Menü Kapat

Bursiyerler 2020

"

Seray İnan

@Seray
İstanbul Sağlık Bilimleri Üni. - Ululararası Tıp

19 yaşındayım enerjim var, bu yıl hazırlık okuyacağım zamanım var, bunların yanında maalesef ki bir çok öğrenci gibi kişisel gelişim için gerekli olan her şeye pek yetişemiyorum. Zaten kitap fiyatları çok yüksek. Geçen yıl üniversiteye hazırlandığım için bazı ders kitaplara ihtiyacım vardı tabii Tüyap’ın yolunu tutmuştum. Okuma kitapları için de bazı standları gezmeye vaktim olmuştu ve gezdim kitapların fahiş fiyatlarını gördükten sonra kitap edinme konusunda farklı yolları denemem gerektiğine dair bir karara vardım. Sonra tabi tam olarak ihtiyacım olan bu bursu buldum. 

Bize sunduğunuz seçenek çok cazip. Kısa sürede geri dönüşlü olması ilk başta gereklilik gibi duruyor ama zaten daha okunacak milyonlarca kitap olduğu düşünülünce ideal bir süre.

Ben tıp öğrencisiyim önümüzdeki yıl bölüme başlayacağım,zaten okuyacağım bölüm de insanlara adanmış bir bölüm artık tüm konulardaki kitaplar dostum bu yüzden daha çok okumalı, daha çok anlamalı ve daha çok hızlanmalıyım. 

Bu fikri sunan, gerçekleştiren herkese teşekkürler.

Hasan Özcan

Hasan Özcan

@ylmazcigim
Gaziantep Üni. - Endüstri Müh. İngilizce

 

Hiçbir şekilde kültürel etkinliklere maddi yetersizlikten ötürü katılamıyorum. Ne bir devlet kredisi veya bursu veya da herhangi bir özel kurumdan destek almıyorum.

Babamı kaybettiğimden beri oldukça zorlanarak geçici işlerden elde ettiğim gelirle anneme bakan bir öğrenciyim.

Bu topraklar sanatın doğup yeşerdiği yerdir, sanat bizlere verilmiş güzelliklerin Ege kemiğe bürünmüş halidir ve ben bu dünya da bazı güzellikleri görmeyi çok istiyorum bundan dolayı sizden destek bekliyorum. 

Sanatsız bir toplum ışıksız karanlıkta kalmıştır. 

Karanlıkta kalmamak dileğiyle daima sanat ve sevgiyle kalmanız dileğiyle.

Şimdiden teşekkürler

Zuhal Güler

Zuhal Güler

@vctora
Kırıkkale Üniversitesi - Tıp

Bu sene sonuçlar açıklanınca tıp yazacağım dediğimde herkes yazma bak pişman olursun, kendine ayıracak vaktin olmaz, hiçbir sosyal kültürel etkinliğe katılamazsın; 

tabir-i caizse “Ot gibi yetişirsin” gibi söylemlerle karşılaştım.

Bursa başvurmamın iki sebebi var: 

İlk olarak eğer olur ki ben kendimi bu yoğunlukta kaybedersem kültür sanat bursuyla beraber gene de kendime vakit ayırıp ruhumu dinlendirecek olmak 

ikincisiyse bu yaşıma kadar kitap, sinema, tiyatro gibi sanatsal/kültürel etkinliklere ayırabilecek yeterince paramın olmaması. 

Gerçekten geriye dönüp baktığım zaman söylediklerinin doğru olmamasını ot gibi yetişmemiş olmayı istiyorum.

Zehra Özer

Zehra Özer

@zehraozer
İst. Medipol Üni. - İç Mimarlık ve Çevre Tasarım

Merhaba öncelikle! 

Bu sene küçüklüğümden beri hayalini kurduğum bölümü kazandım.

Sosyal medyada burs ilanlarını görünce kültür sanat bursu alabilme ihtimali beni çok heyecanlandırdı. Böyle bir projede emeği geçen herkese teşekkür ederek başlamak istiyorum. 

Üniversite hayatımı hep dolu dolu geçirmek istedim. Ama günümüz ekonomisinde sosyal bir öğrencilik geçirmek pek mümkün olmuyor maalesef. Memur bir babanın 4 öğrenci çocuğundan biri olarak bütçemi sanata yeterince yetiştiremiyorum. Kitaplarımı senelerdir kütüphanelerden ediniyorum ve devlet tiyatrolarına da müze kart indirimiyle diğer biletlere nazaran daha uyguna gidebiliyorum.

Müziğin ruhu beslediğine canı gönülden inanıyor ve kendimi sosyal alanda en eksik hissettiğim şeyin konserler olduğunu düşünüyorum. Bu sebeplerden dolayı sanat müzik bursundan faydalanmak istiyorum.

Sena Taştutan

Sena Taştutan

@senatastutan
Marmara Üni. - Endüstri Müh. İngilizce

Merhabalar,

Öncelikle, öğrencilerin bolca zaman ve enerjisi varken maddi yetersizliklerden dolayı kültür ve sanat etkinliklerinden yeterince faydalanamamasını gençlerin en büyük kaybı olarak görüyor ve bize bu anlamda destek olmak istediğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum. 

Evet, bir çoğumuz iyi akademik eğitimler alıyor kendimizi mesleki açıdan olabildiğince geliştiriyoruz fakat ruhumuzu geliştiren, güzelleştiren sanat olmadıkça hep eksik kalıyoruz. Kitap okumaktan, merak ettiğim bir oyunu izlemekten müthiş keyif alıyorum. 

Mezun olup çalışmaya başladığım vakit her ay belli bir bütçemi bu etkinliklere ayıracağımı biliyorum ama öğrenci halimle bu ihtiyaçlarımı yeterince karşılayamadığım için bu bursa başvuruyorum. 

Umarım son öğrencilik yılımda bana destek olup yaşamımı güzelleştirirsiniz.

Melike Kaya

Melike Kaya

@melikealizee
Hacettepe Üni. - İlköğretim Matematik Öğret.

Ben ilköğretim matematik öğretmenliği 2. sınıfa geçtim. 

Bir eğitimci olacağım için çocuklarımızın ilginç sorularının oklarının ucunda olacağım 🙂 Kendimi geliştirip yetiştiremezsem sıkıcı bir öğretmen olacağım kanısındayım. 

