Menü Kapat
Ring

Ring

Ring, bir bankada üst düzey yönetici olarak çalışan Sami Yen ile mahallenin imamı Hüseyin Hür’ün çektikleri maddi sıkıntılardan dolayı yollarının tefeci Nihat Fakir’e düşmesini konu alıyor.

Ring; Tefeci Nihat için yine sıradan bir gündür ve kapı çalınır

bankacı Sami bey gelir. Muhabbet ederler ve Sami sıkıntısını anlatır, tefeci Nihat da, son parasını söyler Sami’ye bu miktar yetmese de -herkes gibi duygu sömürüsü yaparak o parayı kendisine vermesi için durumunu dramatize eder tabii, Nihat bunun farkındadır- bir şekilde anlaşmak üzere sözleşme hazırlamaya başlarlar. Tefeci Nihat’ın aylık faizleri de eklediğinde verdiği borç ana paradan da düşük bir rakam çıkarması da ayrı bir gülünç kaynağıydı 🙂

Bu esnada çok fazla küfür ve argo ifadelerin yer alması beni rahatsız etti. Ring oyunun yaş sınırının daha yukarıya çekilmesi için bir sebep bence. Bu durumu şöyle de düşündüm, sanatın topluma tutulan bir ayna olma işlevi de bulunduğundan bu ifadelerin normal kabul edilebileceği düşünülebilir ancak yaş şartı olan 7+’ya takıldım.

Tefeci Nihat ve bankacı Sami anlaşmalarını imzalayacakları esnada

mahalle imamı Hüseyin içeri girer. Sami ve Hüseyin tefecide karşılaşmalarından ötürü büyük bir şaşkınlık içerisindedirler ve ikisi de her an diken üzerindedir. İkisi de başta kendi sıkıntısı için geldiğini gizler ancak sonradan niyetler açıklanır.

İmam, kendi halinde yaşayan iyi bir insandır ancak kendi çıkarı söz konusu olduğunda burada din ve inanç olgusu üzerinde durmak gerekir. Camiye bakım onarım yapılacak diye cemaatten her hafta para toplayıp bankadan çektiği yüklü miktarı ödemeye kalkınca borç olduğu gibi kalır ve yolu tefeciye düşmüştür. Sami arada sorar hani faiz haramdı yalan günahtı diye.

Tefecinin son parasını kim alacak diye büyük tartışma yaşanır

hatta oyun hüzünle sona erer. Burayı biraz daha açalım. Söz konusu sıkıntı olunca üstelik maddi sıkıntı, herkes kendi çıkarı için savaşacaktır. Tefeci de dahil, çünkü imam gelince rekabet artacağından kim daha çok faiz verirse parayı ona vereceğini söyler bu da bir savaşa ve kendisinin dahi mağlubiyetine, ölümüne sebep olacaktır.

Bir önceki oyunu (Küçük Amerika) izlerken çok sıkıldığımı söylemiştim ancak oyunu izlerken kendimi o dönemin Amerika’sına gidip bir eve görünmez misafir olmuşum hissi verdiğini söylemişimdir ancak bu oyunda kendimi olayların içinde göremedim dahil olamadım diyebilirim. Sahne dekoru yetersizdi, sahnenin büyüklüğünden kaynaklanıyor olabilir. Bankacı Sami’nin kıyafetini çok özensiz buldum burada da bir mesaj var mı diye çok düşündüm ama bulamadım 🙂 Tefeci Nihat’ın kıyafetine bayıldım aynı şekilde imam Hüseyin’inkine. Ses efekti birkaç kez zamanlaması yanlış şekilde verildi ama efektin olması güzeldi.

Emek veren herkese yine de çok teşekkür ederim, iyi seyirler…

Posted in Bursiyer Yazıları, Tiyatro Yazıları

Benzer

Don`t copy text!