Menü Kapat
Olay Rusya'da Geçiyor Oben Özgür

‘Olay Rusya’da Geçiyor’ Deneyimim

“Olay Rusya’da Geçiyor oyununu 14 Ekim 2020 tarihinde Kumbaravan kültür-sanat bursu ile Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında çevrimiçi olarak deneyim ettim. İzlemek değil deneyim etmek kelimesini kullanıyorum çünkü Olay Rusya’da Geçiyor tamamen doğaçlama. Hem de deneyim ettiğim ilk doğaçlama ve seyirci etkileşimli tiyatro oyunu oldu ve bu yönüyle de benim için özel bir anlam ifade ediyor.

Oyunun başında seyircilere oyunun gidişatına ve temasına dair sorular soruluyor. Örneğin seyircilerden bir duygu söylemeleri isteniyor ve oyundaki hikâye söylenen duygunun etrafında şekilleniyor. Ancak oyunun bel kemiğini oluşturan ana unsur ise tıpkı isminde yazdığı gibi olayın, Rusya’da geçmesi.

Oyunun teması ve karakter ilişkileri ise seyirci etkileşimi sonucunda şekilleniyor. Böylece oyun sadece ve sadece o ana ve o seyirci kitlesine ait oluyor. Her farklı seans ve her farklı seyirci kitlesi ise bambaşka birer ihtimalden ibaret. Bu durum izlediğim oyunu bana hem çok özel hissettirdi hem de diğer bütün muhtemel Olay Rusya’da Geçiyor oyunlarına karşı yoğun bir merak duydum. Olay Rusya’da Geçiyor oyununun sadece bu sebeplerle bile izlediğim diğer tiyatro oyunlarından ayrıldığını söyleyebilirim.

Oyun doğaçlama olmasına rağmen olay örgüsü iyi kurgulanmıştı. Başlarda oyun yavaş başlasa da ilerledikçe tempo hızlandı ve oyun bir dinamik kazandı. Yeri geldi güldürdü, yeri geldi düşündürdü. Oyunculukları da başarılı buldum ve karakterler arası ilişkiler keyifliydi. Diyaloglar genel olarak oldukça güzel doğaçlanılmıştı ve birkaç nokta hariç doğaçlama değilmiş gibi hissettirdi, bazı diyalogların derinliği ise beni fazlasıyla etkiledi, özellikle de Koray Tarhan ve Evren Duyal arasında geçenler.Kullanılan bütün dekorlar, mobilyalar, eşyalar, yiyecek, içecek ve kıyafetler dönemin Rusyasına uygun olarak tasarlanmıştı ve oyun boyunca yoğun olarak kullanıldılar.

Genel olarak Olay Rusya’da Geçiyor bana keyifli vakit geçirdi ancak hem çevrimiçi katılım sağladığımdan hem de oynatıcıdan kaynaklı teknik sorunlardan olsa gerek oyundan yer yer koptum ve dikkatim dağıldı, bazı diyalogları net olarak duyamadım. Yaşadığım teknik aksaklıklara ve olumsuzluklara rağmen Olay Rusya’da Geçiyor’u Kumbaravan sayesinde deneyim etme imkanı bulabildiğimden oyundan oldukça mutlu ve tatmin olmuş biçimde ayrıldım.”

Posted in Blog, Bursiyer Yazıları, Tiyatro Yazıları

Benzer

Don`t copy text!