İyi bir öğretmen çok şeyler başarabileceğini savunuyorum. Güncel hayattan, kitaplardan, filmlerden bir haber olan öğretmen bence düşünülemez. 

Ve bu bursu görünce gerçekten bende mükemmel bir heyecan uyandı. 

Hala okumaya, filmlere, sanata değer veren insanları görmek inanılmaz mutluluk verici. 

Çok teşekkürler!

Rukiye Tunç

Rukiye Tunç

@Cookie
Ankara Üni. - Hemşirelik

Ortaokuldan itibaren meslek sahibi olabilmek, gelir elde edebilmek için çalışıyoruz. Liseye girebilmek için sınava hazırlanıyoruz bu dönemde sosyal hayat sıfırlanıyor. Lise bitmeye yakın üniversite için stresli bir sınav dönemi başlıyor ve sosyalleşmeyi bırak akrabalarını bile göremediğin zamanlar oluyor. 

Tam rahata ulaştım üniversite farklı olacak sosyalleşeceğim diyorsun bu sefer okul masrafı, yurt masrafı, yemek masrafı giderek artıyor. 

Sen sinemaya gitmek için uğraşıyorsun biletler 20₺den başlıyor (20₺ ye yemek bile zor yeniyor artık), sevdiğin oyuncunun tiyatro oyununa bilet alayım diyorsun özel tiyatrolar 50₺ den başlıyor, devlet tiyatroları iyi ki var tabii ama bilet bulabilirsen. Kitap okumak istiyorsun yüreğin korsan kitabı istemiyor ama elin korsana gidiyor. 

Sizler daha iyi biliyorsunuz, biliyorsunuz ki yardımcı olabilmek için her şeyi yapıyorsunuz. 

Teşekkür ederiz. Umarım bir gün bir bilet kuyruğunda sizlerle denk geliriz 🙂

Murat Aygül

Murat Aygül

@Murat
Yalova Üni. - Hukuk

 

Üniversite öğrencisi olarak vizyonumun daha da genişlemesi yaratıcılığımın ön plana çıkması ve sanatla daha ilgili olabilmek adına kültür sanat bursu istiyorum. 

Türkiye’de bir öğrencinin bütçesi belli ve yaşadığımız şartlarda ortada bunun için ek bütçe yaratamıyorum ve destek istiyorum.

Nuriye Bozkurt

Nuriye Bozkurt

@Nuriye
Dokuz Eylül Üni. - Makine Mühendisliği

“Yaşamak için ne çok neden var! Balıkçı teknelerinin etrafında o rutin, sıkıcı dönüp dolaşmadan başka nedenler de var yaşamak için. Cehaletimizi kırabiliriz, becerilerimizi, yeteneklerimizi ve zekamızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz. En önemlisi, özgür olabiliriz, uçmayı öğrenebiliriz. “

Çocukluğumda okuduğum iki güzel kitaptan birinde geçen satırlardı bunlar. Bir martının yaşamın anlamını arayışı ile öğrendim sorgulamayı.

” O,ibiği kan kırmızı,tüyleri kızıllı karalı,gökkuşağı gibi çok renkli bir horozdu.

O Gülibik’ti

Arkadaşımdı.”

Ve bir horozun dostluğunda buldum, zorlukla mücadelenin anlamını, arkadaşlığı ve vefayı. İnsan hayatına bu kadar derinden etki eden çok az şey vardır. Kendim olabildiysem, meraklıysam, çabalıyorsam ve en önemlisi sevgiye inanıyorsam bunu o güzel satırlara borçluyum. Bu nedenle hayatımı daha anlamlı kılmak için kitaplara ihtiyacım var. Bu ihtiyacı karşılayan sizlere çok teşekkür ederim..

 

Lamia Yıldırım

Lamia Yıldırım

@lamia62
Hacettepe Üni. - Mütercim Tercümanlık

Gelecek için çok büyük hayallerim var ve bunların başlıcası kendimi geliştirmek ve kültürlü bir birey olmak. Her konuda okuyup araştırmak istiyorum, ufak da olsa bilgim olsun istiyorum. Bildiklerimi konuşacağım, fikir alışverişi yapacağım ortamlarda olmak istiyorum. Hiçbir günüm diğeriyle aynı olsun istemiyorum. Sürekli gelişim halinde olmak istiyorum. Fikirlerimle aydınlatıcı bir birey olmak istiyorum. Dünyayı gezmek istiyorum. Belki çok uçuk hayallerdir ama ben istendiği sürece hepsi olmasa da çoğunun yapılabilirliğine inanıyorum, inanmak istiyorum.

Hayatımda geriye baktığımda hep idealleri olan bir insan olduğumu hatırlıyorum. Hep bir şeyler yapmak, onlar için çabalamak istedim. Kendime hep bir hedef koydum ki ilerleme isteğim olsun. Çoğunu imkansızlıklar yüzünden başaramamış olabilirim ya da hayalini kurarken ”Evet, bunu yapmam çok zor, evet belki de ailemin imkanlara yetmeyecek.” diye düşünsem bile ”Ben elimden gelenin en iyisini yapacağım.” dedim. Sınırlarımı zorladım. Bazı şeyler için çok çabaladım yine de olmadı. Çok üzüldüğüm şeyler oldu. Belki de etrafımdaki çoğu insandan daha az şey yaptım, gördüm ama ben bana sunulan her imkanı kullanmaya çalıştım.

 

İrem Özer

İrem Özer

@iremozer
Marmara Üni. - Beden Eğitimi ve Spor Öğret.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde okuyorum fakat bunun yanı sıra sanata ve bilime karşı da meraklıyım. Akademisyen olmak istediğim için okulda fazlaca vakit harcıyorum ve bu nedenle okul zamanı bir yerde çalışma fırsatım olmuyor. Deneyim kazanmak için ise Spor Gönüllüleri ile beraber spor organizasyonlarında gönüllü olarak görev alıyorum.

Devlet okulunda okusam da branş derslerimde gerekli malzemeleri veya kitapları bana sağlayan aileme bir de tiyatro bileti ve kitap için yük olmak istemiyorum. Çünkü küçük bir de kardeşim var. Harçlıklarımdan biriktirdiğim miktarlar ile müsait olduğum zamanlar uyuşunca bir sanat faaliyetine katılıyorum.

