Menü Kapat
Joker

Joker

Joker filmi bu sene gösterime girmesini en çok beklediğimiz filmdi. Nasıl bir film olacağını çok merak ediyorduk. Filmi izledikten sonra büyük bir heyecanla filmi beklemenin boşuna olmadığını da görmüş olduk.

Farklı Bir Joker

Filme izlemeden önce filmin yeni çekilecek Batman filmi için bir ön hazırlık olarak düşünmüştük. Ama filmi izledikten sonra filmin tamamen Joker karakteri üzerine kurulduğunu ve Batman ile ilgili 1-2 detay sahne olduğunu gördük. Yani Batman serisine ait hiçbir filmi izlemeyen Batman ile ilgili hiçbir fikri olmayan bir izleyicinin filmi izleyebileceği ve büyük bir zevk alacağını düşünüyoruz. Film sonunda aklınızda sadece Joaquin Phoenix’in inanılmaz performansı kalacaktır. Batman ile ilgili sadece Bruce Wayne’nin ailesinin öldürüldüğü sahne var diyebiliriz.

Filmdeki Olaylar ‘Hayal’ mi ‘Gerçek’ mi?

Film bittikten sonra Joker karakterinin yaşadığı olaylarının hangilerinin gerçek olduğu hangilerini kendi hayalinde yaşadığı konusunda farklı görüşlere sahip olabilirsiniz. Bizce bu durum film ekibinin çok iyi bir iş çıkardığının kanıtı gibiydi. Çünkü yaklaşık 2 saat süren sinema ziyafeti sonucunda filmi izleyenlerin kafasında farklı fikirler oluşturmayı başarabilmişti.

Oscarın Sahibi Belli

Evet bu sene Oscar töreninin eski Oscar törenleri kadar heyecanlı geçeceğini düşünmüyoruz. Çünkü bizce bu sene ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi belli. Jürinin ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün açıklarken Oscar goes to Joaquin Phoenix dışında bir şey söylemesi bu emeğe ve bu performansa karşı büyük bir ihanet olacağını düşünüyoruz. 2008 yılında çekilen The Dark Knigt filmindeki Heath Ledger’in efsane Joker performansının ardından, bu karakteri ondan daha iyi kimse canlandıramaz diye düşünen çok olmuştu. Ama yanılmış olabilirler. Çünkü Joaquin Phoenix bambaşka bir Joker yaratmış.

Joker Kaç Yaşında

Filmde Bruce Wayne henüz çocuk yaştayken Joker otuzlu yaşlarında bir karakter olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle Christopher Nolan tarafından çekilen Batman filmlerini düşündüğümüzde, Bruce Wayne Batman olduğun zaman Jokerin olduğundan genç olduğu düşünülebilir. Ancak biraz daha geçmişe gittiğimizde Jack Nicholson bu karakteri oynadığı Batman filmindeki yaşına bakarsak Joker filmiyle uyumluydu. Bu nedenle karakterimizin mevcut yaşı hakkında net bir durum yok diye düşündük.

İyi mi Kötü mü

Batman serilerinde Batman ve Wayne ailesi her zaman iyi karakterdi. Joker ise anarşinin başı ve kötü karakter olarak yansıtıldı. Joker filminde ise Wayne ailesi zengin ve Batman filmlerinde farklı olarak Gotham yada halkı gözeten bir aile olarak değil kendi çıkarlarını gözeten ve Gotham halkını pek umursamayan bir aile olarak karşımıza çıkıyor. Joker ise yoksulluk içinde ayakta durmaya çalışan psikolojik sorunları olsa da herhangi bir suç olayına karışmamış birisi. Hatta filmin başında güçsüz olduğu için bir grup genç tarafından dayak yiyor. Filmin ilk bölümlerinde Jokeri tam bir looser olarak izliyoruz. Ancak hayatı boyu herkes tarafından dışlanması, hor görülmesi sonucu içinde biriktirdiklerini, psikolojik olarak yaşadığı sıkıntılarının da etkisiyle insanlara karşı şiddet uygulayarak dışarı çıkarıyor. Tabii konu Joker olduğu için uyguladığı şiddet biraz fazla diyebiliriz.

Dram Seviyesi Yüksek Bir Film

Film dram seviyesi yüksek bir film. Filmin özellikle ilk perdesinde neredeyse hareketli sahne yok denecek kadar az. İlk bölümde tamamen Arthur Fleck’in dram dolu yaşamı odaklanılıyor. Arthur Fleck’in nasıl Joker olduğuna detayları ile anlatılıyor. Benim filmde tek eksik bulduğum Jokerin zekasıydı. Daha önce izlediğimiz Batman filmlerinde Joker dahice planlar yapıp bu planları kusursuz bir şekilde uygulayan bir karakterdi. Bu filmde ise Jokerin zekasını kullandığı bir sahne bulunmuyor. Daha çok o an oluşan koşullara göre hareket ettiği sahneler mevcut. Planlı hareketler yerine anlık hareketler ile hareket eder biri var bu filmde…

Son olarak filmi, kesinlikle sinemada izlenmesi gereken bir film. Batman filmlerini hiç izlemediyseniz bile bu filmi izlemelisiniz. Hatta sinema sevenlerin Joker filmini en beğendikleri film listelerinin baş sıralarına ekleyeceğini düşünüyoruz.

Ana sayfaya gitmek için tıklayınız

Posted in Sinema Yazıları

Benzer

Don`t copy text!