Menü Kapat
Marina Yüce

Marina Yüce

Marina Yüce, 1993 yılında Moldova Devlet Üniversitesi Rus Filolojisi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı zamanda 1991-1994 yıllarında Moldova Devlet Güzel Sanatlar Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde eğitim gördü. 1994-2000 yılları arasında Moldova Devlet Radyosu’nda ‘Bucağın Dalgasında’ programının yapım ve sunuculuğunu, daha sonra haber spikerliği yaptı. Aynı yıllarda ‘DEMILUN’ Kukla tiyatrosunda kuklacı olarak çalıştı. 2003 yılında Ankara Üniversitesi DTCF’de Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2005-2006 sezonunda Tiyatro Tempo’nun kadrosuna oyuncu ve kuklacı olarak girdi.

Yüce, tiyatronun yurt dışı ilişkilerini güçlendirdi, yurt dışında tanınmasında önemli bir rol oynadı ve Uluslararası Ankara Kukla Festivalini başlattı. Festival direktörlüğü görevini yürüten Yüce, her sene farklı ülkelerden grupları seçiyor ve oyunların yanı sıra atölye çalışmaları, seminerler, sergiler gibi etkinlikleri düzenliyor. Marina Yüce ayrıca yurt dışında Uluslararası Kukla Festivallerinde zaman zaman jüri üyeliği yapıyor.

Marina Yüce, oyunculuk, kukla sanatçılığı, Tiyatro Tempo Müdürlüğü ve Uluslararası Ankara Kukla Festivali Direktörlüğü yapmaktadır.

Posted in Diğer

Benzer

Don`t copy text!