Menü Kapat
fahrenheit 451

Fahrenheit 451

Yakmak bir zevkti.. * Fahrenheit 451, adıyla, giriş cümlesiyle, aldığı ödüllerle, zamanında yasaklanan kitaplardan biri olmasıyla dikkatimi çeken bir kitaptı. Her şeyden önce Kumbaravan’a bu kitabı hediye ettikleri için ve hayatıma böyle bir kitapla dokundukları için teşekkür ederim.

Öncelikle kitaba bu ismin nedeninin verilmesini araştırdığım zaman Fahrenheit ‘in kitabın yanıp tutuştuğu ısı derecesi olduğunu öğrendim. Kitabın ismi bile aslında biz okurlara kitabın konusu hakkında bir ışık tutuyor.

Kitabı okurken kendimi yazarın oluşturduğu evrendeki

bir zaman yolcusu olarak hissettiğimi söyleyebilirim. Öyle bir evren ki, bu evrende itfaiyecilerin görevi günümüzün aksine yangını söndürmek değil, yakmak..Peki neyi yakıyorlar itfaiyeciler? ‘’Kitapları’’ Kitap okumanın yasak olduğu, evinde kitap bulunan insanların tutuklandığı, evlerinin yakıldığı ve okumayı seven insanların kitabın yakılacağını bildiği için ezberlediği ve bu yüzden bu insanlara kitap yazarlarının isminin verildiği bir evren, televizyonların olduğu ama kitapların olmadığı bir zaman.

Kitap, baş kahramanımız itfaiyeci Gay Mustang’ın Clarisse

adında bir kızla tanışıp o kızla birlikte kimliğini, eşini, hayatını sorgulamasıyla başlıyor. İlerleyen zamanlarda ise bir yangın oluşturmak için görevlendirildiği bir evde yaşayan kadının kitaplarıyla birlikte yanmak istemesi, evden çıkmamak için direnmesi ve sonunda kitaplarıyla beraber yanması Gay Mustang’ın hayatındaki sorguların artmasına ve harekete geçmesine sebep oluyor. Kitabın bundan sonrasında Montag ‘’Bir kadın kitaplar uğruna yanabiliyorsa, kitaplar içinde bir şeyler olmalı’’ diye düşünüyor ve Ray Bradbury’in oluşturduğu evrendeki yolculuğumuz hızlanmaya başlıyor ve Gay Mustang’ın inandığı şeyler için verdiği mücadeleye tanık oluyoruz. Özellikle bilim kurgu severlere kesinlikle önereceğim bir kitap oldu. Tüm kitaplarıma sarılmak istedim okuduktan sonra ve gerçekten önemli dersler çıkardım bu zaman yolculuğundan.

Son bir şey söylemem gerekirse

‘’ Hala yasak değilken okumalı, okumalı, okumalı…’’

*(Kitabın giriş cümlesi)

Posted in Bursiyer Yazıları, Edebiyat Yazıları

Benzer

Don`t copy text!