Çekilişleri kaçırmayışımın ve bu bursa başvuru yapmak istememin asıl nedeni bu olsa da başvurma isteğimi arttıran birkaç ufak sebep daha var, belki ufak olmasa da uzak sebepler.. Bunlardan birisi hayalimdeki bir merkezi oluşturmak için de kendimi geliştirmek ve eğer olursa çevre edinmek. Özellikle tiyatroya olan ilgim nedeni ile bir Oyunculuk Okulu’na katıldım ve şu an düzenli olarak tiyatroya gidememek beni oldukça üzmekte. Ayrıca kitap okumayı ve deneyimlerimi/düşüncelerimi paylaşmayı seven biri olarak burs için yazı ve fotoğraf şartını seve seve yerine getireceğimi bilmenizi isterim.

Son olarak, beni öğrenci kısmı ilgilendirse de, halkın yanında olan tüm Kumbaravan Ailesine ve destek verenlere özellikle biz gençlerin umudunu yeşerttiğiniz için teşekkür ederim.

Saygı, sevgi ve umutla,

 

Hacer Oyamak

Hacer Oyamak

@hacero
Çanakkale On Sekiz Mart Üni. - Tıp

 

Maddi imkanlarımız sadece temel ihtiyaçlarımı karşılayabiliyor ailem de kültürel aktiviteleri çok önemsemediğinden bu etkinliklere çok sınırlı katılabiliyorum ya da ücretsizini bulmak için çabalıyorum.

Buradan gelecek bir desteğin kişisel gelişimim için çok yararlı olacağını düşünüyorum

İsmail Kaya

İsmail Kaya

@ismailkaya
Trakya Üni. - Beslenme ve Diyetetik

Merhaba!

Ben Trakya Üniversitesi öğrencisi İsmail Kaya. Sadece çalışmak için gelmediğimiz bu hayatın endişe ve tasasından bir nebze uzaklaşıp nefes alabildiğimiz ilk yerlerin bir kitabın o güzel satırları veya harika işlenmiş bir oyunun o sıcak kucağı veya beyaz perdenin harika atmosferi olduğunu düşünüyorum kesinlikle. 

Günümüzde de uzaklaşma isteği çok sık olduğundan gelecek yılların sanatının temeli olan gençlerin sanattan hiç kopmaması gerektiğine inanıyorum. 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ;

“Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” 

sözünü düşününce yaptığınız bu harika iş hepinize tek tek teşekkür etmek istiyorum. Seçilir miyim bilemem ama ülkeye böyle bir fırsat tanıdığınız için size minnettarım.

Feyza Meltem

Meltem Uysal

@feyzameltem
Çanakkale On Sekiz Mart Üni. - Biyomühendislik

Merhaba ben Feyza Meltem Uysal,

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi biyomühendislik 1.sınıf öğrencisiyim. Geçen sene hazırlık sınıfını başarı ile tamamladım. Çanakkale’deki ilk senemde maddi imkanlarım yettiğince sergilenen tiyatro gösterilerine, filmlere ve birkaç konsere katılabildim.

Kitap okumayı çocukluktan beridir çok sevdiğim için okumam gereken kitapları da elimden geldiğince okumaya çalıştım. Bu bursu çok fazlasıyla istiyorum çünkü üniversite hayatımı en dolu şekilde, kendimi oldukça geliştirmiş biçimde geçirmek ve yaşamak istiyorum.

Ülkemizde maalesef ki yeterince bilime, sanata ve edebiyata önem verilmiyor. Siz sağladığınız bu burs imkanı sayesinde tahmin ediyorum ki bir çok yüreğe dokunmuşsunuzdur ve umuyorum ki benim yüreğime de dokunursunuz. 

Ayrıca böyle bir imkan sunduğunuz için de size milyon kez teşekkür etmek istiyorum.

Esmanur Görür

Esmanur Görür

@Esmagorur
İst. Medeniyet Üni. - Rehberlik ve Psikolojik Dan.

 

Bu bize vaadedilen aktivitelerin hepsi şu anki bütçem için insanların tabiriyle “lüks”e kaçıyor. 

Ama ben sanatın böyle olmamasını, bunun en doğal haklarımızdan biri olması gerektiğini düşünüyorum. 

Bunu sağlayan tek platform sizsiniz. 

Şu an en fazla zamanımın olduğu çağdayım ve bu zamanı da sanatla doldurmayı çok istiyorum. 

Çıkar ya da çıkmaz, bizi anlamış olmanız bile çok kıymetli, çok teşekkür ederim tüm gençler adına.

 

Dilara Kaya

Dilara Kaya

@dkkya
Ankara Sosyal Bilimler Üni. - Hukuk

 

Bu bursu almayı çok istiyorum. 

Çünkü ortaokul yıllarım iyi bir lise kazanmak için çalışarak, lise yıllarım da iyi bir üniversite kazanmak için çalışarak geçti. Sadece ders çalışarak kendimi geliştirebilmek çok mümkün olmadı. 

Ben de üniversitede birtakım imkanlara sahip olup kendimi birçok alanda geliştirmek istiyorum. 

Uzay bilimleri ve edebiyat ayrıca ilgi alanlarıma giriyor. Bu konularda bilgi birikimimi arttırıp araştırmalar yapıp makaleler yazmayı düşünüyorum. Günümüz şartlarında ne yazık ki çoğu etkinlik maddi şartları zorluyor. 

İlerde hayalini kurduğum Dilara’yı gerçekleştirmem için bu bursu almam benim için çok önemli.

Damlanur Yılmaz

Damlanur Yılmaz

@Damlanur
Ankara Üni. - Elektrik, Elektronik Müh.

 

Ben bir mühendis adayıyım ve mesleğim genel olarak cansız maddeler üzerinden ilerleyecek. 

Çoğu insanda mühendislerin ruhsuzlaştığını düşünse de ben “yaşamak” için yeterli ruha sahip olduğumu düşünüyorum. Yetkin bir insanın ezber bilgilerden oluşmayacağını biliyorum. 

Kitap okumayı, gezmeyi ve yeni şeyler keşfetmeyi çok seviyorum. 

Böyle bir burs olduğunu duyduğumda çok heyecanlandım çünkü temel ihtiyaçlarda bile artan ücretler diğer her türlü şeyden kısmamıza sebep oluyor. 

