Menü Kapat
Aşk-101

Aşk 101

Aşk 101; Netflix’in Türkiye’nin daha önceki yapımlarına bakıldığında; en iyi yapımı sayılması gerekiyor gibi dizi, şöyle ki; Hakan muhafız ve Atiye yapımlarında olduğu gibi, ‘tarihi yerleri göstermek adına’ senaryo içine zorla konulan sahneler bulunmamakta, globalde baktığımızda ise ortalama bir yapım diyebiliriz.

Aşk 101’de 90’lar Esintisi

Aşk 101’de iki ayrı zaman dilimi anlatılıyor. Zamanlardan biri, daha az sahne barındıran günümüz. Diğeri ise fragmanlarda da gördüğümüz 1998 yılında geçiyor. Dizinin hoş taraflarından biri; 90’lardan esintiler sunması ama 90’lar konseptiyle çekilmiş diyemeyiz. Diğer bir güzel yanı da 90’larda dinlediğimiz birçok güzel şarkının bölümlerde sık sık karşımıza çıkıyor olması. 

Fragmanında dışlanmış ve farklılıkları olan bir grup gencin öyküsü olarak tanıtıldı Aşk 101 dizisi. Osman karakterinin dışlandığını gösteren bir sahne ilk sezonda gözükmüyor gibi. Diğer karakterler aileleriyle sorunlar yaşıyor. Özellikle ilk bölümde karakterlerin; disipline gitmelerini sağlayacak, yasakları çiğneyen davranışlar sergiliyorlar. Kerem’in yaptığı davranışları bundan ayrı tutmak lazım. Zira sergilediği davranışlar yasakları çiğneyen davranışlardan ziyade suç teşkil eden hareketler, izleyince siz katılır mısınız? Göreceğiz.

Aşk-101-3

Aşk 101 İlk Bölümü

Aşk-101-2

Dizinin akıcılığı iyi. Merak uyandırıyor ama diziye değer kaybettiren bir detay var, bu değer kaybı; ilk bölümün tüm bölümler içindeki en kötü bölüm olması. İlk bölümü izleyip diziye devam etmezseniz doğal olarak dizinin olduğundan daha kötü olduğu düşünebilirsiniz. Birçok eleştirinin geleceği sahneler de ilk bölüme sıkıştırılmış sanki. Örneğin, Kerem karakteri başka bir arkadaşının başında amfi kırabiliyor ve sonrasında münazara salonunda yerini alabiliyor. Kafasında amfi kırılan karakter ise sadece başına bir sargı yapılarak münazara takımındaki yerini alabiliyor. Güçlü bir kafaya sahip gibi!? Ayrıca diğer bölümler ilk bölüm gibi devam etmiyor. İlk sezonu bitirdikten sonra, ilk bölümün yani diziye girişin daha farklı yapılabileceğini düşünürseniz size katılıyoruz.. 

Fındık Yermisin?

Dizide dikkat çeken başka bir bölüm ise Eda hariç diğerler karakterlerin sürekli yemek yemesi. Bu nedenle diziyi kesinlikle aç değilken izlemenizi ya da kesinlikle diziyi izlerken yakınlarınızda yiyecek bulundurmanızı öneririz. Özellikle Osman’ın cebinden fındık çıkarıp arkadaşlarına ikram etmediği bir bölüm yok diyebiliriz. Giresunlu mu acaba? Diye düşünmeden edemeyebilirsiniz. Dizi ayrıca gençler ile aileleri arasındaki iletişimsizliği vurguluyor. Burcu öğretmen ve Kemal koç karakterleri dizinin genel tarzına farklı bir hava katmış diye düşünebilirsiniz. 

Sonsöz olarak “En sevdiğim diziler arasına girer” veya “Şimdiye kadar izlediğim en kötü diziler arasında” diyemeyiz. İzlemek için tavsiye eder misiniz derseniz eğer daha önceki Netflix Türkiye yapımı dizileri beğendiyseniz sorun yaratmayacaktır..

İyi Seyirler..

Aşk-101-4

Aşk 101 Fragman

Posted in Sinema Yazıları

Benzer

Don`t copy text!