Menü Kapat
Söz Veriyorum

Söz Veriyorum

Söz Veriyorum ; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen, Hülya Karakaş tarafından yönetilen bir oyun. Oyuncu kadrosu  üç kişi. Olay 1940’lı yılların Rusyasında geçiyor. Kuşatma altında olan bir şehirde bir çatı altında yolları kesişen Marat, Lika ve Leon’un kurduğu arkadaşlığı, aralarında geçen aşkı ve yardımlaşmayı görüyoruz. O dönemdeki Rusya’nın durumunu, savaş günlerini, insanların halini çok iyi gözler önüne seriyor oyunumuz. Savaşın insanları nasıl çaresiz duruma sokacağına, arkadaşlığın insanın peşini hiç bırakmayacağına, aşkın insanlara neler yapabileceğine tanıklık ediyoruz.

Söz Veriyorum – Sahneye ve dekora gelirsek de;

İbb’nın Fatih sahnesi gayet yeterli bir sahne. Üstelik bu oyun için daha da önemli olduğunu düşünüyorum çünkü ilk sahnelendiği yer de Fatih’miş. Sahne açısından da manevi bir değeri var yani. Dekor olarak da çok çok başarılı buldum. Gerçekten arka planı çok güzel yansıtıyorlar. Bombaların, helikopterlerin ve ateş açmaların geçtiği sahneler olağanüstüydü. İlk bomba sesinde tüylerim diken diken oldu.  Kıyafet seçimleri de başarılıydı. Az çok “evet bu kıyafet 1950’leri yansıtıyor, bu da belki 1960’lar” diyebiliyorsunuz dönem hakkında bilginiz varsa. Ayrıca ‘ev’in olduğu sahnelerde de oldukça şirin eşyalar kullanmışlar. Gidip fotoğraf çekilme isteğime çok zor karşı koydum. Ara ara tarihi yansıtmak için açtıkları radyo yayınları çok nostaljikti. Eski Türkçe kelimeler kullanarak kaydetmişler, insanı havaya sokuyordu. Bir an birinin sesinden bir metin gibi bir şey de duyduk, o da karakterlerin ruh halini yansıtmak için iyi bir tercihti.

Bu oyunu izlerken belki;

“bazı şeyler böyle olmamalıydı” diyeceksiniz, belki de “tam da ona yakışanı yaptı” diyeceksiniz, bilemiyorum. Fakat sonlara doğru gözlerinizde yaşlar olacağını düşünüyorum. Savaşın insanlarda açtığı onulmaz yaralar, insanlardan götürdükleri, kaybedilen yakınlar, zor zamanlarda bir deva gibi kurulan dostluklar… Bunların hepsini bu oyunda göreceksiniz. Belki de kendinizi karakterlerden birinin yerine koyacaksınız. Hüznü iyice hissedeceksiniz. Benim çok etkilendiğim oyunlardan biri oldu Söz Veriyorum. Her İbb oyununda olduğu gibi bu da muhtemelen tüm sahnelerde oynanacak. Kendinize en yakın olan sahneyi bulun ve bu oyuna mutlaka gidin. Ödenekli tiyatro olduğu için çok uyguna da gelecek emin olabilirsiniz. Kendinize bu aralar verebileceğiniz en güzel ödül bu oyunu izlemek olacaktır.

Diğer Bursiyer yazılarına gitmek için tıklayınız

Ana sayfaya gitmek için tıklayınız

Posted in Bursiyer Yazıları, Tiyatro Yazıları

Benzer

Don`t copy text!