Menü Kapat
Bir Ömür Nasıl Yaşanır

Bir Ömür Nasıl Yaşanır

Yavaş yavaş okuduğunuzda İlber Hoca’nın sesini duyabileceğiniz bir kitap.Kitap akıp gidiyor.Okurken önünüzde araştırmanız gereken bir sürü şey oluyor.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? kişiye kendi yolunu çizmesi için güzel bir kılavuz niteliğinde. Söyleşi şeklinde olan bu kitapta İlber Ortaylı’nın önerdiği kitapların, müziklerin, filmlerin not edilmesi gerektiğini düşünüyorum. İçlerinde izlediğim filmler, okuduğum kitaplar ,dinlediğim müzikler vardı. Ortak şeylerde buluştuğumuza sevindim. Bir yandan da eksikliğini fark etmediğim eksiklerimi gördüm.

‌Ortaylı toplumsal sorunlarımıza,

eğitim sistemimizin aksayan yönlerine, bir öğretmenin toplum üzerinde yaratabileceği değişime, şehirlerimizin yapısına kadar birçok şeye değinmiş ve eleştirmiş. Eleştirmekle de kalmayıp dünyadaki örneklerini de anlatmış, öneriler sunmuş. Yalnız eleştirmek şikayetlenmek çoğu zaman faydasız ve anlamsız oluyor.Bu yüzden yaşadığımız imkansızlıklar içerisinde dahi gösterebildiği çözüm yolları takdiri hak ediyor.

İlber Hoca güzel söylemiş:

“Gençlere cahil diyorum ama bana kızmıyorlar, demek ki o kadar da cahil değiller.”Evet en başta bunu, cahil olduğumuzu kabul etmek gerek. Yine Hoca’nın güzel bir  tavsiyesi üzerine, yalnız kalabilmeyi bilmek gerek. Elimizden akıllı telefonları bırakıp içinde bulunduğumuz ortamın, dostlarımızla sohbetin tadını çıkarabilmek gerek.

Bitirdikten sonra da ara ara açıp bakılması gereken, tam bir başucu kitabı niteliğini taşıyor. İyi okumalar 🙂

Posted in Bursiyer Yazıları, Edebiyat Yazıları

Benzer

Don`t copy text!