Bu bursun kendimi geliştirmem konusunda yardımcı olacağına inanıyorum.

Hasan Güzelmansur

Hasan Güzelmansur

@hasanguzelmansur
Türk-Alman Üni. - Mekatronik Sistemler Müh.

 

Türkiye şartlarında sanat etkinliklerine katılmak lüks bir aktivite olarak değerlendiriliyor.

Tiyatro, konser veya basit bir kitap ücreti bile çok fazla. 

Bu koşullarda insanın kendini sanat açısından zenginleştirmesi gerçekten zor oluyor, öğrenciler için ise ayrı bir zorluk yaratıyor.

Sağlamış olduğunuz bu burs,eğitim hayatım ile birlikte kendimi geliştirmeye ve kısıtlı olan bütçeme destek olacaktır.

Cansu Yaramış

Cansu Yaramış

@Cansuyaramis
Kırıkkale Üni. - Rehberlik ve Psikolojik Dan.

Kırıkkale Üniversitesi psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim. 

Aslen Ankara da yaşıyorum. Beş çocuklu bir ailenin en büyük çocuğuyum. Ülkemizde yapılan sanat faaliyetlerine gidebilmeyi çok istiyorum. 

Özellikle Ankara da yaşamama rağmen bu kadar sanatın merkezi olan bir şehirde henüz hiçbir klasik müzik resitaline yada sanat alanında yapılan bir çok şeye maddi sebeplerden ötürü gidemedim. 

Bu bursa hak kazanırsam eğer bu alandaki eksiklerimi giderebilmeyi umuyorum. İleride kendi maaşımı kazanmaya başlayınca yan flüt öğrenmeyi istiyorum. 

Çünkü insanın birçok yönden kendini geliştirmesi gerektiğine inanıyorum.

Saygılarımla,

Ayyüce Çalışgan

Ayyüce Çalışgan

@ayyuceclsgn
Hacettepe Üni. - Hukuk

 

Bir üniversite öğrencisi olarak ailemden aldığım parayla istediğim düzeyde okuma yapamıyor ve istediğim tiyatro oyunlarını izleyemiyorum.

Dünyaya gelen her insan en azından bu dünyaya baktığı pencereyi genişletmeli ve bir hayat görüşüne sahip olmalı bunlara sahip olmak için en gerekli iki şey ise tiyatro ve edebiyat.

Bakış açımı geliştirecek her türlü burs başvurusuna başvurmayı kendime yapmam gereken bir borç olarak gördüğüm için bu bursa başvuruyorum.

Büşra Güzel

Büşra Güzel

@bussraguzell
İst. Gelişim Üni. - Mimarlık

Bir mimarlık öğrencisi olarak diğer birçok öğrenciden daha çok okumamız, daha çok gezmemiz gerekiyor. Bunun sebebi aslında işimizin sorunlar üzerine olması… Yani çizdiğimiz her projede farklı bir sorunla karşılaşıyoruz ve inanın bu çözümler bazen okuduğunuz bir romanda, gittiğiniz bir sergide, izlediğiniz bir tiyatroda saklı olabiliyor.

Bunun yanı sıra toplumda bilinenin aksine tek yaptığımız konut tasarımı değil mimarlar olarak. Bazen bir tiyatro sahnesi, bazen bir opera binası, bazen bir müze. Bunların hiçbirini görmeden içinde yer almadan çizmemiz beklenemez.

Tüm bu sebebleri de görmezden gelirsek; ben ileride vizyonu geniş, kültürlü bir birey olmak istiyorum. 

Sanat her ne kadar bizim ülkemizde ”lüks ” kategorisine girse de aslında hepimizin ihtiyacı..

Buse Sezen

Buse Sezen

@busesezen
İst. Ticaret Üni. - Hukuk

Ben Buse, 2. sınıfı henüz bitirmiş bir hukuk öğrencisiyim. Güncel ekonomik kaygılar içinde boğulduğumuz bir dönemde, üniversite hayatını hem okuyup hem çalışarak yaşamak zorunda kalan binlerce gençten sadece biriyim. 

 

Part time çalışarak sağladığım ekonomik bağımsızlık, genç bir kadın olarak beni bir çok baskıdan kurtarmış olsa da maalesef sanata olan ilgimi doyurmama yetmiyor. Sanatın her alanına ama özellikle tiyatroya dair ilgim yeni insanlar, yeni oyunlar, yeni duygularla tanışmaya çağırırken maddi imkansızlıklar çoğu kez beni ötelenmiş bir merakla baş başa bırakıyor.

 

Sanat bize dayatılan kalıpların hepsini silkeleyip atar. İnsana bir şaşkınlık, bir sevinç, bir umut ve bir aydınlık sunar. Gülümseyen insanlarla, meraklı – şaşkın çocuklarla dolu bir dünya yaratır. Benim de “bir yer biliyorum, her şeyi söylemek mümkün” dediğimiz yere, ekonomik endişelerimden sıyrılmış bir şekilde; kendini ve fikirlerini her oyunla, her şarkıyla, her şiirle birlikte yeniden üretmek için hazır bir genç olarak gitmeye ihtiyacım var. Bu bursun bana bunu sağlayacağına inanıyorum.

Türküleri seviyoruz çünkü  içinde insanın güzelliği var. Heykelleri, resimleri, oyunları, şiirleri, mimariyi seviyoruz çünkü inceliğinde yaşama övgü var. İyi bir hukukçunun da her şeyden önce insanı ve yaşamı anlaması gerektiğini düşünüyorum, bunu da sanattan bağımsız bir şekilde gerçekleştirebilmemin mümkün olmadığını biliyorum. Kumbaravan bursundan bu sebeple de faydalanmak istiyorum.

Bana burs verilsin yada verilmesin; gençliği geleceksizlik kaygısı, ekonomik sıkıntılar ve baskı düzeni içinde yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim.

Sevgilerimle,

Beyza Çimen

Beyza Çimen

@odetojoy
İzmir Ekonomi Üni. - Mütercim Tercümanlık

 

Hem bölümüm gereğince hem de potansiyelimi gerçekleştirebilmek adına sanatla olabildiğince iç içe olmaya çalışıyorum ancak imkanlarım kısıtlı ve öğrenci bütçem ancak temel ihtiyaçlarımı karşılamaya yetiyor. 

