Menü Kapat
The Last Dance 3

Spor belgesel türündeki yapımda 1990’lı yıllara damgasını vuran Chicago Bulls’un 97-98 sezonu ve Michael Jordan’ın kariyeri daha önce yayınlanmamış görüntülerle anlatılıyor. Netflix ve ESPN ortak yapımı olan The Last Dance’in yönetmenliğini Jason Hehir üstleniyor. 

Michael Jordan’ın Son Şampiyonluğu

Yönetmen Jason Hehir, arşivdeki görüntülerle efsane sporcu Michael Jordan’ın hayatı ve Chicago Bulls’un 1997-1998 sezonu hakkında 1 saatlik belgesel çekmek fikriyle yola çıkıyor. Sonrasında bu fikir 2 saat civarı bir film yapmaya dönüşüyor. Ancak görüntülerin fazlalığı ve hikayenin derinliği ile birlikte bir saatlik bir belgesel hedefiyle başlayan The Last Dance 10 bölümden oluşan mini diziye dönüşüyor. Serisinin ilk iki bölümü 19 nisan tarihinde yayınlandı. Diğer 8 bölüm, her hafta 2 bölüm yayınlanarak 17 mayıs tarihine kadar seyirci ile buluşacak. Belgeselde o dönemi yaşayan 106 kişinin görüşlerine yer veriliyor. Belgesel günümüz, 1997-1998 sezonu ve geçmiş olarak 3 ayrı zaman diliminde geçiyor. Belgesele konu olan görüntülerin büyük bir çoğunluğu, bir çekim ekibinin 1997-1998 sezonu boyunca Chicago Bulls takımını ve Michael Jordan’ı soyunma odasına kadar izlemesiyle elde edilmiş.  

The Last Dance 1

İlk İki Bölümden İzlenimler

The Last Dance 6

İlk bölüm yönetim kademesi ile başta Michael Jordan ve Scottie Pippen olmak üzere oyuncular arasındaki bakış açısı farklarının üzerine eğiliyor. Yönetim para kazanmayı en önemli olay olarak görürken, özellikle Michael Jordan kazanmayı ve rekabetçiliği en üst noktaya koyuyor. Ayrıca elde edilen başarılarda Chicago Bulls yönetimi, kurumsallığın ve yöneticilerin daha önemli olduğunun düşünürken, Michaal Jordan başarının merkezinde oyucuların olduğunu düşünmektedir. İlk bölümde ayrıca Jordan’ın üniversite yılları, draft edilişi ve ilk sezonunu anlatılıyor. Jordan’ın ilk sezonu olmasına rağmen takıma ve şehre yaptığı olumlu etki, onun liderliğini ve belkide gelecek şampiyonlukların fragmanı gibi… Son olarak ilk bölümde belgesele adını veren The Last Dance’ın fikir babasının kim olduğu ve nasıl oluştuğu da ele alınıyor.

İkinci Bölüm, İkinci Adam

Bölümün başında belkide basketbol tarihinin en iyi ama en az kazanan 2. adamı Scottie Pippen anlatılıyor. Michael Jordan’ın en iyi takım arkadaşı tabiri caizse Batman’in Robin’i. Scottie Pippen’ın lise yılları, NBA başarıları, sevinçleri, hayal kırıklıkları bu bölümde işleniyor. Bölümün devamında 1997-1998 sezonunun kasım ayı anlatılıyor. Sonrasında geçmişe gidilip Jordan’ın gençliğinde yaşadıkları ile karakterini oluşması arasında bağ kuruluyor. Bölüm sonunda Jordan’ın NBA’de yaşadığı ilk ciddi sakatlığı ve bu sakatlığı nedeniyle yönetimle arasının açılmasına şahit oluyoruz. Ancak Jordan bu sakatlıktan 63 sayıyla playoff rekorunu kırarak geri dönüyor. Jordan’ın bu inanılmaz performansı o sezon Chicago’nun  seriyi geçmesine yetecek mi? 

İlk iki bölümde Steve Kerr, Phil Jackson gibi spor adamlarının yanı sıra Barack Obama ve Bill Clinton gibi başka alanlardaki kişilerinde görüşlerine yer veriliyor. 

The Last Dance 2

Sadece Sporseverlere Hitap Etmiyor

The Last Dance 4
Spor organizasyonlarının oynanamadığı ve sınırlı sayıda yeni içerikle karşılaştığımız bu salgın günlerinde efsane bir sporcunun tüm yönlerini ve efsane bir takımın şampiyonluk hikayesini keyifle izleyeceğiz. Belgesel insanların başarılı olması için neleri yaptığını, nelerden vazgeçtiğini ve zorluklar karşısında aldıkları kararları gözler önüne seriyor. Ayrıca 90’ları özlediyseniz sizin için bu belgesel çok güzel bir nostalji fırsatı sunacaktır.
 
İyi seyirler…

The Last Dance Fragman

Posted in Sinema Yazıları

Benzer

Don`t copy text!