Menü Kapat
Gazap Üzümleri

Gazap Üzümleri

Merhaba, Üçüncü kitap bursum olan Gazap Üzümleri’ni sizlere anlatmak istiyorum 😊 Yazar, Gazap Üzümleri ‘ni 1930 yılında ABD’de yaşanan büyük göçü kaleme almış. John Steinbeck Nobel ödüllü bir yazar. Gazap üzümleri eseri ise; Pulitzer ödülü kazanmış. Bence bu ödülü kesinlikle hak ediyor.

Kitap iki bölümde ilerliyor. Birinci bölüm; Amerika’nın ekonomik bunalım dönemindeki durumu, insanların çaresizliği ve yaşam savaşlarını anlatıyor.

İkinci bölümde ise; Joad ailesinin zorunlu olarak yaptıkları göçü ve bu göçü yaparken geçirdikleri zorlukları, göçü gerçekleştirdikten sonra göç ettikleri şehirde ne beklerken ne bulduklarını anlatıyor.

Amerika’nın Oklahoma kendinden yaşayan kendi halindeki Joad ailesi; geçimlerini çiftçilikle sağlayan bir aile. İşleri iyice kötüye giden aile evlerinden ve topraklarından kovulurlar. Ailedeki üyeler baba, anne, büyük baba, büyük anne, amca, iki çocuk, bir evli kız ve eşi, 2 tanede delikanlı erkekten oluşuyor. Ve birde hapishanede adam öldürmekten yatan Tom Joad -şartlı tahliye ile çıkması sonucu- o da katılıyor. Ve son olarak göç yolculuğuna dahil edilen papaz ile birlikte; kırık, dökük, eski bir kamyon ile göç yolculuğuna çıkarlar.

Gazap Üzümleri

Mektup yazdığını hiç görmedim.

“Birine ağzınla söyleyemeyeceğin bir şeyi yazmanın hiçbir değeri yoktur.”derdi. (sf:27)

  Oklahama’dan Kaliforniya’ya göç ederken aksilikler ve zorluklar paçalarına yapışır. İlk önce büyük baba daha sonrada büyük anne yolculuk sırasında hayatlarını kaybederler. Daha sonra yolculuk esnasında iyice psikolojisi bozulan ailenin en büyük oğlu olan Noah’da aileden kaçar.

”Ben bir kurt kadar cesurdum. Ama şimdi bir tilki gibi cesurum. İnsan bir ava çıktı mı, avcı olur, güçlü olur. Avcıyı kimse yenemez. Ama seni avladılar mı, iş değişir. İnsana bir şeyler olur. Artık eski gücün kalmaz, belki yine zorlu olursun ama, güçlü olamazsın.” (sf:78)

Kaliforniya’ya göç ettiklerinde bir kampa yerleşirler. Buradaki polisler o kampta isyan çıkarıp, kamptaki insanları hapishaneye atmak ile uğraşırken; Tom polise karşı koyar. Ancak şartlı olarak tahliye edilen Tom’u korumak için papaz suçu üstüne alır. Böylece papaz da göz altına alınması ile yolculuktan zorunlu olarak ayrılmak zorunda kalır. Evli kızın eşi olan Conni’ye de eşine hiçbir şey demeden ortadan kaybolur. Böylece 12 kişi olarak çıktıkları yolda, sadece 8 kişi kalırlar.

”Çünkü her bomba, savaş ruhunun ölmediğinin kanıtıdır. Grevlerin kesildiği ama büyük patronların yaşadığı dönmelerden korkun. Çünkü ezilen her küçük grev ile doğru atılan adımın kanıtıdır. Şunuda unutmayın; insanoğlu bir kavram için savaşmadığı, uğrunda ölmediği zaman, felaket gelip çatmıştır, çünkü bu tek nitelik, insanoğlunun temelidir ve evrende belirleyicidir.” (sf:156)

Gazap Üzümleri

Joad ailesi’nin; Kaliforniya da ki işleri hiç öyle hayal ettikleri gibi gitmez. İş bulmakta çok zorlanırlar. Buldukları işler ise karınları doyurmaya dahi yetecek ücrette olmayan işler olur. Bunun için bir kaç kamp ve şehir gezerler. Bu sırada yine bir haksızlığa dayanmayan Tom yine başını belaya sokması sonucu; oda mecburi olarak aileden ayrılmak zorunda kalır… gibi.

”Üç yüz bin aç ve sefil; eğer bunlar kendilerinin ne kadar güçlü olduklarını anlarlarsa toprak onların olur ve dünyanın bütün gazları, silahları bir araya gelse onları durduramaz.” (sf:332)

John Steinbeck, Gazap Üzümleri’ni çok güzel tasvirlemiş. Joad ailesi ve tanıştıkları kader yoldaşlarını öyle güzel anlatmış ki. Sanki o insanlar ete ve kemiğe bürünüp, karşımıza dikilmiş hissine kapılırsınız. O Büyük Buhran dönemindeki insan ilişkilerini ve gördükleri muameleleri öyle güzel anlatmış ki, kitabı okurken zaman zaman derinlere dalıp, o insanları hayal eder sonra da halinize şükürler edersiniz. Kitabı okurken bizlere, sanki bir isyan çıkacakmış ve mutlu sonla bitecekmiş sinyali veriyor. Ancak kitap bir anda hiç beklenmedik şekilde bitti. Bu durum benim için biraz hayal kırıklığı yaşama sebep oldu. Yine de kesinlikle okunması ve ders çıkarılması gereken bir eser. Tavsiye ederim.

Diğer bursiyer yazılarını okumak için tıklayınız

Ana Sayfaya dönmek için tıklayınız

Posted in Bursiyer Yazıları, Edebiyat Yazıları

Benzer

Don`t copy text!