Bu burs sayesinde hem kendimi geliştirme imkanı bulacağım hem de çevremde bu konuda bir farkındalık oluşturabileceğim.

Berfenur Karabulut

Berfenur Karabulut

@berfenurkarabulut
İzmir Katip Çelebi Üni. - Tıp

 

Ben tıp fakültesinde okuyan bir öğrenciyim.

Bizim bölümü okuyan insanların asosyal olduğunu söylerler ama bunun sebebi zamanımızın olmaması değil kitaplara, dershanelere ve slaytlara döktüğümüz paradan kaynaklanıyor.

Maddi imkanımız kısıtlı. Bazen o kadar bunalıyoruz ki bir tiyatroya gitmek bile keyfimizi yerine getiriyor ve mutlu oluyoruz.

Derslerden yorulan beynimizi bu şekilde sanatla dinlendirebiliyoruz.

Umarım burs çıkar ve bu sene sosyal anlamda daha aktif bir öğrenci olurum.

Aysu Ayten

Aysu Ayten

@aysuay
Yalova Üni. - Hukuk

 

 

Sanatla iç içe olmaktan mutluluk duyan biri olarak Türkiye şartlarında öğrenci olup düzenli olarak kültürel etkinliklere katılmakta çok zorlanıyorum. 

Eğer bu bursu alırsam hem kendimi entelektüel anlamda daha çok geliştirebileceğim hem de katıldığım etkinlikler hakkındaki düşüncelerimi yazarak diğer insanları da bursiyer olmak için başvurmaya teşvik edebileceğim.

Batuhan Aydoğan

Batuhan Aydoğan

@Baydogan
Hacettepe Üni. - Hukuk

Gün geçtikçe iletişim imkanları ve teknolojinin getirdiği hız insanı kendisinden olabildiğince uzaklaştırıyor ve bunaltıyor, sizde farkındasınızdır belki de bu yazıyı okurken bile aklınızda yaşadığınız bir bunalımı düşünüyorsunuz. 

Hatta tabiri caizse insanda, genç adamın Ağır ceza Reisine haykırması gibi ‘Bu dünya  dört köşeli değildir… Başka çıkış yolu yok mudur bu dört köşeden ve onun aldatmacasından?’ bibisinden feryatlara itiyor. Ben bu feryada katılanlardanım ve bu bunaltıcı gri memur şehrinde kendime yeni pencereler açmak istiyorum. Ancak ekonomik durumum buna istediğim ölçüde izin vermemekte, otur oturduğun yerde diyerek adeta bölümümün ağırlığına kamçı vurmakta.

Bilmiyorum fazla mı edebiyat/acitasyon yaptım ama şunu söylemek istiyorum ki;

Gerçekten buna ihtiyacı olan birisiyim, en azından ihtiyacı olanlar arasından bunun hakkını vererek bu hakkı kullanacak birisi olacağımı düşünüyorum.

 

Umarım bu sefer şansım yaver gider 🙂

Büşra ok

Büşra Ok

@bussraok
Dokuz Eylül Üni. - Çalışma Eko. ve Endüstri. İliş.

Kitap okumak benim için bir hobiden ve gözle yapılan salt bir eylemden çok daha fazlası. 

Bir kitabın kapağını açmak sonsuz bir evrene açılan bir kapı gibi. Kitabın satırları göz önünden kayıp giderken, okuma eyleminden uzaklaşıp insanın kafasının içinde kendi dünyasını oluşturduğu muhteşem bir kayboluştur kitap okumak. 

Bazen kitaplarda yaşar, kitaplardaki insanları sokaktakilerden daha çok severiz. Bir kitap üzerine düşünmeyi farklı evrenler keşfetmeyi; yeni insanlar, ideolojiler, fikirler tanımayı seviyorum.

Kültür ve sanata sizler gibi önem insanları ve girişimcileri gördükçe geleceğe ve insanlığa dair umutlarım daha da yeşeriyor. 

Bu ülkenin  sanatsever ve kitap okumaya aşık bir genci olarak bu olanaklara kolay erişemediğimden dolayı bu bursu almak istiyorum. 

Teşekkürler..

Bensu Müldür

Bensu Müldür

@bensu
Gaziantep Üni. - Endüstri Müh. İngilizce

”güzel bir şeye başla ama hep güzel olsun,her insan ölecek yaşta geç kalmayasın..” 

demiş Şems Tebrizi.

Hayatıma yol gösteren bu söz sayesinde hiçbir şeye geç kalmamak için çaba gösteriyorum her gün. Eğitim hayatımda kendi bölümümün (Endüstri Mühendisliği) yanında Gıda Mühendisliği bölümünde yan dal yaparak ve Anadolu Üniversitesinde İşletme Bölümünü okuyarak kendimi farklı alanlarda geliştirmeye ve kendimi keşfetmeye çalışıyorum.

Kendi sesimi dinlemeye çalıştığım hayatımda bilimle zihnimi geliştirirken edebiyatla, sinemayla, tiyatroyla ufkumu açmaya çalışıyorum. Kitaplar sayesinde farklı şehirlerde geziyorum, sinema ve tiyatro sayesinde başka insanların hayatını, düşüncelerini anlayabiliyorum.

Farklı bir şehirde okuyorum bu yüzden bütçem temel ihtiyaçlarımı karşılamama yetiyor kendimi keşfetme yolumda bu bursa ihtiyaç duyuyorum.

Ayla Çavuş

Ayla Çavuş

@aylaacavus
Kocaeli Üni. - Hukuk

 

Hepimizin otobüs kartına para yüklemek veya su almak için düzenli olarak uğradığı bir büfe vardır. Önünde en fazla 1 dakika durup, yolumuza devam ettiğimiz o büfedeki çalışanları kendimi bildim bileli görürüm. Onlara bakınca gördüğüm diğer bir şey sahip oldukları hayatın büyük bir kısmını aslında o küçük büfede harcamaları. 

Ekmek parası… 

İşte hepimiz hayatımızın büyük bir bölümünü hep aynı duvarlara bakarak harcarken sanat dediğimiz şey bu yaşamı daha yaşanabilir kılıyor. Sanat dünyasında kapalı alana sıkılmış bedenlerin ruhları özgürlüklerine uçabiliyor. 

