Menü Kapat
Al Pacino

Al Pacino 80 Yaşında

Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusu Al Pacino 80 yaşında.. Al Pacino 25 Nisan 1940 tarihinde Amerika’nın New York eyaletinde doğdu. Al Pacino, Boradway’de ilk kez “Does the Tiger Wear Necktie” adlı oyunla sahneye çıktı. Bu oyundaki performansı ile ödüle layık görüldü. Kariyerinin ilk sinema filmi ise 1969 yılında rol aldığı Me, Natalie’dir.

Al Pacino 80 Yaşında ve Oscar

Al Pacino en iyi erkek oyuncu oscar ödülünü 1993 yılında “Kadın Kokusu” filmi ile kazanmıştır. İlk olarak 1973 yılında en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne aday gösterilmiştir. Sonraki 3 sene üst üste en iyi erkek oyuncu ödülü aday gösterilen Al Pacino toplamda 9 defa Oscar ödülüne aday gösterilirken sadece 1 defa bu ödülü kazanbilmiştir. Son olarak  bu yıl  Netflix yapımı “The Irishman” filmiyle en iyi yardımcı erkek oyuncu oscarına aday gösterildi.  

Al Pacino’nun Unutulmaz Filmleri

Al Pacino-GODFATHER

The Godfather (Baba)

Mario Puzo’nun kitabından sinemaya uyarlanan film, 1940 ve 1950 Amerika’sında, İtalyan bir mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alıyor. Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu Michael Corleone (Al Pacino) babasıyla barışır. Bir suikast girişiminden sonra ailenin başına Michael ve Sonny geçerler ve asıl olaylar bundan sonra başlayacaktır.

Film o sene “En iyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar ödülüne layık görüldü. 

Scarface

Fidel Castro, Küba’da rejim muhaliflerine ABD’ye göç etme imkanı verir. Küba’ya göç edecek insanların arasında azılı suçlular da vardır. Bu azılı suçluların en bilineni Tony Montana da arkadaşı Manny Ribera ile ABD’ye göç eder. Montana’nın geldiği yerlerden daha yükseklere ulaşmak yönünde iddialı hedefleri vardır. Filmde Tony Montana’yı Al Pacino canlandırdı.

Scarface-Al Pacino
Al Pacino-Kadın Kokusu

Scent of a Woman (Kadın Kokusu)

Al Pacino’nun Oscar kazandığı tek filmidir. Kolejde öğrenci olan Charlie, paraya ihtiyacı olduğundan kısa bir süre için kör bir emekli yarbaya yardımcı olmaya razı olur. Emekli yarbay Frank Slade ise çok zor ve dayanılmaz bir insandır. Emekli Albay Frank Slade’in haftasonu için çok özel bir planı yapmıştır. Charlie’nin hiç beklenmediği bu New York yolculuğu işleri daha da karmaşık hale getirecektir.

 

Any Given Sunday (Kazanma Hırsı)

Tony D’Amato, Amerikan Futbolu takımının antrenörüdür. Bir gün yönettiği takımın en önemli oyuncusu Cap Rooney, maç esnasında korkunç bir şekilde sakatlanır. Kariyeri riske giren Rooney’nin yerine takıma dahil edilen Willie ise sorunlu hareketleri ile ünlüdür. Bu takım, Willie’nin kariyeri için son şanstır. Tony D’Amato ve takım arasında büyük bir dayanışma yaşanacaktır.

Mutlu Yıllar Al Pacino!

Any Given Sunday-Al Pacino
Posted in Haberler

Benzer

Don`t copy text!