Menü Kapat
Haluk Bilginer

Haluk Bilginer

Haluk Bilginer, 1954 yılında İzmir’de doğdu.

İzmir Türk Koleji’nde eğitim gördü. Lise son sınıfta okulunun tiyatro koluna girdi ve Cahit Gürkan’ın öğrencisi oldu. Demokrat İzmir Gazetesi’nin açtığı liseler arası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü kazandı. Jürideki tiyatro müdürü Ragıp Haykır’ın daveti ile İzmir Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak çalıştı.

Ankara Devlet Konservatuvarı’nda tiyatro öğrenimi gördü. Mezun olduktan sonra Londra’ya giderek Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi`nde (LAMDA) ileri tiyatro öğrenimi gördü. 1980 ile 1991 arasından İngiltere’de çeşitli tiyatrolarda rol aldı.

1990 yılında Ahmet Levendoğlu ve Zuhal Olcay ile birlikte Tiyatro Stüdyosu’nu kurdular.

1999 yılında Moda’da Zuhal Olcay ile birlikte Oyun Atölyesi‘ni kurdular.

Oynadığı tiyatro ve müzikaller: My Fair Lady, Kafkas Tebeşir Dairesi, Macbeth, Pal Joey, Belami (West End`de Ken Hill`in) Phantom of the Opera, Aldatma (Harold Pinter), Kan Kardeşleri (Willy Russell), Derin Bir Soluk Al (Ben Elton), Çöplük (Turgay Nar), Histeri (Terry Johnson) ve Balkon (Jean Genet) oyunlarında başrolleri üstlendi.

Oynadığı diziler: Ezel, Şahsiyet, Kaçak, Masum, Cuma’ya Kalsa, New Blood, Sevgili Dünürüm, Tatlı Hayat, Eyvah Babam

Oynadığı filmler: Azizler, 9 Kere Leyla, Halloween, Forget About Nick, Trendy, Shelter, Kırık Kalpler Bankası, İki Kadın, İstanbul Kanatlarımın Altında, Usta Beni Öldürsene, Masumiyet, Kış Uykusu, Cingöz Recai, Nuh Tepesi, 7 Kocalı Hürmüz

Kumbaravan

Kumbaravan, Kültür Sanat Kurumlarıyla, öğrencileri ve halkı bir araya getirerek etkileşim kurmasını sağlayan, karşılık gelişime önem vererek artı değer yaratan, sosyal girişim, kültür sanat portalıdır. Bilet ya da Kitap satın alabilir, inceleme yazılarını okuyarak, videolarını izleyerek kültür ve sanat hakkında daha fazla tecrübe edinebilir, üniversite öğrencisi olarak kültür sanat burslarına başvuru yapabilir ya da öğrencilerin yararlanması için kültür sanat bursu verebilirsiniz, ayrıca üyemiz olarak size özel ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz. Kumbaravan’da ülkemizde yer alan Kültür Merkezlerini, Sahneleri, Konser Mekanlarını, Devlet Tiyatrosu, Opera ve Balesini, Özel Tiyatroları ve Sahnelerine göz atabilir, adres detaylarını edinebilirsiniz. Kültür Sanat Haberlerinden bilgi sahibi olabilir güncel gelişmeleri takip etme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Posted in Oyuncular, Oyuncular Oyun Atölyesi

Benzer

Don`t copy text!