İşte burs istememin sebebi de bu. Fakültenin ve ders kitaplarının arasında boğulan ruhumu, sanatla diriltmek. Öğrenci olmanın verdiği maddi sıkıntılarla bunu tek başıma yapamıyorum ne yazık ki. Umarım sanatla daha çok buluşacağım günler çok uzak değildir 🙏

Aslıhan Özer

Aslihanozer

@Aslihanozer
Marmara Üni. - Okul Öncesi Öğretmeliği

 

Ben üniversite ikiye geçmiş fakat maddi durumundan dolayı hayatında hiç tiyatroya ve konsere gidememiş biriyim.

Kitap fiyatlarından dolayı da köşeye attığım ufak tefek parayla kitap alabiliyorum.

Ülkemizde gençlerin çoğunun benim durumumda olduğunu biliyorum ve benim de sizin desteğinize ihtiyacım olduğunu söylemek istiyorum.

İlk önce kültürlenen, sosyalleşen gençlerin ülkesine katkısı olacağını da biliyorum. 

Umarım bana destek olursunuz.

Ayça Nur Oktan

Ayça Nur Oktan

@aycanuroktan
Gazi Üni. - Eczacılık

Siz de biliyorsunuz ki her şey çok pahalı artık, aklımıza gelen gelecek olan her şeye zam geldi. Böyle olunca bir öğrenci temel ihtiyaçlarını, okul için alınacak malzeme ya da kitapları satın alınca geriye zaten çok az parası kalıyor hatta bazen hiç kalmıyor.

Ben kendimi geliştirmek, kültürlenmek isteyen bir bireyim. Ama buna yeri geliyor bütçem yetmiyor. İşte tam da bu yüzden burs almak istiyorum bir tiyatroya gitmek, bir konsere ya da sinemaya. 

Ayda bir kere de olsa bakış açımı geliştirebilecek, güzel vakit geçirebileceğim herhangi bir etkinliğe buna bu kadar para verirsem şunu alırken sıkıntı çeker miyim diye düşünmeden vereceğiniz bursum sayesinde gitmek istiyorum. Bana bu fırsatı tanırsanız çok mutlu olurum. 

Çıksa da çıkmasa da bizleri böyle düşündüğünüz için de ayrıca teşekkür ederim.

Edanur Kaya

Edanur Kaya

@edanurkkya
Zonguldak Bülent Ecevit Üni. - Psikoloji

Bülent Ecevit Üniversitesi psikoloji 3. sınıf 2. öğretim öğrencisiyim. Elimden geldiğince kültürel aktivitelere katılıp, kitap okumaya çalışıyorum. Kültür sanat aktiviteleri hayatımda çok önemli bir yer kaplıyor. Fakat maalesef bulunduğum şehrin konumundan ötürü bu tür aktiviteler çok fazla olmuyor. Zonguldak’ta haftada bir devlet tiyatroları oluyor ve onlara da bilet bulmak bile yoğunluktan ötürü çok zor oluyor. Gelen özel tiyatrolar oluyor, seviniyoruz ve maalesef baktığımızda fiyatlarının çok fazla olduğunu görüyoruz. Konserler zaten genelde nadir oluyor… En kolay erişim sağlayabildiğimiz etkinlikler sinema oluyor. Bazen sinemada da istediğimiz film vizyona girmiyor ya da çabuk vizyondan kalkıyor ama, genelde istediğim filmlere gidebiliyorum. Ben tiyatro çok seven birisi olarak tiyatro bursuna başvuramayacağım, takdir edersiniz ki tiyatro bu bölgede çok zor… İstediğim kitaplara da erişmem çok zor olmuyor. Bu nedenlerden ötürü sinema bursu istemekteyim. Sizin gibi bir oluşumun bizleri düşünüp kültür sanat bursu vermesi inanılmaz güzel. Umarım böyle oluşumlar artar, birçok kalbe, birçok öğrenciye dokunur. Bursu alsam da almasam sizlere çok teşekkür etmek istiyorum. Öğrencileri destekleyen bir oluşum, bizlere böylesine katkı sağlayan bir topluluk olduğunuz için… Sizlerle geç tanıştım, fakat umarım bursiyeriniz olarak tanışıklığımızı devam ettiririz. Her şey için çok teşekkürler. Saygılarımla…

Esin Çalışkan

Esin Çalışkan

@esincaliskan
İstanbul Üni. -

Samimiyetle cevap vermem gerekirse özellikle üniversite hayatımın başlamasıyla birlikte tiyatroya çok ilgi duymaya başladım.

Her oyunu, her sahneyi ister büyük bir prodüksiyon olsun ister küçük bir alternatif sahne olsun biliyorum. Ancak bunu karşılamak çok zor, gerçekten para veremiyorum. verdiklerim için sonraki ay başka şeylerden sürekli fedakarlık yapmam gerekiyor ve bundan çok yoruldum. 

Herhangi bir yerden nakit burs almak yerine kesinlikle bu şekilde burs almayı tercih ederim. O yüzden başvururken hiç düşünmedim. 

Sinemayı da çok seviyorum ve onun için evde oturup film izleyebiliyorum. kitap okumak için kütüphaneye gidebiliyorum. Konsere gitmesem internetten müzik dinleyerek tatmin oluyorum. ama gerçekten tiyatronun başka yolu yok. O anda o yerde değilseniz elinizde bir şey kalmıyor. benzersizliği burada ve beni gerçekten etkilemekte.

Gülbahar Demirhan

Gülbahar Demirhan

@gulbahardemirhan
İstanbul Medipol Üni. - Hukuk

 

Üniversite eğitimi yanında kişinin kendini kültür sanat vb. alanlarda geliştirmesi gerektiğine inanıyorum bunun için öğrenciyken zamanımız varken maddi olanağımız daha kısıtlı, sınırlı olmakta. 

Bu durumun kişisel gelişimin önünde bir engel olmasını istemiyorum en azından maddi eşitsizliğin azaltılıp daha dengeli ve sürdürülebilir olmasını istiyorum. 

Ben de alacağım bursla kendimi kültürel anlamda geliştirmek istiyorum. 

Bu yüzden kazanmasam da bu aileye çok teşekkür ediyorum biliyorum ki ihtiyacı olan birilerine ulaşacaklar.

