Menü Kapat
Joker

Joker

Joker filmi bu sene gösterime girmesini en çok beklediğimiz filmdi. Nasıl bir film olacağını çok merak ediyorduk. Filmi izledikten sonra büyük bir heyecanla filmi beklemenin boşuna olmadığını da görmüş olduk.

Farklı Bir Joker

Filme izlemeden önce filmin yeni çekilecek Batman filmi için bir ön hazırlık olarak düşünmüştüm. Ama filmi izledikten sonra filmin tamamen Joker karakteri üzerine kurulduğunu ve Batman ile ilgili 1-2 detay sahne olduğunu gördüm. Yani Batman serisine ait hiçbir filmi izlemeyen Batman ile ilgili hiçbir fikri olmayan bir izleyicinin filmi izleyebileceği ve büyük bir zevk alacağını düşünüyorum. Film sonunda aklınızda sadece Joaquin Phoenix’in inanılmaz performansı kalacaktır. Batman ile ilgili sadece Bruce Wayne’nin ailesinin öldürüldüğü sahne var diyebilirim.

Filmdeki Olaylar ‘Hayal’ mi ‘Gerçek’ mi?

Filme daha öncede farklı filmlere gittiğim arkadaş gurubum ile gittim. Hepimiz ortak kanısı bu güne kadar izlediğimiz en güzel filmlerden bir tanesi olmasıydı. Ama film bittikten sonra Joker karakterinin yaşadığı olaylarının hangilerinin gerçek olduğu hangilerini kendi hayalinde yaşadığı konusunda farklı görüşlere sahiptik. Bence bu da film ekibinin çok iyi bir iş çıkardığının kanıtı gibiydi. Çünkü yaklaşık 2 saat süren sinema ziyafeti sonucunda filmi izleyenlerin kafasında farklı fikirler oluşturmayı başarabilmişti.

Oscarın Sahibi Belli

Evet bu sene Oscar Töreni eski Oscar törenleri kadar heyecanlı geçeceğini düşünmüyorum. Çünkü bence bu sene ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi belli. Jürinin ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün açıklarken Oscar goes to Joaquin Phoenix dışında bir şey söylemesi bu emeğe ve bu performansa karşı büyük bir ihanet olacağını düşünüyorum. 2008 yılında çekilen The Dark Knigt filmindeki Heath Ledger’in efsane Joker performansının ardından Joker karakteri bundan daha iyi canlandırılamaz diye düşünmüştüm. Ama yanılmışım. Çünkü Joaquin Phoenix bambaşka bir Joker yaratmış.

Joker Kaç Yaşında

Filmde Bruce Wayne henüz çocuk yaştayken Joker 30 lu yaşlarında bir karakter olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle Christopher Nolan tarafından çekilen Batman filmlerini düşündüğümüzde, Bruce Wayne Batman olduğun zaman Joker karakterinin olduğundan genç olduğu düşünülebilir. Ancak biraz daha geçmişe gittiğimizde Jack Nicholson bu karakteri oynadığı Batman filmindeki yaşına bakarsak Joker filmiyle uyumluydu. Bu nedenle karakterimizin mevcut yaşı hakkında net bir durum yok diyebiliriz.

İyi mi Kötü mü

Batman serilerinde Batman ve Wayne ailesi her zaman iyi karakterdi. Joker ise anarşinin başı ve kötü karakter olarak yansıtıldı. Joker filminde ise Wayne ailesi zengin ve Batman filmlerinde farklı olarak Gotham yada halkı gözeten bir aile olarak değil kendi çıkarlarını gözeten ve Gotham halkını pek umursamayan bir aile olarak karşımıza çıkıyor. Joker ise yoksulluk içinde ayakta durmaya çalışan psikolojik sorunları olsa da herhangi bir suç olayına karışmamış birisi. Hatta filmin başında güçsüz olduğu için bir grup genç tarafından dayak yiyor. Filmin ilk bölümlerinde Joker tam bir looser olarak karşımıza çıkıyor. Ancak hayatı boyu herkes tarafından dışlanması hor görülmesini sonucu içinde biriktirdiklerini psikolojik olarak sıkıntılarının da olmasının etkisiyle insanlara karşı şiddet uygulayarak dışarı çıkarıyor. Tabii konu Joker olduğu için uyguladığı şiddet biraz fazla diyebiliriz.

Dram Seviyesi Yüksek Bir Film

Film dram seviyesi yüksek bir film. Filmin özellikle ilk perdesinde neredeyse hareketli sahne yok denecek kadar az. İlk bölümde tamamen Arthur Fleck’in dram dolu yaşamı odaklanılıyor. Arthur Fleck’in nasıl Joker olduğuna detayları ile anlatılıyor. Benim filmde tek eksik bulduğum Joker karakterinin zekasıydı. Daha önce izlediğimiz Batman filmlerinde Joker dahice planlar yapıp bu planları kusursuz bir şekilde uygulayan bir karakterdi. Bu filmde ise Joker’in zekasını kullandığı bir sahne bulunmuyor. Daha çok o an oluşan koşullara göre hareket ettiği sahneler mevcut. Planlı hareketler yerine anlık hareketler ile hareket eder biri var bu filmde…

Son olarak filmi, kesinlikle sinemada izlenmesi gereken bir film. Batman filmlerini hiç izlemediyseniz bile bu filmi izlemelisiniz. Hatta sinema sevenlerin Joker filmini en beğendikleri film listelerinin baş sıralarına ekleyeceğini düşünüyorum.

Posted in Sinema Yazıları

Benzer

Don`t copy text!