Menü Kapat
Haluk Yüce

Haluk Yüce

1975 yılında tiyatro yaşamına başlayan Haluk Yüce, 1982 yılından bu yana kukla ve Karagöz alanında çalışmalar yapmaktadır. 1984 yılında Tiyatro TEMPO’yu kuran Yüce 1990 yılında ABD’de Connecticut College’da kukla tiyatrosu üzerine yaptığı ‘Güzel Sanatlar Yüksek Lisans’ eğitimini tamamlayarak ‘Master of Fine Arts’ diplomasını almıştır. Türkiye’ye döndükten sonra TRT’de çocuklar için çeşitli kuklalı projeler yapmıştır.

Haluk Yüce UNESCO tarafından ‘Somut Olmayan Kültürel Miras’ olarak kabul edilen Karagöz sanatı konusunda TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği ‘Kültürel Miras Taşıyıcısı’ kartına sahiptir. Aynı bakanlıkta ‘Geleneksel Tiyatro ve Karagöz Uzmanlığı’ komisyonu üyesidir.

Çocuklar için yaptığı 29 farklı kukla oyununun yanı sıra genç ve yetişkinler için de kukla oyunları sahnelemiştir. Kendi tiyatrosunun dışında zaman zaman yurt içindeki farklı tiyatrolarda ve yurt dışında da oyunlar sahnelemektedir. Çok sayıda ödülün sahibi olan Haluk Yüce ekibiyle birlikte yurt içinde ve yurt dışında festivallere katılmakta; çocuklar, gençler, yetişkinler, öğretmenler için atölye çalışmaları yapmakta ve seminerler vermektedir. Ankara Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde Türk Tiyatrosu, Geleneksel Tiyatro ve Kukla Tiyatrosu alanlarında dersler vermektedir. Bencilin Bahçesi, Karbeyaz Tavşan, Karagöz Ceviz Arkadaşım görev aldığı bazı oyunlardır.

Bugüne kadar Tiyatro Tempo ile birlikte İtalya, Belçika, Almanya, Fransa, Finlandiya, Hindistan, Japonya, ABD, Kanada, İspanya, Pakistan, Danimarka, Singapur, Mısır, Avustralya, Moldova, Bulgaristan, Rusya, Tataristan, Lübnan, Suriye, Ürdün, Tacikistan, Kore ve Karadağ da çeşitli festivallere katılmıştır.

Haluk Yüce, yönetmen, oyuncu, kukla sanatçısı ve karagöz ustası’dır. Tiyatro Tempo Genel Sanat Yönetmenliği, Uluslararası Ankara Kukla Festivali Genel Sanat Yönetmenliği, KUKSADER (Kukla Karagöz ve Sahne Sanatları Derneği) Başkanlığı ve ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Türkiye Merkezi Başkanlığı yapmıştır.

Posted in Diğer

Benzer

Don`t copy text!