Menü Kapat
into the night

Into The Night

Polonyalı yazar Jacek Dukaj’ın bilim kurgu romanı The Old Axolotl’dan esinlenilerek hazırlanan Belçika yapımı dizi Into The Night Netflix platformunda 1 Mayıs 2020 tarihinde yayınlandı.

Mehmet Kurtuluş Oyuncu Kadrosunda

Dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor. Dizideki bölümlerin isimleri, karakterin isimleri olarak belirlenmiş. Her bölüm bir karakterin geçmiş hayatını anlatarak başlıyor. Sonrasında ise günümüze geri geliyor. Dizinin başrollerinde Türk oyuncu Mehmet Kurtuluş’un yanı sıra, Laurent Capelluto, Pauline Etienne, Stefano Cassetti, Jan Bijvoet bulunuyor. Yönetmen koltuğunda Inti Calfat ve Dirk Verheye oturduğu Into The Night’in kadrosundaki oyuncular birçok farklı ülkenin vatandaşı.

Into The Night Konusu

Karanlığa Yolculuk
Bilim-kurgu türündeki dizide olaylar hava alanında başlamaktadır. Dünyada nedeni bilinmeyen bir doğa olayı yaşanmaktadır. Güneş ışığı insanları öldürmekte ve doğadaki her şeyin moleküllerini değiştirmektedir. Dünyada yaşanmaya başlayan doğa olayı henüz Brüksel’i etkilemeye başlamadan önce NATO’da görevli olan İtalyan bir asker durumu duyar. Bu doğa olayından kaçmak adına batıya gitmeye çalışır. Bunun için batıya giden bir uçağın biletini alır ama uçağını kaçırınca Moskova’ya giden başka bir uçağa zorla biner. Sonrasında bu uçağı kaçırır ve bir grup yolcuyla beraber güneşten kaçmak için sürekli batıya doğru gitmeye çalışırlar. Birbirinden çok farklı olan karakterlerimiz hem güneşle, hem zor şartlarla hem de birbirleriyle mücadele içine gireceklerdir. Brüksel’de başlayan hikaye bakalım nasıl sonuçlanacak?

Into The Night Karakterleri

Ayaz; Mehmet Kurtuluş’un canlandırdığı karakterdir. Geçmişi ve Türk olması nedeniyle grup içerisinde ona karşı ön yargıyla yaklaşanlar bulunmaktadır.

Mathieu; Uçağın 2. Pilotudur. Eşini uçaktaki bir hostesle aldatmaktadır. Olaylar sonrası grubun liderliğini alır.

Sylvie; Belçika ordusunda helikopter pilotu olan bir askerdir. Sevgilisi kanserden ölünce ordudan ayrılır ve onun küllerini dökmek için Moskova uçağına biner.

Zara; Hayatta tek amacı hasta oğlunu kurtarmaktır. Bunun için Moskova uçağına oğluyla birlikte binmiştir. 

İnto the night 01
into the night 4
Terenzio; NATO ordusunda görevli İtalyan bir binbaşıdır. Gruba liderlik etmek ister ve Mathieu’nun aldığı her kararı sorgular. En sevmediği karakter ise Ayaz’dır.

Jakub; Teknisyendir. Ailesine büyük önem verir ve ailesinin onun için her şeydir. 

Rik; Kendini ahlak abidesi gibi gören ve böyle ifade eden ama gerçekte pek de öyle olmayan birisidir.

Nabil; Hava alanında görevli temizlik görevlisidir. Grubun en uyumlu üyesidir. Doğrudan ayrılmayan bir yapıya sahiptir.

İlk Sezon Değerlendirmesi

İlk bakışta uçak kaçırma durumu gibi görünen olay ilerleyen süreçte bir yaşamda kalma savaşına dönüşüyor. Farklı uluslardan oluşan grubun içindeki kişilerin meslekleri, hayat hikayeleri birbirinden çok farklıdır. Bu hem birbirleri arasında tartışmalara yol açmakta, hem de uçakta yaşanan bir çok krizi çözmelerini sağlamaktadır. Dizideki bölümler 35-45 dakika arası olup genelde akıcı. Olayların büyük bir kısmı uçakta yaşanması nedeniyle, yaşanan sorunlar genelde teknik konular ve bu olaylara karşı bulunan çözümlerin ne kadar gerçekçi olduğu tartışılabilir. Sonuç olarak akıcı, aksiyonu ve karanlığı bol, genel olarak sürekleyici ve seyircinin beğeniyle takip edebileceği bir dizi olarak düşünüyoruz. İyi seyirler…

İnto The Night Fragmanı

Posted in Sinema Yazıları

Benzer

Don`t copy text!