Menü Kapat
Anne Frank’ın Hatıra Defteri

Anne Frank’ın Hatıra Defteri

Tarihte en ilgimi çeken konulardan biridir 2. Dünya Savaşı, muhtemelen pek çok insan için de daha ayrı bir yerdedir bu konu. Küçüklükten beri bu konuyla ilgili ne varsa okunacak, izlenecek tüketmişimdir hepsini. Ama biri hariç. Anne Frank’ı nasıl gözden kaçırdım, unuttum; bilemiyorum. ‘ Anne Frank’ın Hatıra Defteri ‘

Anne Frank’ın Hatıra Defteri

Normalde kitabı okurum sonra filmini izlerim bu sefer hayal gücüm tam tersi yönde çalıştı. Şimdi Anna’yı hayal ederken aklıma, onun ete kemiğe bürünmüş düşünceleri, korkuları, kabusları da geliyor. Oyunun bir günceden uyarlandığını göz önünde bulundurarak oyunun çok ama çok ilginç olduğunu söyleyebilirim. Zor bir şey olmalı bence günceyi oyuna uyarlamak çünkü tamamen kişinin iç dünyası ile ilgili, sahneden uzak ama edebiyata yakın.  Ama öyle düşünmüşler ki Anna’nın iç dünyası kulaklarımda yankılandı uzunca bir süre. Oyun gerçekten çok başarılıydı. Kısaydı yaklaşık bir saat sürdü ve etkleyiciydi.

Bittiğinde üzerimde ilginç bir his vardı, kesinlikle beğenmiştim ama bir yandan da sersemlemiş hissediyordum. Şimdi tekrardan düşününce oyunun tam kararında olduğunu söyleyebilirim. Araştırdığım kadarıyla kitapta Anna’nın çocuksu yanlarını, ergenliğini de görüyormuşuz ama tiyatroda daha çok savaş ve onun  Anna üzerine etkisini aktarmışlar, belki genç bir kız olarak Anna’yı daha çok görseydik, onu daha gerçekçi düşünebilirdik ama bu ana konudan uzaklaşmamıza neden olabilirdi.  Ayrıca oyunun atmosferine alışmak il başta zordu çünkü günlük hayattan çok farklı, absürt bir şeyler vardı sahnede (sahnede bile değil siyah odanın ortasında, alışılmışın çok dışında) ama oyuncuların başarısı ve sempatisi hemencecik çekiyordu insanı oyuna.

Anlayacağınız üzere oldukça beğendim oyunu,

Altkat Sanatta daha önce Dönüşüm’ü izlemiştim ve bu oyundan biliyordum o sahnede ortaya ne kadar güzel bir iş koyduklarını. Anne Frank’ı izleyince hemen Dönüşüm’le kıyaslamak istedim, açıkçası Dönüşüm’ü daha çok beğendim ama bambaşka konulara sahip bambaşka türden kitaplar, o yüzden mukayese etmemek daha doğru olur. En nihayetinde oldukça mutlu hissediyorum böyle sarsıcı ve başarılı bir oyunu izleme fırsatı yakaladığım için.

25 Aralık 2018, Alt Kat Sanat – İstanbul, Kadıköy

Diğer Bursiyer yazılarına gitmek için tıklayınız

Ana sayfaya gitmek için tıklayınız
Kategori Bursiyerler, Tiyatro

Benzer Yazılar