Menü Kapat
“Çocuk Kitaplarıyla Okuma Alışkanlığı Kazanın! ” kilitlendi Çocuk Kitaplarıyla Okuma Alışkanlığı Kazanın!

Okuma Alışkanlığı Kazanın! 

Bu yazıda sizi kitap okumaya ikna etmeye çalışacak, kitap okuma alışkanlığı kazanmanız için bazı ipuçları verecek ve bir başlangıç kitabı tanıtacağım; Okuma Alışkanlığı Kazanın!

Neden Kitap Okumalıyız? 

Okuma alışkanlığınız yoksa kitap okuyabilmek için öncelikle kitap okumaya ikna olmanız gerek. Bunun için de neden okuyacağımızı bilmeliyiz. Herkes kitap okunması gerektiğini söyler ama çok az kişi nedeninden bahseder. Şimdi bu nedenlerden bahsedeceğim.

Neden kitap okumamız gerektiğini ve kitap okumanın faydalarını bildiğinizi düşünüyorsanız sonraki başlığa – Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak – geçebilirsiniz.

Kitap okumanın pek çok nedeni vardır. Bunlardan biri beyni birçok yönden geliştirmesidir. Bu sayede daha büyük hayaller kurar, daha iyi anlar, daha iyi hisseder ve sezer, daha iyi fikirler üretebilir, dili daha iyi kullanır, daha iyi konuşur ve daha iyi yazarız. Bunlar da bizim daha iyi düşünmenizi ve ufkumuzu genişlemesini sağlar. Bu sayede sosyal ilişkilerimiz gelişir. Hayattan daha çok keyif alır ve daha iyi yaşar hale geliriz. Kültürlü olur, yeni kelimeler ve yeni birçok şey öğreniriz. Bunlar bize başarı getirir.

Başka önemli bir neden de, insanların ömürlerini verip yaşayarak öğrendiği, hayatı boyunca deneyimlediği şeyleri birkaç saatimizi harcayacak öğrenebilmemizdir. Bu çok kıymetlidir.

Kitap okumak bizi hayatın stresinden uzaklaştırır, odaklanma gücünü artırır. Ayrıca kendimize yarar sağlayan bir şey yaptığımız için kendimizi iyi hissederiz.

Orhan Pamuk’un Yeni Hayat kitabına başladığı gibi “Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.”, kitap okumak hayatımızı değiştirir. Denemeden bilemezsiniz!

Okuma Alışkanlığı Kazanın!

Kitap okumanın bizim için çok faydalı olduğunu biliyorsanız kitap okumaya ikna olmuşsunuz demektir. Bir sonraki adım, eğer kitap okuma alışkanlığınız yoksa bunu kazanmak olacaktır. Siz de vereceğimiz ipuçlarıyla birlikte okuma alışkanlığı kazanmak için ilk adımı atabilirsiniz.

  1. Yetişkinlerin de okuyabileceği çocuk kitaplarından başlayın.

Yetişkinlerin de okuyabileceği güzel çocuk kitapları mevcut. Bu kitaplar hem çok uzun değil hem de bölümleri kısa. Bir bölümü beş – on dakikada okuyabileceğiniz için sizi sıkmayacak kitaplardır. Bu kitapları okumak odaklanmanızı artıracak ve kitaplara alışmanızı sağlayacaktır.

Yazının son bölümünde bu türde bir kitap olan “Kumkurdu” nun tanıtımını bulabilirsiniz.

  1. Bölümleri kısa tutulmuş kitapları tercih edin.

Bölümleri kısa olan kitapları okumak daha kolaydır çünkü hem odaklanmanız gereken süre azdır hem de sıkılmaya yaklaştığınız anda bölüm biter ve o an ara verebilirsiniz. Gençlik kitapları genel olarak böyle kitaplardır.

  1. İlginizi çeken kitapları seçin.

Yılda binlerce kitabın yayınlandığı bir dünyada zevkinize uygun kitaplar mutlaka olacaktır. Kitaplar hakkındaki yorumları, eleştirileri okuyarak sevip sevmeyeceğinizi önceden kestirebilirisiniz.

  1. Her gün bir sayfa da olsa kitap okuyun.

Rutin oluşturmak ve dolayısıyla bir alışkanlık kazanmak için gereken şey eylemi düzenli aralıklarla tekrarlamaktır.

Kumbaravan size kargo dahil 10 TL’ye kitap alma imkanı sunmaktadır.

Başlangıç Olarak… 

“Evren her şeydir,” dedi Kumkurdu. “Var olan her şey! Burada ve şimdi, o zaman ve orada. Aydınlık ve karanlık, galaksiler ve yıldızlar, gezegenler, kuyrukluyıldızlar, trampetler ve kartallar ve ayılar ve bazen, bir pantolonun cebinde duran tozlu, kırmızı şekerlemeler.”

“Benim biraz önce yuttuğumdan mı?” diye sordu Zackarina. “O da mı evrenin bir parçasıydı?”

“Elbette!” dedi Kumkurdu. “O da evrenin bir parçasıydı. Sen de Zackarina, sen de evrenin bir parçasısın.”

Zackarina, annesi ve babasıyla birlikte deniz kıyısında yaşıyordu.

Bir gün yalnız başına sahile indi ve orada benzersiz biriyle karşılaştı: Kürkü altın gibi parıldayan, vahşi ve güzel Kumkurdu’yla…

Zackarina ile Kumkurdu’nun müthiş dostluğunu anlatan bu hikâyecikler büyüleyici, eğlenceli, merak uyandırıcı ve eşsiz.

Kumkurdu’yla tanışmak gerçekten büyük bir şans! ”

Yukarıda okuduğunuz Asa Lind tarafından yazılmış olan Kumkurdu adlı kitap başlangıç olarak iyi bir kitaptır.

Okuma Alışkanlığı Kazanın!

Diğer Kültür Sanat Haberlerine ulaşmak için tıklayınız

Kargo dahil sadece 10 lira olan kitaplara göz atmak isterseniz tıklayınız

Posted in Edebiyat Yazıları

Benzer

Don`t copy text!