Menü Kapat
Koronavirüs 1

Koronavirüs Terimleri

Koronavirüs salgını günlük hayatımıza daha önce kullanmadığımız pek çok yeni kelime soktu. Bu kelime ve kavramlar ne anlama geliyor. 

184

Ülkemizdeki koronavirüs danışma hattının telefon numarası. Koronavirüs olduğunu düşünen kişilere uzmanlar tarafından sorular yöneltiliyor. Sorulara verilen yanıtlar neticesinde koronavirüs olabileceği düşünülen kişiler referans hastanelere yönlendiriliyor. Acil hastalar için 112’ye talep iletiliyor.

Bulaş

Koronavirüs salgını zamanı tanıştığımız bir tabirdir. Bulaşma kelimesi yerine kullanılmaya başlamıştır.

Covid-19

Koronavirüs olarak bildiğimiz SARS-COV-2 virüsünün insana bulaştıktan sonra neden olduğu hastalığın adıdır.

Anemnez

Doktorun teşhis koyma amaçlı olarak hastaya sorduğu sorular sonucu elde ettiği hastanın öyküsüdür. Bir salgın döneminde doktorların doğru bilgiye sahip olmaları hızlı bir tedavi süreci için önem arz etmektedir.

Semptom

Semptom, hastalığa yakalanan kişinin gösterdiği hastalık belirtileridir. Hasta tarafından fark edilen bir durumdur. Semptomlar, hastanın anlattığı şikayetlerdir. Covid-19’un semptomları arasında ateş, kuru öksürük ve solunum yetmezliği yer alıyor.

Pnömoni

Ateş, öksürük ve balgamla gibi semptomları bulunan tehlikeli bir akciğer hastalığıdır.

Solunum Cihazı

Akciğerin solunum yapamayacak duruma geldiği noktada, hastanın akciğerine oksijen pompalayıp, akciğerden salınan karbondioksiti geri çeken cihaz.

Koronavirüs 2

Ekstübe

Entübe hastadan solonum cihazı çıkarıldıktan sonra kullanılan tabirdir.

Antikor Testi

Hastanın Covid-19 hastalığına yakalandıktan sonra, virüse karşı bağışıklık geliştirip geliştiremediğini gösteren testtir.

Entübe

Solunum cihazı bağlanan hastaya entübe hasta deniyor.

Plazma Tedavisi

Koronavirüs tanısı konan ve tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan alınan kan plazmalarının ağır durumdaki hastalara enjekte edilerek, hastaların bağışıklık kazanmalarını hedefleyen tedavi türü.

Filyasyon

Hastalığın kaynağını bulmak ve bu hastalığın yayılma sürecini izlemek. Bu incelemede hastanın temas ettiği herkes tespit edilir. Onlarda virüs olup olmadığına bakılır. Ayrıca hastaya virüs bulaştıran kişi de bulunmaya amaçlanır.

Hidroksiklorokin

Bazı sıtma hastalıklarının tedavisi için kullanılan ilaç. Bu ilacın SARS-COV-2 virüsüne karşı da etkili olabileceği düşünülüyor. İlacın iyi geldiğine dair henüz bir kanıt olmasa da bazı ülkeler tedavilerinde bu ilacı kullanıyor. Ancak bazı uzmanlarda ilacın ilerleyen dönemlerde iyileşen hastalarda yan etki bırakabileceği belirtiyor.

İmmün

Bağışıklık demektir. Bir kişinin virüse maruz kaldıktan sonra vücudunun virüsü yok etmeyi öğrenmesi. Covid-19 hastalığını atlatan kişilerin, iyileştikten sonra bu hastalığa tekrar yakalanmayacağı düşünülüyor. Ancak bunla ilgili henüz kesin bir kanıt bulunmuyor.

Koronavirüs

Hayvanlar bol miktarda bulunan bir virüstür. Çin’in Wuhan şehrinde bulunan deniz ürünleri pazarında bir hayvandan insana bulaştığı düşünülmektedir. Virüs insandan insana bulaşarak salgın haline dönüşmüştür.

Koronavirüs 3

Karantina

Bulaşıcı hastalığa maruz kalan insanların, virüsün yayılmasın önlemek adına izole edilmesi

PCR Testi

Covid-19 hastalığı olduğundan şüphelenen kişinin burun ve boğazlarından alınan örneklerde SARS-COV-2 olup olmadığı incelendiği test

Pandemi

Dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen isimdir. 

Sosyal Mesafe

İnsanların fiziksel olarak birbirlerine yaklaşmaması. Sosyal mesafe ile virüsün yayılmasını önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Sürü Bağışıklığı

Nüfusun büyük bir kısmının hastalıktan etkilenmesi ve o bölgenin virüse bağışıklık kazanması ve hastalığın yayılma hızının yavaşlamasıdır. İngiltere salgının başında bu yöntemi kullanmıştır.

Triyaj

Hastaları sağlık durumlarına göre önceleme yöntemi. Bugün aile hekimleri ve hastanelerde, Covid-19 olduğundan şüphelenilen hastaları diğer hastalardan ayırmak ve öncelikli olarak tedaviye ihtiyacı olanları tespit etmek için kullanılıyor.

Virüs

Virüs, protein kaplı bir nükleik asitten ibarettir. Virüsler canlı bir hücreye girdikleri zaman, konak hücreyi imha ederek hastanın vücudunda hızla çoğalmaya başlarlar. Virüsler kendini kopyalayarak çoğalırlar.

Asemptomatik

Virüsün bulaştığı ama hiçbir hastalık belirtisi göstermeyen kişi. Koronavirüs araştırmalara göre virüs taşıyan bazı kişilerde Covid-19’un yaygın semptomları oluşmuyor.

R0 Değeri

Virüsün bulaştığı her bir kişinin ortalama kaç kişiye bulaştırdığını gösteren sayı. Üreme kat sayısıdır. Sağlık bakanının açıklamasına göre İstanbul’da 16 ya kadar çıkan bu değer şu an ülke genelinde 1.5 seviyesinde

Posted in Genel Kültür Yazıları, Haberler

Benzer

Don`t copy text!