Menü Kapat
Ölümü Ardında Gezdirenler

Ölümü Ardında Gezdirenler

 

Merhaba sevgili tiyatro severler, 9 Şubat pazar günü Entropi Sahnesi’nde izlediğim ‘Ölümü Ardında Gezdirenler’ adlı yaklaşık altmış dakika süren oyunu sizlere anlatmaktan büyük keyif alacağımı söylemekle başlamak istiyorum.

Ölümü Ardında Gezdirenler oyununun konusunu Sabahattin Ali’nin hikayeleri oluşturuyordu. Ömer Naci Topçu’nun  oyunlaştırdığı ve Ersen Ocak’ın hayat verdiği bu oyun izlemey e değer. Neden mi?

İzlemeye Değer Bir Oyun

Zaten hikayeleri ile kalbimize taht kurmuş canım Sabahattin Ali’nin hikayelerine hayran olmakla birlikte oyunun da bu kadar içten sunulması çok hoşuma gitti. Örneğin ‘Sarhoş’ adli hikayede Kamil karakterini canlandıran oyuncu Ersen Ocak’ı sahnede ilk gördüğüm zaman onu Trakyalı sandım 🙂 Çünkü o kadar işleyerek ve benimseyerek oynuyordu ki… Daha sonra ‘Böbrek’ ve ‘Ayran’ isimli hikayelerin oyuna uyarlamasını seyrettik ve bu kez  tamamı ile farklı bir karakter olmuştu Ersen Ocak.

En Etkili Performans Ağlama Anıydı

Oyuncunun beni en çok etkileyen performansı ağlama anıydı. Öyle bir ağladı ki gözlerinden damlalar akmasını geçtim, o hüznü bize yaşattı. Oyuncunun içten performansları bize misafirmişiz gibi değil de o oyunun içindeymişiz gibi hissettirdi.

En Beğendiğim Hikaye ‘Böbrek’

Gelelim en beğendiğim hikayeye: ‘Böbrek’. Böbrek’teki Avni Akbulut karakterinin başına gelen olaylar hiç de yabancı gelmiyordu bana. Çünkü günümüz şartlarında, yaşadıkları pek de tuhaf sayılmazdı. Trajikomik bir hikayeydi doğrusu.

Ersen Ocak, öyle pratik ve yasayarak canlandırıyordu ki elinde sigara olmadığı halde dumanı geliyordu 🙂 Ayağına kan gelmediği halde kan kokusunu aldırabilecek kadar hayalimize girdi. Bu bir abartı değil. Eğer samimiyetle oynarsa bir oyuncu ve dikkatle izlerse bir izleyici, ne demek istediğimi anlayacaktır.

Ölümü Ardında Gezdirenler 2

Dekora gelirsek; sadece sahnede uzun bir iskemle bulunuyordu. Ancak sanarsınız sahnede araba, masa, koltuk, cerrah yatağı var 🙂 öyle bir oyunculuk…

Ersen Ocak’ın Oyunculuğunu Çok Beğendim

Sevgili Ersen Ocak’ın oyunculuğunu çok beğendiğimi bir kez daha cümlelere dökerek hikayeleri uyarlayan Sevgili Ömer Naci Topçu’ya da teşekkürlerimi iletmek isterim.

 

Bana bu oyunu izleme fırsatı tanıyan Kumbaravan ve Entropi Sahne’ye teşekkür eder saygılarımı sunarım.

 

Herkese sevgiler…  İyi seyirler…

Ana sayfaya gitmek için tıklayınız

Bilge ÇARPICI

Posted in Bursiyer Yazıları, Entropi, Tiyatro Yazıları

Benzer

Don`t copy text!