Menü Kapat
yaz oyunları

İBB Şehir Tiyatrosu’nun artık bir gelenek haline getirdiği ‘Yaz Oyunları’ 16 Haziran pazar günü ‘Cibali Karakolu’ oyunu ile sona erdi. İBB Şehir Tiyatrosu yaz oyunlarında sezon boyunca beğeniyle izlenen Felatun Bey ile Rakım Efendi, Hastalık Hastası, Bizim Aile, Amanvermez Avni ve Cibali Karakolu oyunlarının sahnelendi.

Yaz oyunları kapsamında sahnelenen Felatun Bey ile Rakım Efendi oyunu 19.yy İstanbul’unda geçiyor. Felatun Bey görüntü itibariyle modern, iç dünyası itibariyle yoz ve boş biridir. Bu anlayışta sürdürdüğü yaşamıyla gülünç durumlara düşen bir mirasyedidir. Rakım Efendi ise ailesinin ölümünden sonra Arap Dadı tarafından bin bir güçlükle yetiştirilen, gelenek göreneklerine bağlı, kültürlü, azimli, çalışkan ve bu olumlu nitelikleri nedeniyle herkesin sevdiği bir gençtir. Bu ikilinin yolu yaşamları boyunca birçok noktada kesişir. Oyunda yanlış batılılaşma konusu ironik bir yaklaşımla ele alıyor.

Hastalık Hastası bir Moliere oyunu. Saf adamın, onu gelir kapısı gibi gören doktorunun yanlış teşhisleri ile kendini ölümcül hasta olarak görmesiyle gelişen olayları konu alır. Oyunun Hastalık Hastası kahramanı Argan’ın hastalıkları yüzünden gözü o kadar kararmıştır ki, kızını sevmediği bir adamla (doktor) evlendirmeye çalışmaktadır. Böylece bir taşla iki kuş vuracağını düşünür. Sağlığı için harcadığı para cebinde kalacak ve kızını zengin olma ihtimali olan doktorla evlendirecektir. Ama olaylar hiç de istediği gibi gelişmez…

Bizim Aile oyunu sevgi,saygı,birlik ve beraberlik duygularıyla bezenen bu müzikli oyunumuzda emeğin ve sevginin gücünü gösterirken aile sıcaklığında bir yolculuğa çıkarıyor.

Amanvermez Avni oyunu ise Osmanlı’nın Sherlock Holmes’u diye anılan kendine has yöntemleriyle olaylara yaklaşan Komiser Avni ve arkadaşlarının başına gelen olayları anlatmaktadır.

Cibali Karakolu günümüzde varlığını koruyan pek çok gerçeğe ışık tutarak geçmişten günümüzü yansıtan eleştirel bir ayna olmayı başaran bir oyun. Öğrenilmiş kadın erkek ilişkileri başta olmak üzere, paranın ilişkilerdeki etkisi, çeşitli kurumlardaki eksikliklerin neden olduğu yetersizlik, toplumsal ve politik yaşama dair eleştirilerle biçimlenen oyun, güldürmek kadar yeniden cevaplanması gereken pek çok soruyu da beraberinde getirmektedir.

Yaz oyunlarını 11 ve 16 Haziran 2019 tarihleri arasında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde 5 seansta toplam 17300 kişi izledi.

Diğer haberlere gitmek için tıklayınız   Ana sayfaya gitmek için tıklayınız

Posted in Haberler, Tiyatro Yazıları

Benzer Yazılar