Menü Kapat
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

”Bizler aynı zamanda kitap yakarız. Kitapları okuduktan sonra, bulunmalarından korkarak yakarız. Mikrofilme kaydetmek işe yaramadı; hep yolculuk halindeydik ve filmleri gömüp de sonradan almak için dönmek istemiyorduk. Keşfedilmeleri ihtimali vardı hep. Kitapları yaşlı kafalarda, kimsenin göremeyeceği ve şüphelenmeyeceği bu yerlerde tutmak daha iyi. Hepimiz tarihin, edebiyatın ve uluslararası hukukun bölük pörçük parçalarıyız… Byron, Tom Paine, Machiavelli, İsa… hepsi burada.

Ve vakit geç oldu.

Ve savaş başladı.

Ve bizler buradayız, şehir de orada, bin bir renkli paltosuyla iyice sarmalanmış halde.

Ne düşünüyorsun Montag?”

Merhaba!

İlk bursum olan Fahrenheit 451, başlamak için gerçekten harika bir kitap. İçerisinde çok fazla felsefik ve distopik şeyler barındırıyor. Kitap, bize göre geçmiş zamanların Amerika’sında geçiyor fakat yazar geleceği düşünerek yazmış bu kitabı. Yazarın geleceğinde ”itfaiyecilik” mesleği bizim bildiğimiz itfaiyecilikten çok farklı. Bu mesleğin görevi, evde saklanan kitapları bulmak ve onları yakmak. Yani yangın söndürmek değil yangın çıkarmak.

Baş kahramanımız Guy Montag’da bir itfaiyeci.

Mahallelerinde oturan genç kız Clarisse ile tanışana kadar ise mesleğinden ve hayatından memnundu. Fakat, Clarisse her şeyi sorgulayan çok zeki bir kız ve Montag’ın da bazı şeyleri sorgulamasını sağlıyor. Bir gün, kitaplarını yakmaya evine gittikleri bir kadını kitaplarıyla ayrılmak istemediği için onlarla birlikte yaktıkları zaman, Montag kitapların aslında ne kadar değerli olabileceklerini anlıyor. Montag, bundan sonra gittiği her evden bir kitap almaya ve büyük bir kütüphane oluşturmaya başlıyor. Kendisiyle aynı amaca sahip bir grup insanla birlikte bazı çalışmalar başlatıyorlar. Asıl olaylar Montag’ın bu grupla yaşadığı maceralarla birlikte başlıyor. Kitabın vermek istediği mesaj çok klasik de olsa bunu veriş şekli çok farklı ve insanda merak uyandırıyor. Gerçekten eğlenerek okuduğum bir kitaptı. Bir sonraki bursiyer yorumumda görüşürüz…

Posted in Bursiyer Yazıları, Edebiyat Yazıları

Benzer

Don`t copy text!