Menü Kapat
Kanlı Komedya 'Caligula' 01

Kanlı Komedya ‘Caligula’

Stefan Tsanev’in yazmış olduğu oyun; milattan sonraki ilk yüzyılda, Roma İmparatorluğunda Gaius Julius Caesar nağmıdiğer Caligula’nın 4 yıl süren imparatorluk döneminde geçiyor. 4 yıl kısa bir süre fakat Gaius’un tanınması, asırlarca hatırlanması ve günümüze kadar ulaşarak tiyatrolara konu olması için gayet yeterli. Zalimce davranışları Caligula’nın hafızalara kazınmasında en büyük paya sahip. ‘ Kanlı Komedya “Caligula”’

Kanlı Komedya “Caligula” – Oyundan çıkınca adamı merak ederek;

internette yaptığım minik araştırmalarda Gaius’un egemenliğinin ilk yılında tüm Roma halkının onu çok sevdiği, mutlu ve refah bir hayat sürdüğü yazıyor fakat ilk yıldan sonra ne olmuşsa (bir ihtimal: yakalandığı hastalık yüzünden akıl sağlığını yitirerek) vahşi ve acımasız bir imparatora dönüşüyor. Öyle ki donanmasındaki gemileri ve askerleri boğulmaları için denizin derinliklerine gönderiyor, yemeğe davet ettiği misafirlerine ağızlarında diş kalmamak suretiyle altın kemirtiyor ve dahası kendi atını konsül olarak atayarak atının dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü atı olmasını sağlıyor. Tüm bu akla mantığa sığmayan hareketlerin nedeni dönemdeki tarafsız tarih yazıcılığı eksikliğinden bilinmiyor.

Fakat oyunun yazarı Caligula’nın davranışlarını Caligula’nın iyi niyetine yoruyor. Tam 96 yıl önce Julius Caesar Roma’da süregelen cumhuriyeti sonlandırmış ve mutlak imparatorluk yükselişe geçmiş, sevgili Caligula ise tüm bu zorbalıklarıyla halkı daha da bastırmaya, bastırıldıkça sıkışan ve patlaması kaçınılmaz olan balon misali, halkın özgürlük arzusunu arttırmaya çalışıyor. Sürekli halkı daha da zorluyor, birisi çıkıp da ses çıkarsın, isyan etsin de kellesini alsın diye. Bu devrimi bekliyor ama halk onun düşündüğünün aksine daha da pısıyor, önüne ne konursa kabul ediyor, sorgulamıyor ve kafa tutmuyor.

“Roma Cumhuriyeti’ni hatırlayanlar çoktandır toprak oldu;

sonradan doğanlar cumhuriyetin, demokrasi denilen şu şeyin ne olduğunu bile bilmiyorlar, çünkü bütün tarihler çarpıtıldı, bütün kitaplar sansürlendi; demokrasi ve cumhuriyet kelimelerinin üstü çizildi, silindi; bu iki kelime artık dilimizde yer almıyor; halk, zorbalıktan başka bir şey bilmiyor; zorbalıkla emzirildiğinden, zorbalığa anası gibi alışmış ve o yüzden bütün bunları çekiyor; hayır, hayır, çekmiyor, normal hayatını yaşıyor, bunu normal kabul ediyor, hatta hoşuna gidiyor, çünkü başka bir hayat bilmiyor…” diyor Caligula, amcası Claidus ve hizmetkarı Mnester’e. En sonunda Caligula’ya sessizce kafa tutuluyor (oyunda bu Mnester tarafından yapılıyor) Caligula imparatorluğunun 4. Yılındayken öldürülüyor fakat tüm bu uğraşı boşa çıkıyor çünkü cumhuriyet yüz yıllar boyunca yani Roma İmparatorluğunun sonuna dek geri gelmiyor.

Oyun konusu ve kurgusuyla muhteşem bir zeka ürünü olarak karşımıza çıkıyor;

fakat oyunun yönetmeni olarak Ragıp Yavuz’un da hakkı yenmemeli. Oyuna Caligula’nın meşhur atını bile sokmuş bir dansçı suretiyle. Oyunun akışına eşlik eden, Caligula’nın anlattığı korkunç hikayelerin kafamızda canlanmasını kolaylaştıran at Incitatus yetenekli dansçı Pınar Coşkun tarafından canlandırıyor. Levent Öktem Claidus’u , Ahmet Saraçoğlu Caligula’sı, Ecem Üstündağ ise Mnester’i oldukça başarılı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Gerçekten usta oyunculuklar söz konusu, bu kadar hareketli, yoğun bir oyunda son derece profesyonel bir iş çıkarmış herkes. Yıkık dekor görüntüsü, yıkılmakta olan devlet düzeni imajını vermekte; müzikler, olayın akışına katkı sağlamakta son derece başarılıydı.

Başta bahsettiğim gibi Caligula hala zalimliğiyle hatırlanan ve akıllardan silinmeyen bir karakter fakat bunun yanı sıra Caligula’nın gerçek hikayesinde olsun, oyundaki kurgusal hikayede olsun konu güncelliğini halen koruduğu için bu denli hatırlanıyor bence. Baba Sahne’nin bu cesaret isteyen oyunu bu kadar başarılı bir şekilde ortaya koymasıysa gerçekten saygı duyulası.

18 Mart 2019, Baba Sahne

Diğer Bursiyer yazılarına gitmek için tıklayınız

Tiyatro resmi sayfasına gitmek için tıklayınız

Posted in Bursiyer Yazıları, Tiyatro Yazıları

Benzer

Don`t copy text!