Menü Kapat
Komik-i-sehir-Nasit-Bey

Komik-i Şehir Naşit Bey

Beğendim metni, hikayeyi ama oyunu ıı.. İBB Şehir Tiyatrosunun oyunu ‘ Komik-i Şehir Naşit Bey ‘. Reji göremedik ama olsun izlemiş olduk. İlk perde sonu yine oyundan çıkan seyirciler oldu ama huy işte bendeki de maalesef çıkamıyorum salondan, memnuniyetsiz değilim ama bazen sıkıcı olabiliyor. 2 cümle kuruldu sonlara doğru dedim ki oyunda iyi ki kalmışım, budur! Söylemeyeceğim gidin izleyin! Neyzen Tevfik ediyor o sözleri, alkışladım da ıslık da çaldım, özel tiyatrolar hatta tiyatro ile ilgiliydi.

Komik-i Şehir Naşit Bey

Rejileri artık eleştirmesem diye düşünmeye başladım, yani beğendiğim rejilerimi söylesem sadece, vasat rejileri standart olarak kabul etmek zorunda gibi hissediyorum kendimi. O yüzden uzatmayacağım reji yetersiz. Nedenlerini rejisöre sabaha kadar anlatmak isterdim ama.. falan filan işte biliyorsunuz malum sektör böyle gelmiş böyle gider sorunu, eleştri cızzz..

O oyuna o dekor gitmiş mi hiç ya, skeç oynar gibi, beş kalem malzeme, ne anlam çıkıyor ne bişey..  Gökhan’ın kalemine sağlık ama görüyorum ki kalemi hep tarihi bilgilerden oluşan durumları kağıda döküyor. üç oyununu izledim, hepsi tarihiydi. İkincisi sağlam vasattı ama ilk ve bu oyun güzeldi, güzel olmasının nedeni sanırım damarımıza dokunması, çünkü ikisi de tiyatroyu konu alıyordu. TV deki diziler misali dram kıvamında gibi hissediyorum biraz da..

Reji ile ilgili olarak affetin beni ama “ota boka lokal yakarsınız” Muhsin Ertuğrul sahneye çıkar, lokal yakmazsınız.. varsın reji olmasın okuma provasını izleyelim arkadaş yahu !

Oyunculuklar gayet yerinde, tatlı, şekerdi, ne abartı olmuş ne de ucuz, basit, gayet sağlıklıydı. Süresi de güzeldi oyunun sıkıcı değildi.

Fark ettiğiniz üzere çok yazacak bişey de bulamıyorum oyun ile ilgili, beni iki cümlesi aldı, eğer o iki cümle olmayaydı bu yazı başka olacaktı inanın.

Haluk Abi’nin dediği gibi birazda “Oyunun adını hatırlamazsın, hiç bişey hatırlamazsın ama o an gözünün önünden, o ses kulağının içinden gitmez” aynen öyle!

Emeği geçen herkesin emeğine, eline koluna sağlık..

Yaşasın Sanat! Yaşasın Tiyatro!

Yazarın profiline gitmek için tıklayınız

Ana sayfaya gitmek için tıklayınız

Posted in Tiyatro Yazıları

Benzer

Don`t copy text!