Menü Kapat
Olay-Rusyada-Geçiyor

Göz kırpış: Olay Rusya’da Geçiyor

Kumbaravan ailesinin, hem covid-19 virüsünden dolayı hem de küçük şehirlerde tiyatro veyahut sanatın diğer dallarında olan organizasyonların seyrekliğinden dolayı dijital dönüşüm etkinliklerine yönelim göstermesine çok memnun kaldım. ”Olay Rusya’da Geçiyor” benim bu mecrada dijital dönüşüm ile desteklenmiş olarak izlediğim ilk doğaçlama tiyatro oyunuydu.

Oyun ilk etapta oyuncuların seyirciden kendi karakterleri adına spesifik özellikler bulmalarını ve temayı belirlemelerini istemesiyle başladı. Seyircilerden gelen interaktif katılımlarla Evren Duyal’a “hırslı ve karizmatik” veya Zeynep Tarhan’a “şeffaf kelimesini çok tekrarlayan bir kadın” şeklinde oyunun akışı içerisinde önemli rol oynayabilecek belli özellikler belirlendi.

Dürüst olmak gerekirse doğaçlama tiyatrolara karşı bir önyargım vardı ancak bu oyun yer yer görüntü kalitesinin düşmesine rağmen önyargımı kırmayı başardı. Bir an için doğaçlama olmadığını düşünmeye başladım çünkü oyunun hikâyesi müthiş bir akıcılıktaydı. Dönem kostümleri, salonun dekorları eski dönem ruhunu gayet yeterli bir şekilde yansıttığını söyleyebilirim.

Bazı oyunlar vardır sadece tebessüm edersiniz bazı oyunlar vardır kendi attığınız kahkahalardan dikkatiniz dağılır. Ben de bu oyun için ikinci modeli yaşadım diyebilirim. Oyunculuklar, diyaloglar, hikâyenin içeriği bu kontekste neden ikinci model olduğunu açıklamış oluyor. Bazı bölümlerde enstrümanlara yer verilmesi sahneye renk ve ahenk katmış, sahnenin enerjisini yükseltmiş.

Jülide Güven’in canlandırdığı karakter beni çok etkiledi.

Jülide Güven

Vakti zamanında yaşamını yitiren çok sevdiği adamı hala hayali olarak görmesi, naifliğin ve gerçeklikten kopukluğun bir anda sert realiteler ile çarpışması, gerçekliğin sorgulanması bazı hassas kalpleri gerçekten etkilemiş olabilir. Bazı durumlarda madde ötesini hissetmek ve görebilmek delilik ve akıllılık arasındaki net çizgiyi belirler hale geliyor. Bu oyunda da hayali olarak sevdiği kişiyi gören ve hisseden Julide Güven’in oynadığı karaktere göre asıl sorunun kendisinin onu görmesi değil diğerlerinin görmemesidir.

 

Olay Rusya’da Geçiyor oyunu bizlere her daim güncel olan aşkı ve aşkın beraberinde getirmiş olduğu karmaşaları, gerçeklikten kopuşu, gerçek bir sanat ve sanatçının ne olduğuna dair olan tartışmaları sunuyor.  Tüm oyunu baştan sona keyif alarak izledim, umarım sizler için de keyifli bir deneyim olur.

Posted in Blog, Bursiyer Yazıları, Tiyatro Yazıları

Benzer

Don`t copy text!