Menü Kapat
Altın Küre Ödüllerine Covid Ayarı

Altın Küre Ödülleri’ne Covid Ayarı

Altın Küre Ödülleri‘ne covid ayarı yapıldı. Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından Amerika’da her yıl düzenlenen, film ve televizyon dizilerine ödül veren Altın Küre Ödülleri için koronavirüs salgını sebebiyle ikinci defa kural değişikliği yapıldı. Neredeyse salgına karşı alınan önlemler nedeniyle tüm dünyada sinema salonlarının kapalı olmasından dolayı gösterimlerin yapılmış olma kuralının kaldırılmasından sonra bir kural değişikliğine daha gidildi.

Altın Küre Ödüllerinde Kural Değişimi

Altın KüreyeKoronavirüs pandemisi nedeniyle bu sene düzenlenmesi planlanan Altın Küre Ödülleri’nde (Golden Globe) kural değişikliği yapıldı. Hollywood Yabancı Basın Birliği (Hollywood Foreign Press Association – HFPA) tarafından organize edilen Altın Küre Ödülleri bu yıl 78. defa düzenlenecek. Bu sene geçen senelerden farklı olarak yabancı dilde film kategorisinde yarışan filmler için kurallar değiştirildi.

Geçmiş yıllarda Altın Küre Ödülleri‘nde “Yabancı Dilde Film” kategorisinde yarışan filmler için, kendi ülkelerinde ödül töreninden 15 ay öncesine kadar gösterime girmiş olma koşulu aranmaktaydı. Ancak yaşanan koronavirüs salgınından dolayı bu kural da değişiklik yapıldı.

HFPA, 2021 yılında gerçekleşmesi planlanan Altın Küre Ödülleri için, yabancı dildeki filmlerin gösterimleri kendi ülkelerinde gerçekleşememiş olsa bile, ödüle aday gösterilmelerine engel olmayacağı belirtti. Ödüle aday olabilmeleri için, gösterimlerinin planlanmış olmasının yeterli olacağını açıklandı. Ayrıca sinemada gösterilmeyen yabancı dildeki filmlerin bulundukları ülkede ya da Dünya’daki herhangi online bir platformda seyirci ile buluşmuş olması Altın Küre Ödülleri’ne aday olmaları için yeterli görülecek.

Filmler Online İzlenecek

Altın Küre 2

Bu kural değişikliklerinin yanı sıra yabancı dildeki filmlerin Akademi üyeleri için herhangi bir sinema salonunda da gösterilmiş olması gerekmiyor. Önceki senelerde bir filmin Altın Küre Ödülleri’nde aday olabilmesi için o filmin Los Angeles eyaletinde bir sinema salonunda Hollywood Yabancı Basın Birliği üyelerine izletilmesi gerekiyordu. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle sinema salonlarında gösterilmesi yerine yabancı film dağıtıcıları HFPA üyeleri için bir gösterim tarihi belirleyecek. Aynı şekilde dağıtıcılar DVD ya da internet üzerinden HFPA üyelerinin yabancı dildeki filmlere evlerinden ulaşabilmeleri olanağı sağlayacak. Bakalım ilerleyen günlerde Altın Küre Ödülleri’ne Covid Ayarı tekrar yapılacak mı?

Altın Küre Ödülleri Ne Zaman

Oscar ve Grammy ödüllerinden sonra en çok izlenen ödül töreni olan Altın Küre Ödülleri’nin 78. si 2021 yılında gerçekleşecek. Ödül törenin sunuculuğunu Tina Fey  ile Amy Poehler  üstlenecek. Ancak ödül törenin düzenleneceği tarih ve mekan henüz tam olarak belirlenmedi.

Posted in Haberler

Benzer

Don`t copy text!