Menü Kapat
Benim Adım Feuerbach

Benim Adım Feuerbach

30 Mart Cumartesi günü Kumbaravan desteğiyle 3.oyunum olarak seçtiğim Benim Adım Feuerbach adlı oyundu. Mecidiyeköy Artı Sahne’de izledim. Selçuk Yöntem gibi bir ustayı ben de her ne kadar usta tiyatroculuğuyla tanısam da; kendisi hakkında beni bugünkü fikrime getiren ülkemize damga vuran, hiç eskimeyen Aşk-ı Memnu dizisi ve bir süre sunduğu Kim Milyoner Olmak İster yarışma programı oldu. Böyle bir şans elime gelmişken de Selçuk Yöntem’in oyununa gitmemek olmazdı. Beni en çok mutlu eden detay biletimin en önden olmasıydı.

Benim Adım Feuerbach – 65 dakikalık tek perdelik bir oyundu.

Hatta perde kapandığında, 1 saat 5 dakikanın nasıl geçtiğini anlamayacak kadar hızlı geçti. Sahne dekoru fazla olmayan, içerik bakımından ağır fakat çeşitli diyaloglar ve Selçuk Yöntem’in seyirciye duyguyu tamamen geçirmesiyle oldukça akıcı bir oyundu. Üç kişilik oyun daha çok asistan ve Selçuk Yöntem’in oynadığı Feuerbach isimli içsel bunalım yaşayan oyuncunun beğenilme arzusu, tükenmişlik durumuyla şekilleniyor. Oyunculuğun zorluğu, oyunculuğunun sınanmasının kendisini ne derece yıprattığını gözler önüne seriyor. Hepimiz kendimizde Feuerbach’tan bir şeyler bulabiliyoruz çünkü her birimiz bir birey olarak beğenilme ve takdir arzusu içerisindeyiz. Selçuk Yöntem de oyunundan bahsederken Feuerbach için “Ben varım! diyenlerin çığlığı” demiş. Aynen bunu yansıtıyor bize oyun. Bir oyuncunun yeniden var olma çabası, yıkıldığı yerden kalkıp güçlenmeye olan ihtiyacı gibi derin bir konuda bize kendi hayatımızda da başarı için hırslanmamız konusunda ders verir nitelikte.

Beni genel olarak etkileyen;

şizofreni hastası bir karakter bazında da yaşadığı gelgitlerde asla kendine ve mesleğine olan inancını kaybetmeyen Feuerbach’ın da dediği gibi “Ben piyano tuşu olmak değil, piyanoyu çalmak istiyorum.” Kendimize saygımız, öz güvenimiz, inancımız olduğu sürece her türlü hayat buhranından kurtulmamız bizim elimizde. Tekrar oyun için teşekkür ederim.

Diğer Bursiyer yazılarına gitmek için tıklayınız

Ana sayfaya gitmek için tıklayınız

Posted in Bursiyer Yazıları, Tiyatro Yazıları

Benzer

Don`t copy text!