Menü Kapat
Oscar Ödüllerinde Değişiklik

Oscar Ödülleri’nde Değişiklik

Oscar Ödülleri‘nde değişiklik yapıldı. Akademi, Oscar Ödülleri’nde koronavirüs salgını nedeni ile bazı önemli değişikliklere gitmeye karar verdi. Kurallardaki en önemli değişiklik digital ortamlarda yayınlanan yapımlar için oldu.

Oscar Ödülleri’nde Sinemada Gösterilmemiş Filmler de Aday Olabilecek

Oscar 1
Koronavirüs pandemisi sebebi ile dünyada olağanüstü durumların yaşandığı, bir çok alanda geleneksel yöntemlerin değiştiği bir dönemi yaşıyoruz. Dünya genelinde bir çok ülkede sinema salonları kapalı kalmaya devam ettiği bu dönemde sinema dünyasında da değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. Bu doğrultuda Oscar Ödülleri‘nde değişiklik yapıldı. Sinema sanatları ve bilimleri akademisi yaptığı online toplantıda Oscar Ödüllerinin bazı kurallarında değişiklik yapmaya karar verdi. Karantina günleri, bir çok önemli film festivalinin internet üzerinden yayınlanmasına, gösterime girmesi beklenen bir çok filmin mevcut şartlar nedeniyle gösterim tarihinin ertelenmesine yada digital platformlardan yayınlanmasına neden oldu. Sosyal izolasyonun bir süre daha devam edeceği öngörülmesi nedeni ile sinemada gösterim şansı bulamayan, doğrudan dijital platformlarda yayımlanan yapımlar da Oscar Ödülleri için aday gösterilebilecek.

Ancak alınan bu karar dijital platformlarda yayımlanan bütün filmler için geçerli olmayacak. Gösterime girmesi düşünülen ama koronavirüs salgını sebebiyle dijital platformda yayımlanmasına karar verilen yapımlar bu kapsama giriyor. Mevcut kurallarda gereği bir filmin Oscar ödüllerine aday gösterilebilmesi için sinema salonlarında minimum 7 günlük bir gösterim süresi geçirmiş olması gerekiyor. Alınan bu kararın geçici olduğu ve sinema salonlarının yeniden açılmasıyla bu kurala geri dönüleceği belirtildi. 

Yapılan toplantıda ödül sayısının azaltılmasına da karar verildi. Bu doğrultuda alınan kararla En İyi Ses Miksajı ve En İyi Ses Kurgusu kategorileri birleştirildi. Böylece Oscar Ödül Töreni’ndeki toplam kategori sayısı 23’e düşürüldü.

Oscar 2

Oscar Ödül Töreni Ertelendi mi?

Koronavirüs pandemisi başlaması nedeniyle bir çok organizasyon ve büyük festivallerin ertelendiği bu dönemde Oscar Ödül Töreni’nin de ertelenip ertelenmeyeceği merak konusuydu. Akademinin online olarak yaptığı toplantıda Oscar Ödül Töreni’nin tarihine ilişkin karar alındı. Toplantı sonucunda 93 defa düzenlenecek olan Oscar Ödülleri’nin daha önce planlandığı gibi 28 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşmesine karar verildi. ABC kanalında yayınlanacak olan ödül töreninin henüz nerede yapılacağına ise açıklanmadı.
Posted in Haberler

Benzer

Don`t copy text!