Duygu Avcu

Duygu Avcu

@duyguavcu
Marmara Üni. - Reklamcılık ve Tanıtım

 

Kendimi bildim bileli elimden kitabı,günlüğümü hiç eksik etmedim.

İlkokul maceram köy okulu ile başladı gerek ailemin maddi anlamdaki yetersizliği gerek konum olarak okul kütüphanesindeki birkaç çocuk kitabını defalarca okuyarak geçirdim bu süreci. 

Sinemaya gitmek, tiyatroya gitmek sadece hayalden ibaretti. Lise eğitimime başlayınca ilçe kütüphanesi bana sihirli bir kutu gibi geldi ve en nihayetinde üniversite bana sizin sayenizde muhteşem kapılar açtı. 

İlk sinemaya gidişim 18 yaşındaydı bugünün çocukları daha iki üç yaşında 3D gözlükler ile tanışıyor. Tiyatroya ilk gidişim 20 yaşındaydı ve sanırım hayatım boyunca beynimin susup anı yaşadığı tek andı.

Gizem Gedik

Gizem Gedik

@gedikgzmm
Dumlupınar Üni. - İnşaat Müh.

 

İleride önce kendime sonra aileme ve tüm Türkiye’ye faydalı bir birey olmam için okuyup öğrenmem gerekli. 

Okuduğumuz her kitap çıkaracağımız bir ders bir bilgi demektir kültür düzeyimizin gelişmesi bilinçli olmamız demektir bu yüzden daha fazla kitap okuyarak daha duyarlı bilinçli birey olmak istiyorum

Emre Baran

Emre Baran

@brnnemre

İstanbul Cerrahpaşa Üni. - Tıp

Altı yıl sürecek tıp eğitiminin üçüncü yılındayım. Neredeyse sadece ders çalışmak ve textbook okumaya dayalı bir süreçle baş başayız. Bu süreçte ara ara bir soluk alıp ortamdan uzaklaşmak benim ve diğer öğrenci arkadaşlarım için bulunmaz bir nimet. 

Tiyatro oyunları düşünme, muhakeme etme gibi yanlarımı güçlendirecek; başka zamana, dünyaya kolayca geçebilmemi sağlayacak. Benim için derin bir soluk olacak. 

Kısıtlı bütçelerimiz ve yüksek bilet fiyatları bizlerin sinema, tiyatro gibi alanlardan uzaklaşmasına neden oluyor. İnsan ömrünün en güzel vakitlerinden olan öğrencilik günlerimiz monotonlaşıyor. 

Tiyatro için başvurduğum bu bursun beni bu tekdüzelikten kurtaracağı ve ufkumu genişleteceği kanaatindeyim. 

Bu sebeple bu bursu almak istiyorum. Biz öğrenciler için böyle bir platform kurulmasında ve bunun sürdürülebilmesinde emeği geçen herkese teşekkürler.

Sümeyra Yılmaz

Sümeyra Yılmaz

@sumeyrayilmaz

Afyon Karahisar Sağlık Bilim. Üni. - Tıp

Sinema, tiyatro ve kitap… 

Eğitim hayatımın vazgeçilmezi (tiyatroya gitme imkanım az olsa da var olana sıkı sıkıya sarılıyorum)

Özellikle de kitap benim için bir hayat tarzı. Açıp bir iki kitap sayfası karıştırmadığım gün eksik kalıyorum. 

Okulumun masrafı ve ailemin durumu nedeniyle istediğim bütçeyi ayıramıyorum. 

Ve bu bursun bana çıkması beni çok mutlu edecek. 

Yaptığınız tüm güzellikler için teşekkürler. 

Sevgiler…

2019 Yılından Bursu Yenilenen Öğrenciler

Gökçe Yılmaz

Gökçe Yılmaz

@gokceyilmaz
Selçuk Üni. - Bilgisayar Mühendisliği

 

 

Öncelikle Kumbaravan ailesinin bursiyeri olmanın beni çok mutlu ettiğini belirtmek istiyorum.

Kültür sanat bursumla her ay elime geçen çok güzel kitaplarla güzel bir dönem geçirdim. Kitabı okuyup sonra o kitabı sizin gibi kitapsever biriyle paylaşmak da paha biçilemez. Kumbaravan’a bunu bize sunduğu için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. 

Daha önce okunmuş bir kitabı okumak , okurken “acaba okuyan kişi de benimle aynı yerde aynı şeyi düşünmüş müdür?”ün verdiği heyecan da bir başka. 

Yeni dönemde bu heyecanı yine yaşamak istiyorum tabi ki. Öğrenci olarak daha çok okuyabilmeye fırsat tanıyan Kumbaravan ailesinin üyesi olmak bana yeni dünyaların kapılarını açmaya da fırsat tanıdı. Umarım daha çok öğrenci de faydalanabilir. Çünkü okudukça güzelleşecek dünya 🙂

 

Melisa Karataş

Melisa Karataş​

@mlskrts
Ege Üniversitesi - Felsefe

 

 

Neden bu yıl kültür sanat bursuna devam etmek istiyorum? 

 

Çünkü kültüre ve sanata verilen değerin giderek azaldığı, hatta “kültür” ve “sanat” kavramlarının tanımlarının dahi özde anlamlarını kaybettiği günümüzde, daha çok okuyarak, daha çok sanata destek vererek, sanat yaparak, öğrendiğimiz doğru bilgileri etrafımıza yayarak bu değerleri yaşatabileceğimizi ve dünyayı güzelleştirebileceğimizi düşünüyorum. 

Bu nedenle kültür sanat bursuna bu sene de devam etmek ve ufak da olsa dünyayı güzelleştirmeye bir katkım olsun istiyorum. 🙂 

Çağla Girti

Çağla Girti​

@caglagirti
Yıldız Teknik Üniversitesi - Kimya

Merhaba ben Çağla Girti. 

