Menü Kapat
Okunsun Kitaplar

Kitaplarınızı Okunsun Kitaplar hareketiyle; 

Bizim aracılığımız ile, 

Üniversite Öğrencilerinin okuması için

 Kitaplarınızı paylaşabilirsiniz.

 

Bilgi@Kumbaravan.com.tr   0545 860 99 22

Katılımcı Görüşleri

Alara Harmankaya

Alara Harmankaya

Ne demis Amos Bronson Alcott  “Ümitle açılıp kazançla kapanan bir kitap, iyi bir kitaptır”. Unikumbaravan da her bilinçli kitap okuyan bireyi kazançlı kılmak için ümitle bekleyenlere destek olmak için bir hareket başlatmış. Ne güzeldir ki bende bu faydalı #OkunsunKitaplar hareketine dahil oldum ve gurur duyuyorum. İlk başlarda amacım sadece kitap almak olsa da, daha aldığım kitabı bitirmeden evdekileri bu hareket aracılığıyla göndermeyi düşündüğüm doğrudur. Kitabı bana gönderen bir başka değerli okurseverden alınan küçük bir not, sadece saniyelik bir gülümsemeye değil büyük bir dostluğa bile yol açabilir. Kitap okuyun, bencil bir okur asla olmayın ve paylaşın. Kitap paylaştıkça güzeldir; bir sayfayı okurken “Acaba benden önce okuyan kişi burayı okurken ne hissetti? Neredeydi bu sayfayı okurken? Acaba ben bu kitabı okuma şansına kavuşmuş kaçıncı kişiyim?” diye düşünmekten alıkoyamamak kadar güzeldir.

Bu denli paylaşımı amaçlayan Unikumbaravan iyi ki varsın !

Paylaşsın İnsanlar, Çevrilsin Sayfalar, Okunsun Kitaplar !

Süleyman Çelik

Süleyman Çelik

“Kitap zekayı kibarlaştırır. Hassasiyetimizle düşüncemizi ancak kendi içimizde, zihni hayatımızın derinliklerinde geliştirebilir ama zekanın tavırlarını efendileştirmek için okumak zorundayız” der Cemil Meriç. Kitaptır insanı eğiten, olgunlaştıran, düşündüren, insanı kâmil insan yapan. Kimilerimiz için tutamaktır kitaplar, tıpkı otobüsteki gibi. Hayat yolculuğumuzda destek aldığımız unsurlar; kitap sevgisi, “Ana ; Kardeş ; Yar” sevgisi gibidir, yeter ki zamanı geldiğinde uyandırılabilsin. İnsanın ruhunu yontan, doygunluğa ulaştıran şeylerdir kitaplar ama günümüz endüstri dünyasında maliyetinin 3-4 katına satılan, yayınevleri tarafından sayfalarındaki her sözcüğe kuruş, lira gözüyle bakılan kitaplar, kazanç kapısı olarak görüldüğü için biz öğrencilerin kültürel kitaplara sahip olmasını, ulaşmasını zorlaştırmaktadır. Böyle bir süreçte her zaman üniversitelinin yanında olan @unikumbaravan, #OkunsunKitaplar hareketini başlatıp öğrencileri okumaya, kitaplarını paylaşmaya davet etmektedir. Test kitaplarının edebi eserlerden daha fazla satıldığı ülkemizde; empati yoksunu, makineleşmiş, sistematikleşmiş bireyler olmaktansa gelin okuyalım, okutalım, paylaşalım. Okunsun Kitaplar hareketine destek olalım. Kültür ve Sanat, insanı insan yapacak. Yaşasın Kültür ve Sanat, Yaşasın Üniversiteli!

