Menü Kapat
Draft Day 1

Draft Day

Draft Day, Ivan Reitman‘ın yönetmen koltuğuna oturduğu, Kevin Costner, Jennifer Garner ve Chadwick Boseman başrol oynadığı 2014 yapımı Amerikan spor drama türünde filmdir. Amerikan futbol liginin draft günü yapılan hamleleri konu edinen filmde Kevin Costner, Sonny Weaver adında bir genel menajeri canlandırıyor.

Draft Day Konusu

Draft Day, tek bir günde geçen olayları inceliyor ve o gün yaşanan olaylar geri sayım halinde seyirciye sunuluyor. Draft’ın ne olduğunu bilmeyenler için, Amerika’daki spor organizasyonlarında kulüplerin belli kriterlere göre oyuncu seçtikleri gün olarak tanımlayabiliriz. Draft gününde yapılan seçimler takımların geleceklerini değiştirebilecek günler olabiliyor. Çünkü üst sıralardan seçim hakkına sahipseniz en iyi oyuncuyu seçme şansınız olabiliyor. Draft günü yapılacak seçimler içinde son kararı ise genel menajerler veriyor. Filmimizde 2014 yılındaki Draft günü Clevland Browns takımı ve takımın genel menajeri Sonny Weaver’in gözünden ele alınıyor. Weaver babası başarılı bir koç olmasının gölgesindedir. Ancak iyi bir takım kurarak kendini herkese kanıtlama niyetindedir. Bakalım Draft günü vereceği kararlarlar bunu başarabilecek mi?
Draft Day 3

Kurgusal Bir Hikaye

Draft Day 3
Amerikan spor filmlerinde genelde gerçek başarı hikayeleri senaryolaştırılıp beyazperdeye aktarılır. Ancak bu filmde izleyeceğimiz olaylar, oyuncular ve yöneticiler tamamen kurgusal olarak tasarlanmış. Bu nedenle filmde başarı hikayesi olarak anlatılan oyuncu seçimlerinin bir çoğunun, gerçek hayatta yaşanmasının zor olduğu kanaatindeyiz. Ancak filmde , kulüp başkanın genel menajerin üzerine kurduğu baskı, karar alma aşamasındaki zorluklar, oyuncuların üzerindeki seçilme ve para kazanma baskısı seyirciye güzel yansıtılmış. Draft Day, tek bir günü anlatmak üzerine tasarlandığı için, belki de 3-4 ay içinde yaşanabilecek olaylar tek bir güne sıkıştırılmış. Bu nedenle temposu hızlı bir film. Filmde genel menajerler arasında, draft gününde diğer takımlardan daha önde seçim yapmak için görüşmeler ve pazarlıklar yapılıyor. Genel menajerler oyuncular ile görüşmeler yapıyor ve oyuncuların karakterleri hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Bu görüşmeler, ekran ikiye bölünerek seyirciye sunulmuş. Bu yöntem uzun zamandır görmediğimiz bir yöntem olmakla birlikte film özelinde bu yöntemin güzel gittiği görüşündeyiz.

“Draft Day” Geniş Kitlelere Hitap Etmiyor

Filmin en büyük eksiğinin spor ile içli dışlı olmayan hatta Amerikan sporlarını takip etmeyen izleyicilere hitap etmekte zorlanacağını düşünüyoruz. Örneğin ilk sıradan seçilecek oyuncu için beklentilerin ne kadar yüksek olduğu eski oyuncularla karşılaştırarak anlatılmaya çalışılmış. Ancak Amerikan futbolu takip etmeyenler için bu isimler pek bir şey ifade etmediği için bu anlatım tarzı konuya yakın olmayan izleyiciler için havada kalabilir. Spor konulu filmleri izlemeyi sevenler için güzel bir film önerebiliriz. Ancak bu türü çok severek izleyenlerden değilseniz büyük olasılıkla filmi çok beğenmeyebilirsiniz. 

Draft Day Fragman

Posted in Sinema Yazıları

Benzer

Don`t copy text!