Menü Kapat
Yaban Arısı

Yaban Arısı

Yönetmenliğini Levent Aras’ın yaptığı Altsahne yapımı olan ‘Yaban Arısı’ oyunu yirmi yıl sonra bir araya gelen bir işkenceci ve bir kurban olan iki arkadaşın yıllar sonra birbirine eklemlenen sorunlarını bir “yeraltı edebiyatı” tarzında konu edinen bir oyundur.

Yaban Arısı – İki kişilik oyunda;

Carla işkenceci, Heather ise Carla’nın işkencelerinin mağduru olan kurbandır. Heather okul yıllarındayken kimi sebepler dolayısıyla Carla’dan çok çekmiştir ancak görünen o ki bu çok çekme durumu sadece okul yıllarıyla sınırlı kalmamıştır. Ayrıca Carla, Heather’e o yıllarda öyle acı verici bir şey yapmıştır ki adeta ruhuna,vücuduna bir ‘yaban arısı’ koymuştur. Oyun bir insanın başkalarının hayatını nasıl etkileyebileceği,çaresizliğin insana neler yaptırabileceği,batağa düşmenin aslında insanı batağa daha da çok çekmeye elverişli olduğunun güzel bir örneğidir.

Oyun kapalı biçim sahneleme tekniğiyle tasarlanmıştır ve bu yönüyle seyirciyi epey içine çekmektedir. Hem oyunun yer altını işlemesi hem de oyunun bir sahne türü olan ‘kara kutu’ sahnede oynanması oyunun sahneyi belirlediği yönündeki görüşle adeta uyuşan bir oyundur. Oyunun dekor tasarımında ise göze çoğunlukla delici, kesici aletlerin çarpması ancak bunların da belli ölçülerde paslanmış bir görüntüye sahip olması oyunun geçtiği mekanın seyirci gözünde doğru canlandırılması açısından oldukça başarılıdır.

Oyuncuların oyunculukları ise abartıdan uzak ve ne yaptıklarını gayet iyi bilen;

iki profesyonel oyuncunun oyunculuğudur. Oyunun gerek ışık tasarımı gerekse de müzikleri seyirciyi kendine çeken ve seyircide korku ve gerilim etkisini sağlayan başarılı unsurlardır. Oyunu seyrederken bu etkiden kurtulmanızda hiç kolay değil. Hatta oyun boyunca devam eden sürece müdahale edememenin rahatsızlığını duymanız oyunun ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Kısacası oyunda emeği geçen herkes büyük bir alkışı hak ediyor.

Diğer Bursiyer yazılarına gitmek için tıklayınız

Tiyatro resmi sayfasına gitmek için tıklayınız

Posted in Bursiyer Yazıları, Tiyatro Yazıları

Benzer

Don`t copy text!