Menü Kapat
Yaban Arısı 01

Yaban Arısı

Ne kadar süre boyunca kin tutabilirsiniz? Ne kadar süre bir insanı affetmeden yaşayabilirsiniz? Bir yıl? Beş yıl? On yıl? Heather yirmi yıl boyunca Carla’yı affetmemişti. Carla’nın ona yaptıklarını hep içinde tutmuştu, hep yaşamıştı; asla unutamamıştı. Pek unutulacak, yutulacak şeyler değildi Carla’nın yaptıkları da. Ergenlik dönemi sancılarıyla, çevreden beklediği ilgiyle zarar vermişti etrafındakilere. Belki de en büyük zararı Heather’a vermişti. Heather ise bunların hepsini biriktirmişti. Çektiği acılar tüm hayatını etkilediği için yaşadıklarını içinde tutup, acısını büyütmüştü. Zehrinden beslenmişti. Gün geçtikçe zehrini daha da zararlı hale getirmişti. Artık büyümüştü ve olayların üzerinden çok zaman geçmişti evet, fakat dolaylı da olsa hala Carla ona zarar veriyordu. Bu kadarının da fazla olduğunu düşünen Heather, artık bunun acısını çıkarmanın vaktinin geldiğine inanmıştı… ‘ Yaban Arısı ‘

Çocuklukta ve ergenlikte insanların nasıl zararlı ve acımasız olabileceklerini görüyoruz Yaban Arısı ‘nda.

Aynı zamanda etrafına zarar veren insanların aslında asıl zararı kendilerine verdiklerini, çünkü aslında o kötülüklerin kendi içlerinde kendilerini yediğine tanıklık ediyoruz. Bir yerde kötülük varsa arka planında da bunun tohumunun atıldığını anlıyoruz.

Ve tüm bu fikirleri iki usta oyuncu aracılığıyla çok net bir şekilde alabiliyoruz.

Yansıtmak istenen duyguyu çok harika bir şekilde yansıtıyorlar.  Oyuncuların başarısının yanı sıra sahnenin güzelliği, konumunun çok ulaşılabilir olması,  dekorların çarpıcılığı da gayet güzeldi. Karakterlerin giydiği kıyafetler bile kendilerine uygun seçilmişti. Heather’ın o isyankarlığı, Carla’nın savrukluğu çok belirgindi. Yalnızca oyuncular değil, arka plandaki ekip de çok uğraşmış, bunu görebildik. Vurgu yapılması gereken yerlerde ışığın kararıp açılması, kırmızı bir ışıkla dikkatin toplanması falan da harikaydı. Herkesin emeğine sağlık.

Sizi içine alacak, derinden sarsacak ve kadrosuyla da kaliteli olacak bir oyun izlemek istiyorsanız;

Yaban Arısı’nı hemen “izlenecekler” listenize ekleyin. Etkisinden bir süre çıkamayacaksınız. Tiyatrodan çıkıp toplu taşımaya bindiğimde bile aklımda Heather’ın planının dahiliği, bu ikilinin arasındaki çetrefilli ilişki, Carla’nın istemeden bile olsa hala Heather’a zarar vermesi vardı. Sizi bir süre yalnız bırakmayacaklar. Kafanızın içinde kendileriyle diyalog kuracaksınız. Bu oyunu kesinlikle kaçırmamalısınız.

Yaban Arısı 02
Yaban Arısı 02

Diğer Bursiyer yazılarına gitmek için tıklayınız

Tiyatronun resmi sayfasına gitmek için tıklayınız

Posted in Bursiyer Yazıları, Tiyatro Yazıları

Benzer

Don`t copy text!