Menü Kapat
Gerçek

Gerçek

23 Aralık akşamı Gerçek oyununu Kumbaravan’ın bir diğer bursiyeri olan Buse ile izleme fırsatım oldu. Benim için çok yoğun olan bir haftanın ardından adeta nefes alma deyiminin vücut bulmuş hali gibi oldu.

Öncelikle Zorlu PSM sahnesinin güzelliğinden bahsetmek istiyorum.

Nedense hareket halinde olan sahne dekoru beni çok heyecanlandırdı. Oturduğumuz koltuğun önünde ses için çalışan arkadaşlar vardı ve play listleri saniye saniye ayarlanmıştı. Talimhane Tiyatrosu’na seçtikleri koltuk numarası içinde çok teşekkür ederim. Çünkü bulunduğumuz konumdan sahneyi tam anlamıyla görebiliyordum, dekorun kenarındaki farklı renk ışıklandırmalar biraz dikkatimin dağılmasına sebep oldu. Belki de seçilen renkler o sahnenin ana duygusunu vermeye çalışıyordu kim bilir ?

Oyundan bahsetmemiz gerekirse

öncelikle oyunculara çok teşekkür ediyorum. Sahne aralarında bile yüzlerindeki gülümseme bir an olsun eksilmedi. Başrol oyuncumuz Michel’di ve bu karakteri Levent Üzümcü canlandırıyordu. Levent Üzümcü’ye dik duruşundan ötürü teşekkürü borç bilirim. İlk defa bir sahnede izleme fırsatım oldu ve işine bu kadar saygı duyan bir insanın önünde ceketimi iliklemek istedim. Michel bir iş adamı ve öğretmen olan Laurence onun eşi. Laurence karakterini televizyonda da çok severek izlediğim Neslihan Yeldan tarafından canlandırılıyor. Laurence aynı zamanda Michel’in en yakın arkadaşı olan Paul’un sevgilisi. Paul karakterini de Kubilay Tunçer canlandırıyor.

Hemen aklınıza mağdur olanın Michel olduğu gelmesin aman ha. Michel’in de sevgilisi Paul’ün eşi olan Alice ki Alice rolünü hem sahnede hem televizyonda bayılarak izlediğim Özge Özder canlandırıyor.

Oyun bu formatta devam ediyor.

Aslında her şey yalan üzerine kurulu gibi görünse de sanırım insan öyle olmadığını anlıyor. Aşk. sadakat, dostluk kavramını sorguladım oyun boyunca ve ne hoş ki hiç sıkılmadım. Alice’in söylediği her yalanda ben onun adına yakalanma korkusu yaşasam da bir buçuk yıllık Michel ile yaşadığı ilişkisini 6 ay önce eşine anlattığı gerçeğini bilmememin büyük bir katkısı vardı, oyun geneline baktığımızda Alice’in daha fazla panik olacağını düşünüyordum Michel’in panik hali beni şaşırttı. Michel’in Alice ile sohbet konusunun sadece Paul yani Alice’in eşi olması oyunun farklı bir tatlılığıydı.

Beni en çok dumura uğratan kişi  Laurence oldu, ben mağdur bir eş rolü beklerken son sahnede bile onun yalan söyleme ve rol yapma becerisine ağzım açık hayretlerle baktım.

Gerçek oyunu son sahneye kadar beni tüm dikkati ile kendine bağladı, abartılı oyunculukların yerinde işine sevgi ile bağlı güzel kalpli oyuncular vardı. Bizi bu güzel sahne ile buluşturan herkese özellikle Kumbaravan’a teşekkürü borç bilirim.

Ana sayfaya gitmek için tıklayınız

Posted in Bursiyer Yazıları, Tiyatro Yazıları

Benzer

Don`t copy text!