Menü Kapat
Nazım Hikmet Son Şiirleri

Nazım Hikmet Son Şiirleri

Nazım Hikmet Son Şiirleri ; kitabımı kargo poşetinden çıkarıp, mor bir kurdeleyle bağlanıp öyle yollandığını gördüğümde yüzümde bir gülümseme oluştuğunu belirterek başlamak istiyorum yazıma, çok incesiniz.

Nazım Hikmet çok tanınan, Seni Düşünmek, Ceviz Ağacı gibi çok bilinen şiirleri olan bir şair olsa da daha önce şiirlerinin derlendiği bir kitabı okumak aklıma gelmemişti açıkçası. Ben de herkes gibi popüler şiirlerini ya da lisede edebiyat dersinde işlediklerimiz kadarını biliyordum. Fakat bana gönderilen kitap listesinde bu kitabın adını gördüğümde hala şiirlerini bildiğimiz, edebiyat dergilerinin çokça yer verdiği bu şairin eserlerini okumak istedim gerçekten de.

Nazım Hikmet Son Şiirleri

1959 ve 1963 yılları arasında yazdığı şiirleri kronolojik olarak okumak tabii ki benim için daha farklı bir deneyim oldu. Kitap hayatının son döneminde yazdığı şiirlere yer verdiği için son aşkı Vera’ ya yazılmış pek çok şiir vardı.

 Kitabı okumak beni Nazım’ı,

şiirlerini araştırmaya itti ve kitapta yer alan son şiiri Vera’nın Nazım Hikmet hayatını kaybettikten sonra Hikmet’in cüzdanında kendi fotoğrafının arkasında yazılı olarak bulunduğunu öğrendim. Bu yüzden yazımı da o şiir ile sonlandırmak istiyorum.

“Gelsene dedi bana

Kalsana dedi bana

Gülsene dedi bana

Geldim

Kaldım

Güldüm

Öldüm”

Diğer Bursiyer yazılarına gitmek için tıklayınız

Ana sayfaya gitmek için tıklayınız

Posted in Bursiyer Yazıları, Edebiyat Yazıları

Benzer

Don`t copy text!