Menü Kapat
“Loreena McKennitt Türkiye’ye Geliyor” kilitlendi Loreena McKennitt Türkiye’ye Geliyor

Loreena McKennitt Türkiye’ye Geliyor!

Güçlü ve duygulu sesiyle yorumladığı kelt şarkılarıyla ve ünlü şiirleri kelt müziğinin yapısına uygun bir biçimde besteleyip seslendirmesiyle dünya çapında tanınan Kanadalı şarkıcı ve besteci Loreena McKennitt Türkiye’ye geliyor.

Loreena McKennitt, 2018 yılında çıkardığı “Lost Souls” albümünün dünya turnesi kapsamında İstanbul, İzmir ve Ankara’da sahne alacak. Yaz aylarında ülkemizde 3 konser verecek olan Kanadalı şarkıcı ilk konserini 29 Haziran’da İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda verecek.

Loreena McKennitt 30 Haziran tarihinde Congresium Ankara’da, 1 Temmuz tarihinde ise İstanbul Volkswagen Arena’da sevenleriyle buluşacak.

Loreena Mckennit Kimdir?

İrlanda asıllı Kanadalı sanatçı, 1978’de Dumaurier yetenek taramasını kazandı. Ülkesini aynı yıl UNESCO’nun Paris merkezinde ve 1985’te Japonya’daki Expo’da temsil etti. 1980’lerde Kanada’nın ünlü Shakespeare Festivaline ev sahipliği yapan Stratford’a taşındı. “The Tempest” ve “The Two Gentlemen Of Verona” dahil, çeşitli festival prodüksiyonlarında oyuncu, şarkıcı ve besteci olarak yer aldı. 2001 ilkbaharında festivale Richard Monette’in “The Merchant Of Venice” prodüksiyonunun bestecisi olarak döndü.

1985’te McKennitt, “Elemental” adli ilk albümünü kaydederek piyasaya sürdü. 1987 ve 1989’daki iki yeni albüm ve başarılı canlı performansları artan bir ilgi çekerek 1991’de Warner Music Canada ile yeni bir başlangıç oluşturacak nitelikte bir dağıtım anlaşması imzaladı. Bunun ilk meyvesi olan “The Visit”, uluslararası bir başarı kazanarak altın ve platin ödülleri listesinde yer aldı.

Peter Gabriel’in Wiltshire’daki Real World stüdyolarında kaydedilen “The Book of Secrets” Billboard Top 20 single olurken MTV video hiti “The Mummers’ Dance” gerek ABD radyosunda gerek dünya çapında büyük bir başarı kazandı. Albüm dünya çapında dört milyonu aşan satış rakamlarını yakaladı. Önceki iki albüm gibi Billboard World Music listelerini tırmanarak listenin şimdiye dek en basarili “crossover” albümü oldu.

McKennitt, Kanada müzik endüstrisinin yıllık ödülü olan Juno’yu iki kez kazandı. Ayrıca kendisine 1997’de Billboard’un uluslararası başarı ödülü verildi. Bugüne dek ABD, Kanada, Avustralya, Brezilya, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’de altın ve plâtin sertifikaları elde etti.

Çeşitli filmler için müzik besteledi ve şarkıları çeşitli filmlerde yer aldı. Bunlar arasında “Jade”, “Highlander III”, “The Holy Man”, “Soldier” ve “The Santa Clause” gibi Hollywood prodüksiyonları vardır. Eserleri ayrıca “Northern Exposure”, “Due South”, “Legacy”, “Ez Streets”, “Boston Public”, “Big Kevin Little Kevin” ve “Strange Luck” gibi birçok televizyon dizisinde de yer aldı. Loreena McKennitt ve müziği hakkında 1997 yılında yapılan 30 dakikalık bir belgesel olan “No Journey’s End” gerek ABD gerekse diğer ülkelerin televizyonlarında yaygın biçimde gösterildi.

Loreena McKennitt “Son Kaydı”

1999’da Loreena McKennitt, son kaydı olan “Live In Paris and Toronto” isimli iki CD’li seti çikardi. Hayır amaçlı bir proje olan bu albüm, 1998’de Georgia Körfezindeki bir deniz kazasında yaşamlarını yitiren üç adam için Loreena McKennitt’in Ronald ve Richard Rees ile Greg Cook’un aileleriyle birlikte Kanada’da kurduğu “Rhe Cook-Rees Memorial Fund For Water Search and Safety” adlı kuruluşa gelir sağlamaktadır.

Diğer haberlere gitmek için tıklayınız   Ana sayfaya gitmek için tıklayınız

Posted in Haberler, Müzik Yazıları

Benzer

Don`t copy text!