Menü Kapat
Sinema Salonları İçin Yeni Kurallar

Sinema Salonları İçin Yeni Kurallar

Yeni normaller kapsamında sinema salonları için yeni kurallar belirlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı 1 Temmuz’da açılacağı açıklanan sinema salonlarında uyulması gereken kuralları da açıkladı. Bu kurallar içerisinde en dikkat çekeni ise salon kapasitesinin %60’ı kadar izleyici olması kuralı oldu.

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de sinema salonlarının kapanmasına yol açan koronavirüs salgını tam olarak kontrol altına alınamadı. Ancak sayıların azalması nedeniyle normalleşme için hazırlanan eylem planı dahilinde sinema salonlarının açılacağı tarih kesinleşti. 9 Haziran tarihinde yapılan açıklama ile sinema salonlarının 1 Temmuz’dan itibaren alınacak önlemler doğrultusunda yeniden açılabileceği kamuoyuna duyurulmuştu.  

Yapılan açıklamada hangi kuralların geçerli olacağı belirtilmişti. Kültür & Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun yayınladığı yeni genelgede bu sorular cevap verilmiş oldu. “Kültür ve Sanat Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Sürecine İlişkin 2020/12 Sıra Sayılı Genelge”ye göre 1 Temmuz tarihinde kapılarını yeniden ziyaretçilerine açacak olan sinema salonlarında uyulması gereken kurallar belirlendi.

Sinema Salonlarında Uyulması Gereken Kurallar

Sinema salonlarında uyulması gereken yeni kurallar şöyle;

1- Bilet alma işlemleri internetten gerçekleşecek, gösterimler için bilet çıktısı verilmeyecek. Aynı şekilde ödemelerin de mümkün olduğu temassız olarak gerçekleşmesi için gerekli şartlar sağlanacak. 

2- Gösterimlerden 30 dakika önce salonlar hazır hale getirilecek ve seyirci alımı kademeli olarak gerçekleştirilecek. Çıkışlarda ise kapıya en yakın sıradan başlanarak salonun terk edilmesi için personel gerekli anonsları ve uyarıları yapacak.

3- Sinemaya girenlerin burada bulundukları süre boyunca maske takmaları zorunlu olacak. Sinemalarda, maskesi olmayan seyircilere temin edilmek üzere maskeler bulundurulacak.

4- Gösterimler sırasında seyirciler arasında her yönde bir koltuk ara bırakılacak. Salon kapasitesinin en fazla yüzde 60’ı kadar seyirci alınacak.

5- Salon içinde su haricinde yiyecek-içecek tüketilmesine izin verilen salonlarda, seyirciler arasında her yönde iki koltuk ara bırakılacak.

6- Tesis içindeki tüm klimaların %100 kapasiteyle dışarıdan hava alacak şekilde çalıştırılacak.

7- Her gösterimden sonra salonlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara uygun olarak dezenfekte edilecek.

8- Sinemaya/fuaye alanına girişte seyircilerin ateşi ölçülecek ve ateşi 38 derecenin üzerinde olanlar içeri alınmayacak.

9- Aynı aileden olanlar, sosyal mesafenin korunması için uygulanacak önlemlerden muaf olacak. Yani istedikleri takdirde yan yana koltuklarda, ara vermeden oturabilecek.

10- Seyirci kabulünde ve fuaye alanında sosyal mesafenin korunmasına dikkat edilecek.

Posted in Haberler

Benzer

Don`t copy text!