Menü Kapat
iyi toplum yoktur

İyi Toplum Yoktur

Mart ayında okuduğum kitap “Nihan Kaya – İyi Toplum Yoktur”du. Bu kitapta biz fark etmeden nasıl topluma uygun duruma getirildiğimiz ve bu durumun da bireyin gerçekten var olabilmesini nasıl engellediği anlatılıyor.

Yazar, sünnet düğünlerinin,kına nikah gibi törenlerin bize anlatılan ve bildiğimizin dışında farklı amaçlara dayandığını,aslında her birinin kurban etme töreni olduğunu savunuyor,bildiğimiz her şeyi sorgulatıyor.
Yazar, dini olduğuna inandırıldığımız birçok yaygın söylemin aslında din düşüncesi kullanarak bireyi baskı altında tutmaya yönelik kişisel ve toplumsal çıkarlara dayandığını anlatıyor.
Bu kitabı okurken yazarla aynı düşüncelerde kesiştiğimi fark ettim.Bazı kalıpları toplum bize öyle dayattığı için ve farklısını görmediğiniz için yıkamıyoruz.

Yeni yeni bakış açıları kazanmamı sağladı. Kitapta kadının toplumda nasıl baskılara maruz kaldığından , ev işlerinin kadına yalnızca onun göreviymiş gibi davranılmasının üzücü yanından güzel bir dille bahsediyor.
Kitap içerisinde konuyla ilgili anlatılan yaşanmış olaylar da ayrıca dikkatimi çekti.
Konunun günlük hayatımızda nasıl yerlerde karşımıza çıktığı ve insanların onlara verdiği tepkiler beni konu üzerinde düşündürdü.

Bu kitap sayesinde daha çok kaynaktan bu konuları araştıracağım. Bana çok şey kattığını düşünüyorum.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Diğer Bursiyer yazılarına gitmek için tıklayınız

Kitabın resmi sayfasına gitmek için tıklayınız

Kitap – İyi Toplum Yoktur – Hakkında

Nihan Kaya, çok ses getiren kitabı İyi Aile Yoktur’dan sonra, hiç farkında olmadan topluma uygun hâle getiriliş biçimlerimizi ve bu
mekanizmanın hem toplumun hem de bireyin gerçekten var olabilmesini nasıl engellediğini anlatıyor. İyi Aile Yoktur’un devam kitabı
olan İyi Toplum Yoktur, sünnet, nikâh, düğün, kına gibi törenlerin bize anlatılandan çok başka amaçlara dayandığını, her törenin
aslında bir kurban etme töreni olduğunu savunurken, yine ezber bozuyor, doğru bildiğimiz inanışlarımızı altüst ediyor.
İnsanın en önemli aynası cinselliğidir. Aynı şekilde toplumlar da cinsiyet ve cinsellik üzerinden şekillenirler -nitekim, bu ikisi aslında
aynı şeydir. Toplumun, bireyleri kendi uzantısına dönüştürebilmesi için, kadınlık ve erkeklik algısı yaratılır, bu algı törenlerle
pekiştirilir. Varlığından bir şekilde haberdar olduğumuz ve kanıksadığımız her tören, bizi topluma kurban eder ve toplumu da ölü,
işlevsiz kılar.
Törenlere verdiğimiz anlam, kendimize verdiğimiz anlamı ve hayatımızın kontrolünün kimin elinde olduğunu belirlemektedir.

Kumbaravan Hakkında

Kumbaravan Kültür Sanat Portalı kuruluş amacı, ülkemizde yaşamlarını sürdüren tüm seyircilerimizin daha fazla etkinliklere katılarak salonlarda doluluk oranını arttırmak ve okuma oranını yükseltmektir. Tüm uygulamalarımız ve kampanyalarımız sonucunda, devletimizi kalkındırarak ülkemizi; gelişmiş ülkelerde yaşayan toplumların kültür sanat seviyesine çıkarmayı amaçlamaktadır.Aynı zamanda, Kumbaravan içerisinde, kültür sanat kurumları ve kültürle sanatla yoğun olarak ilgilenen kişiler ile etkileşime geçebilirsiniz. Ayrıca soru sorabilir, yanıt alabilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz. Üyelik sonrasında oluşan profilinizde, kültür ve sanat ile ilgili bir çok paylaşımda bulunabilir, gruplar kurarak birlikte etkinliklere katılabilirsiniz. Katıldığınız etkinlikler sonrasında kültür sanat kurumlarına ulaşması için görüşlerinizi, geri bildirimlerinizi kendilerine iletebilirsiniz.

Posted in Bursiyer Yazıları, Edebiyat Yazıları

Benzer

Don`t copy text!