Emrullah Uğur

Emrullah Uğur

Shakespeare, Gorki, Tolstoy, Dostoyevski ve binlerce belleğimizde yer etmiş olan yazarlar, bugüne ulaştırmamız gereken kitaplarını bizlere bağışladılar. Ulaştırmamız gereken diyorum çünkü insanoğlu bu kitapları sevmeseydi şu an günümüzde yer edinemeyeceklerdi ve biz tüm bu yazarların kitaplarından mahrum kalacaktık. Hepsinden birer örnek vermek çok isterdim fakat yazı uzadıkça uzar. Bu saydığım ve sayamadığım binlerce yazarın kitapları her zaman yol gösterici olmuştur. Ülkemizde kitap okuma oranını hepimiz biliyoruz. Burada sayısal verilerden, ne kadar kitap okuma alışkanlığı azalan bir toplum olduğumuza dem vurmayacağım. Burada asıl amaç bir çözüm bulmak. Bir şeyleri gerçekten layıkıyla yapabilmek. “Okunsun Kitaplar” dendiği zaman sadece kitabın gerçekten okunması gereken bir araç olduğundan bahsetmiyoruz. Evet, kitap kapaklı ve içinde sayfaları olan bir araç teorik anlamda bakıldığında fakat kitapların bizlere verdiği çok başka anlamlar mevcut. Okumak; hissetmek, duymak, hayal etmek, başka bir evrene yolculu, sessizlik, yalnızlık, mutluluk, hüzün, arkadaşlık, aşktır kitaplar, daha sayamayacağım binlerce duyguya öncülük eder ve amaç haline gelir.

Sezgi İrem Yurdalan

Sezgi İrem Yurdalan

 

Kitap okumak en çirkin insanı bile güzelleştirir derler. ÜniKumbaravan’da #OkunsunKitaplar hareketiyle güzelliği yayıyor. Bu hareketten bir kitap kazanmadım henüz ama zaten sadece okuyacağım kitaplara katılmayı tercih ediyorum. Benim katkım daha çok kitap göndermek oldu. Elimden çıkarmak istemeyeceğim 4 – 5 kitabım vardır, bunlar dışındakilerin kitaplıkta tozlanmasının bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Özellikle etrafta benim gibi kitap almaya çoğunlukla parası kalmayan öğrenciler varken. Şimdiye kadar 7 kitap gönderdim ama sanıyorum bu ayın sonunda ona bir 10-15 daha eklenecek. 🙂 İnsanların kitapları aldığındaki mutluluğu bile çok büyük bir şey aslında. Benim için en azından. Ayrıca ÜniKumbaravan çalışması en kolay, en tatlı, en eğlenceli Sosyal Girişimlerden biri. Sosyal Medya sorumluları da gerçekten işinin ehli diyebilirim. İyi ki var ÜniKumbaravan, var olsunlar. Ama bu hareket sadece benimle veya kitap alanlarla yürümez. Herkes aldığı kadar kitabı da paylaşsa çok güzel memleket oluruz aslında 🙂 Teşekkürler ÜniKumbaravan, seviliyorsunuz. 🙂

Ebrar Efkan Bilgiç

Ebrar Efkan Bilgiç

 

 

Twitter’da beni takip etmesiyle beraber haberdar olduğum UniKumbaravan, kültür ve sanat alanında eksik kaldığımız noktaları tamamlamak için emek sarf etmesini çok beğendim. Üniversitedeki ilk yılımda set halinde aldığım ama sonraları ilgimi çekmeyen bu kitapları,bir köy okuluna bağışlamak üzere kutulamıştım. Ancak o köy okulunun kitap eksiği kapandığı için 2 senedir kutuyu hiç açmadım. Geçenlerde #OkusunKitaplar hashtagini görünce projeye destek olmayı düşündüm ve o kutudaki kitapları öğrenci arkadaşlarıma armağan etmek istedim. Şuan bir roman yazıyorum. Beni yazmaya sevk eden olgunun başlangıcı ise arkadaşımın önerisiyle okuduğum bir kitap oldu. “Bir kitap bir hayat değiştirir” cümlesini şimdilerde anlıyorum. Umarım okuyacağınız kitaplar sizde de kıvılcımlara yol açar.

Posted in Diğer

Benzer

Don`t copy text!