Menü Kapat

Kilian Johannson

Kilian Johannson drama tiyatrosu ve sinema oyuncusudur; 1995 yılında Mexico City’de doğdu. Meksika’da film yapımı (AMCI) ve oyunculuk (Meksika-Rus Oyunculuk ve Film Yapımı Oljovich Enstitüsü) okuduktan sonra, Moskova, Rusya’ya taşındı ve Rusya Tiyatro Sanatları Enstitüsü’nde (GITIS) Vladimir Alekseevich Andreev, Marina Yurevna Kaydalova ve Ekaterina Georgievna Nikolaeva’nın vesayetinde eğitim gördü.
Rusya, Slovenya, Beyaz Rusya ve Meksika’da farklı tiyatro topluluklarında ve tiyatro festivallerinde çalıştı.
2017 yılından bu yana Flying Bananas üyesi olan Kilian, Martin Cooke’un yönettiği 7 farklı oyun, sesli kitap ve projede yer aldı.

Kilian Johannson is a drama theatre and movie actor; he was born in Mexico City in 1995. After studying filmmaking (AMCI) and acting (Mexican-Russian Institute of Acting and Filmmaking Oljovich) in Mexico, he moved to Moscow, Russia to study in the Russian Institute of Theatre Arts (GITIS) under the tutelage of Vladimir Alekseevich Andreev, Marina Yurevna Kaydalova and Ekaterina Georgievna Nikolaeva.
He has worked in different theatre companies and theatre festivals in Russia, Slovenia, Belarus, and Mexico.
Member of Flying Bananas since 2017, Kilian has been involved in 7 different plays, audiobooks and projects directed by Martin Cooke.

Posted in Flying Banana, MidSummer

Benzer

Don`t copy text!