Menü Kapat
duman

Duman

17.05.2019 tarihinde DorockXL Kadıköy’deki Duman grubu konserine katıldım. Duman grubu daha önceden çok dinlediğim bir gruptu. Tüm albümlerini zamanında dinlemiştim. Bir çok parçası da zamanında en sevdiğim parçalar arasına girmişti. Duman grubunun konserine gitmeyi uzun zamandır çok istiyordum. Türkçe rock da Türkiye’nin sayılı gruplarından biri.

Duman

Grup şarkılarında duyguları çok iyi hissettiriyor ve en önemlisi de bence grubun orjinalliği. Bir çok rock grubunda olduğu gibi benzer bir grup bulup benzer şarkılarını dinleyebileceğiniz bir grup değil. Bu orjinalliğin oluşmasında tabi ki tüm grup üyelerinin katkısı olsa da özellikle Kaan Tangöze solist olarak çok büyük etki ediyor.

Grubun kendine has bir melankoli yansıtma yetenekleri var sanki. Şarkılarında aradığınız bir çok duyguyu bulabiliyorsunuz. Yanı başımdan ve Melonkoli gibi hüzün içeren şarkılarda bile size bu melankoliyi huzurlu bir şekilde veriyor. Aynı şekilde coşkulu parçaları da öyle. Yani duyguları hissettirirken aynı zamanda bir tür huzur, bir tür hayata karşı boş vermişlik hissi de veriyor Duman grubunun şarkıları.

Aradan yıllar geçse de hala bir çok parçasını dinlerim.

İnsanı baymıyor kolay kolay. Bu grubun oldukça iyi bir özelliği ama yeni albümler görmeyi de çok isterim. Zaman eskilerin kalitesinden bir şey eksiltmese de yeni albümlerin gelmesini çok isterim. Yani Türkiye’de bulunması zor bir sanatçı var ve dağılmadan ya da başka bir şekilde kaybetmeden olabildiğince çok sanat eseri görmek isterim.

Konser ile alakalı olumsuz olarak diyebileceğim çok az şey var. Duman grubunun zaten neredeyse tüm şarkılarını seviyorum. Grup canlı performansta çok daha iyi bir atmosfer ile oldukça başarılıydı. Yaşadığım tek sıkıntı konserin yapıldığı platform. Eğer erken gelip önlerde yeriniz olmazsa arka taraflarda grubu görmek oldukça zor oluyor. Ben 1.80 boyumla bile zorlanıyordum arka taraflarda. Sanırım kapalı alan olduğu için böyle olmak zorunda ama yine de grubu göremeden kalabalığın içinde sıkışmak çok can sıkıcı oluyor. Platform boyu biraz daha yüksek olsa herkesin rahatlıkla görebileceğine eminim.

Ama her ne kadar grubu görmekte zorlansam da, kalabalık içinde sıkışsam da grup konsere başladığı andan itibaren oluşan atmosfer ile hiçbir şeyin önemi kalmadı. Şu ana kadar gittiğim konser arasında en iyi atmosferlerden birine sahipti konser. Çok güzel bir konserdi  bu imkan için Kumbaravan’a ve DorockXL’a teşekkür ediyorum.

Diğer bursiyer yazılarını okumak için tıklayınız

Ana Sayfaya dönmek için tıklayınız

Posted in Bursiyer Yazıları, Müzik Yazıları

Benzer

Don`t copy text!