Kumbaravan denen bu güzel oluşumun 1 yılını tamamlamış bursiyeriyim. Bu sene yeniden burs alma hakkı kazandığım için kendimi çok mutlu hissediyorum. Çünkü Kumbaravan bana kültür-sanat anlamında kendi edindiklerimin dışında çok güzel kazanımlar edindirdi. Mesela arkadaş ortamımda bir oyun hakkında konuştuğumuz zaman ben o oyuna Kumbaravan’ın sağladığı bir biletle geçtiğimiz sezon gittim diyebiliyorum. Bunun yanında kendi başıma bi şeyler yapmayı zaten çok severken Kumbaravan sayesinde ayda 1 kere yalnız başıma tiyatroya gitmek gibi güzel bir yaşam düzenim olmuş oldu, çok da mutluyum bundan. Çünkü insanın kendi başına da kendisine bir şeyler kazandıracak etkinliklere gitmesine ihtiyacı var diye düşünüyorum. Hele de bizim gibi genç yaşlarda. Bu sene ben, ikinci sene bu oluşumun bursiyeri olacak olmaktan dolayı çok mutluyum. 

Şimdiden hangi ay hangi oyuna gitsem diye araştırmalara başlamak için sabırsızlanıyorum. 

Yeni burs almaya başlayacak bursiyerleri de tebrik ediyorum. Eminim onlar da böyle bir kültürel etkileşimden oldukça memnun kalacak. Tekrar bizlere bu desteği sağlayan ve bizi önemseyen Kumbaravan ailesine çok teşekkür ederim.

Hep sizin de dediğiniz gibi ben de söylemek isterim: İyi ki varsınız!

Ayça Çoşar

Betül Ayça Çoşar

@betulayca
Yıldız Teknik Üniversitesi - Kimya

2018 dönemindeki 8 aylık tiyatro bursumun, bana maddi olarak kendim sağlayamayacağım nice farklı ve heyecan verici kapılar açtığına, burs sürecimi anlattığım yazımda da değinmiştim. 

Sahne tozu yutmak deyimi, sahneye çıkan kadar sahnedeki oyuna bizzat şahit olan için de kullanılmalı bence; bir tiyatro izleyicisi olarak sahne tozu yuttukça naçizane bir kişisel gelişim gösterdiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. 

Sadece bir hobi olmaktan öteye gidiyor Kumbaravan sayesinde bende oluşan tiyatro alışkanlığı, her bir yeni biletin heyecanını, her defasında yeni ayrıntılar keşfederek tatmin etmeye çalışıyorum kendi içimde. 

Kumbaravan ailesinin bir üyesi olduğumu hissediyorum, “iyi ki varsınız”la biten mesajları aldıkça. Siz iyi ki varsınız asıl! Umarım bu seneye de bursiyeriniz olarak devam edebilirim. 

Her şey için teşekkür ederim. 

Halil Gökçe

Halil Gökçe

@halilibrahimgokce
İstanbul Üniversitesi - Tıp

 

Merhaba öncelikle, ben 19 yaşında 2. sınıf tıp öğrencisiyim. 1 yıldır Kumbaravan’dan kültür sanat bursu alıyorum. Bu burs kapsamında birçok sanatçının konserine gitme imkanı buldum ve üniversite hayatımın ilk yılında sanattan bir nebze pay kaptım.

Bu yıl bu bursa tekrar başvuruyorum çünkü gelip geçen üniversite hayatımın ilk yılında bu burs sayesinde hatırlayabileceğim birçok güzel anı biriktirdim. Ayrıca görmeyi istediğim bazı sanatçıların canlı performanslarını görme imkanını da buldum.

Bir şekilde üniversite hayatım son bulacak  bu yüzden üniversite hayatımı böyle dolu dolu sanatla iç içe geçirerek bitirmek istiyorum. Kültür sanat bursunun bir üniversite öğrencisi için ne kadar değerli olduğu kolaylıkla tahmin edilebilir. Tüm Kumbaravan ekibine çabaları için teşekkür ediyorum. 

 

Emine Genç

Emine Genç

@eminegenc
TOBB Ekoo. Tek. Üni. - İç Mimar. ve Çevre Tas.

Öncelikle edebiyat bursunu kazandığımı öğrenince kendimi çok şanslı hissetmiştim. Kitaplara olan düşkünlüğüm ve okumaya olan hevesim beni bu bursa başvurmamı sağlamıştı. Çok güzel bir burs dönemi geçirdim. Yeni kitaplar okudum, kitaplar hakkında fikirlerimi yazdım, yazılarım profilimde yayınlandı. Diğer insanları da okumaya teşvik ettim. 

Yeni burs döneminde yeniden bu edebiyat bursuna devam etmeyi istiyorum. Çünkü bu kültür bursunu hem faydalı hem de farklı buluyorum. Ben çok sevdim, umarım tekrar o şanslı insanlardan biri olurum. 😇

Eyüp Akçay

Eyüp Utku Akçay​

@eyuputkuakcay
İst. Aydın Üni. - Gast. Mutfak Sanat.

Güzel Sanatlar Fakültesinde, Gastronomi ve Mutfak Sanatları 3.sınıf öğrencisiyim.  Bu birlikte, oluşumda, emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Kitap okumanın bambaşka bir şey olduğunu düşünüyorum. Hani bazı kitaplar yaşanır derler ya, bana kalırsa her kitap yaşanır. Ben okuduğum her kitabı yaşarım, hissederim. Hani hayal gücünüz aşırı gelişmiştir okuduğunuz kitaptaki karakterleri gerçeğe yansıtır, kafanızda canlandırırsınız ya o bana büyük bir haz veriyor. Ve bu güzel şeyleri yaşarken maddiyattan uzak olmak inanılmaz hoş bi’şey.

 

İnsanların maddiyatı düşünmeden etkinlik yapabilecek olması çok güzel bir duygu. Geçen sene bazı olumsuz durumlar olduğundan dolayı bursum bu sene tekrar yenilendi, buna çok mutlu oldum. Her toplulukta olumsuzluklar olabilir bu hayatın bir parçası zaman önemli değil niyet önemlidir. Şöyle bir amacım var tabi; ölmeden önce okunacak 100 kitap listem var bana özgür kitaplar. Kıyıda köşede kalmış kitapları okumayı çok severim. Bunu gerçekleştirmek için burası çok güzel bir oluşum. Tabi çevremde benim gibi bir çok insan var, bu yüzden sosyal medya yoluyla elimden geldiğince insanlara bu oluşum hakkında bilgi vermeye çalıştım. Belki benden daha çok ihtiyacı olan insanlar olur diye. İşin özü ben daha çok kültürlenmek daha çok sanatın, edebiyatın içinde olmak istiyorum. Bu oluşumda katkısı olan herkese teşekkürler, var olun.