Menü Kapat
Türk-Rus Klasik

Türk-Rus Klasik Müzik Festivali Antalya’da Başladı

Türk-Rus Klasik Müzik Festivali Antalya’da Başladı

Türk-Rus Klasik Müzik Festivali, Side Antik Tiyatrosu’nda başladı. Hava şartları nedeniyle 8 Mayıs tarihine alınan Türk-Rus Klasik Müzik Festivali’nin açılış konserine, halk yoğun ilgi gösterdi. Açılış gecesinde, keman sanatçısı Şef Vladimir Spivakov ile Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası, soprano Anna Aglatova ve Fazıl Say konser verdi. Fazıl Say gecenin sonunda Aşık Veysel’in ‘Kara Toprak’ eserini kolajla ‘İzmir’in Dağlarında’ ezgisine bağladı.

Antalya düzenlenecek Klasik Müzik Festivalinde Fazıl Say, Vladimir Spivakov, Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası, Anna Aglatova, Sergey Zhuravel ve Nikita Vlasov gibi müzisyenler sahne alacak

9 Mayıs Perşembe günü saat 21.15’te Türk-Rus Klasik Müzik Festivali’nin ikinci konseri gerçekleşecek. Konserde Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası, bu kez Vladimir Spivakov’u şef ve solist olarak Vivaldi ‘Keman Konçertosu’ eşliğinde ağırlayacak. Sonrasında da yine Vladimir Spivakov yönetiminde, flüt sanatçısı Sergey Zhuravel’e Vivaldi’nin ‘Flüt Konçertosu’nda eşlik edecek. Topluluk, konserini Vladimir Spivakov yönetiminde seslendireceği Boccherini ve Çaykovski eserleriyle tamamlayacak.

11 Mayıs Cumartesi günü saat 21.15’te yapılacak ‘Piazzolla-Gala’ isimli kapanış konserinde ise Maestro Vladimir Spivakov ve Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası, yeni jenerasyon Rus akordeon sanatçısı Nikita Vlasov ile orkestranın kendi solistlerine eşlik edecek. Astor Piazzolla’nın benzersiz yapıtlarından oluşacak kapanış konseri ile festival son bulacak.

Vladmir Spivakov Kimdir

New York Times’ın, genç yaşta “Olağanüstü ve Sıradışı Sanatçı”, “Bir Mütevazı Usta” olarak nitelediği Vladimir Spivakov, müzik ve sosyal yaşamında dikkat çekici düzeyde yeteneği gözlenen bir sanatçı olarak, Dünya’nın gelmiş geçmiş en büyük keman virtüözlerinden biri olan David Oistrakh’ın, ünlü pedagog Yuri Yankeleviç’in öğrencisidir.

Paris’te Marguerite Long – Jacques Thibaud Yarışması, Ceneviz’de Paganini Yarışması, Montreal Yarışması ve Moskova’da Çaykovsky Yarışması’nı kazandığı genç yaşında dikkat çekmeyi başarmıştır. Birlikte çalıştığı, Leonard Bernstein’ın şef batonunu hediye alma şerefine ulaşan ve Lorin Maazel ile Israel Gusman gibi ustalarla da şeflik çalışan sanatçı; Rusya Ulusal Orkestrası’nın müzik yönetmenliği ve Daimi Şefliği görevlerini yürütmektedir.

Dünyanın önde gelen yarışmalarında jüri üyesi olarak görev alan, Solist ve Orkestra Şefi olarak elliye yakın albümü dünyanın önde gelen kayıt firmasınca yayınlanan Spivakov, Moskova Virtüözleri’nin kurucusu, şefi ve solist kemancısıdır. Başta, A. Schnittke, R. Shchedrin, A. Pärt, I. Schwartz, V. Artyomov gibi seçkin isimler olmak üzere birçok bestecinin eser ithaf ettiği sanatçı, UNESCO tarafından Barış Sanatçısı olarak ilan edilmiş ve Mozart Altın Madalyası’na layık görülmüştür.

1994 yılında kurduğu Vladimir Spivakov Uluslararası Yardım Vakfı sayesinde, ameliyat gereken hastaların tedavisini üstlenme, yetenekli öğrencilere profesyonel çalgı armağanı, konser olanakları sağlama gibi sosyal yardımlara öncülük etmektedir.

Diğer haberlere gitmek için tıklayınız   Ana sayfaya gitmek için tıklayınız

Posted in Haberler, Müzik Yazıları

Benzer

Don`t copy text!