi çevremde benim gibi bir çok insan var, bu yüzden sosyal medya yoluyla elimden geldiğince insanlara bu oluşum hakkında bilgi vermeye çalıştım. Belki benden daha çok ihtiyacı olan insanlar olur diye. İşin özü ben daha çok kültürlenmek daha çok sanatın, edebiyatın içinde olmak istiyorum. Bu oluşumda katkısı olan herkese teşekkürler, var olun.

Don`t copy text!
Whatsapp Hattı
Whatsapp Hattı