Menü Kapat
Psikanaliz ve Göç

Psikanaliz ve Göç

Uzun zamandır aşina olduğum psikanalitik teorinin sömürge sonrası eleştiri ve göç konusu ile harmanlanmasını; bu yönde yapılacak incelemelerin çevre ülkelerde gelişen sığınma ve göç olayları sonrası artmasını beklemiştim. Nitekim öyle de oldu. Psikanaliz ve Göç kitabının Aralık 2018 gibi bir İstanbul seyahati sırasında ağabeyimin kitaplığında görmüştüm. Fakat kısa zamanda ayrılmam gerektiği için aceleyle evden çıkıp almayı unutmuşum. Kitabın elime ulaşmasına katkıda bulunduğu için Kumbaravan Kitap Bursu’na sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Psikanaliz aslında kişilerin bilinçaltına yatan sebepleri gün yüzüne çıkarmak için kullanılan ve ilk teorisyenlerinin Freud, Adler ve Jung  olduğu bir yöntemdir. Daha sonraları psikanaliz, psikanalitik eleştiri altında edebiyata ve sosyolojiye sirayet etti ve elimdeki kitap da aslında bu yönde ilerlemektedir. Göç meselesinin altında yatan sebepleri belirlemek için psikanalitik kurama başvurulmuştur; ki bana göre bu son derece haklı bir yaklaşımdır.

Kitapta sadece bireysel kişiler nezdinde değil, toplumsal ölçekte incelemeler yapılmış ve mülteci akınlarının nedenleri kitlelerin bilinçaltında oluşturulan imgelere göre açıklanmıştır. İşin psikolojik boyutunda ise coğrafi olarak yerinden ayrılmak zorunda kalmanın psikolojik travmalarını yaşamak gerçekten acı, endişe ve korku vericiydi, çünkü bu insanlar ellerinde olmayan sebepler dolayısıyla kaderlerine terk edilmişlerdi. Yaşamak için kaçmak ve bu uğurda ölmek ya da karanlık güçlerin ellerine teslim olup can vermek arasındaki seçim beni en derinden etkileyen konulardan biriydi. Günümüzdeki göç olayları dışında, geçmişte Almanya’ya gitmiş akrabalarımın da kimlik karmaşasını ve vatan belirleyememe konusunu bu kitap sayesinde daha iyi anladığımı düşünüyorum.

Son olarak, bir şekilde göçlere bağlıyız ve “coğrafya kaderdir” düşüncesinin gerçekliğini evimizden ayrılıp başka bir şehirdeki okulda okumak için taşındığımızda bile anlıyoruz. Bazıları için bu konu bile dramatik olabiliyorken; savaş ve hayatta kalma gibi durumlardan dolayı yaşanan endişeleri ve travmaları daha iyi kavrayabilmek için; herkese Psikanaliz ve Göç kitabını okumayı tavsiye ederim.

Diğer Bursiyer yazılarına gitmek için tıklayınız

Kitabın resmi sayfasına gitmek için tıklayınız

Kargo dahil 10 liraya kitap satın almak isterseniz; kitaplara göz atmak için tıklayınız

Posted in Bursiyer Yazıları, Edebiyat Yazıları

Benzer

Don`t copy text!